Odświeżcie kontakty i zobaczcie znajomych na Mapach Google

0
3261
Odświeżcie kontakty i zobaczcie znajomych na Mapach Google

Chcecie sprawdzić geografię swoich znajomości? Gdzie mieszkają wasi znajomi i w których krajach macie ich najwięcej? Istnieje sposób na wyświetlanie lokalizacji waszych kontaktów na mapie świata.

Odświeżcie kontakty! Za pomocą niewielkiego skryptu będziecie mogli znaleźć swoich znajomych na Mapach Google.

Jeżeli używacie przeglądarki Google Chrome, wystarczy jedynie zainstalować wtyczkę Map My Contacts.

W przypadku pozostałych przeglądarek mamy gotowy skrypt o otwartym kodzie źródłowym (do pobrania stąd, gdyby ktoś potrzebował). Klikamy go i udzielamy autoryzacji.
Po kilkunastu-kilkudziesięciu sekundach (wszystko zależy od liczby kontaktów) łączy się z Kontaktami Google, a następnie generuje zagnieżdżoną w HTML mapę w Google Maps. Dodatkowo zapisuje na Dysku Google plik KML z markerami dla każdego rekordu. Podwójnym kliknięciem otworzymy taką mapę w Google Earth.

Skrypt odczytuje prywatne i robocze adresy pocztowe naszych znajomych, a następnie używa usługi geokodowania Map Google do zamiany adresów na szerokość i długość geograficzną.

Uwaga! Nawet jeśli nie korzystacie z Kontaktów Google jako książki adresowej, możecie wyeksportować kontakty np. z Microsoft Outlook lub Yahoo Mail w postaci CSV i tymczasowo je zaimportować do Kontaktów Google.

W których krajach i na których kontynentach macie najwięcej znajomych? Pochwalcie się zrzutami ekranów w komentarzach!