Obalamy mity nt. Linuksa i instalujemy Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal)

2
1029
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal)

Przez 2 tygodnie po prawej stronie widzieliście baner Ubuntu, który informował o zbliżającym się terminie wydania nowej wersji tej dystrybucji Linuksa.
W związku z tym, że właśnie została udostępniona nowa wersja Ubuntu – 11.04 (Natty Narwhal), którą gorąco polecamy ze względu na prostotę i przyjazność dla niedoświadczonego użytkownika, publikujemy specjalny artykuł o mitach dotyczących systemu operacyjnego Linux.

W większości polskich szkół nadal jest zainstalowany Windows, stąd siłą rozpędu często używamy OS Windows również w późniejszym okresie – na studiach i po założeniu rodziny. Z drugiej strony, istnieje naprawdę ciekawa alternatywa w postaci OS Linux.
Użytkownicy Linuksa ciągle powtarzają, że ten system jest darmowy, lżejszy, szybszy, zdecydowanie bardziej bezpieczny i mniej zasobożerny w porównaniu do Windowsa. Co więcej, w ostatnim czasie doszło do eksplozji zainteresowania OS Linux.
Przedstawiamy ostatnie mity na temat Linuksa, abyś już dzisiaj mógł zacząć przygodę z tym systemem.

Linux jest skomplikowany – nie jestem programistą i nie umiem obsługiwać konsoli

Paręnaście lat temu Linux rzeczywiście był systemem dla geeków. Jednak obecnie oferuje mnóstwo narzędzi graficznych, dzięki którym łatwo zainstalujesz programy, skonfigurujesz drukarkę albo zrobisz zrzut ekranu.

W porównaniu do Windowsa Linux jest brzydki

System ten oferuje kilkanaście środowisk graficznych  – do wyboru, do koloru. Każde z nich jest łatwo konfigurowalne, co więcej – oferuje szerokie możliwości w zakresie dostosowywania do własnych potrzeb i upodobań.
Jako że prawdopodobniej będziesz chciał, aby Twój Linux przypominał wizualnie Windows, polecamy środowisko graficzne KDE.
Zrzut ekranu KDE
( Źródło: Wikipedia)


Możesz jednak pójść na całość i zobaczyć inne środowiska (w niektórych dystrybucjach, czyli wersjach Linuksa domyślnie jest zainstalowane środowisko graficzne GNOME, Xfce, LXDE, Fluxbox, Enlightenment albo inne).
Wiedz, że po zainstalowaniu Linuksa będziesz mógł zmienić każdy jego element. Rzuć okiem chociażby na projekty KDE-Look.org albo GNOME-Look.org.
Co więcej, jeżeli chcesz wiedzieć jak zrobić aby Linux wyglądał jak Mac OS X mamy, również istnieje specjalny poradnik. Dzięki niemu uzyskasz np. taki efekt:
Mac4Lin

(Źródło: Mac4Lin)

Nie ma dobrych programów i sterowników napisanych dla Linuksa

No co Ty powiesz! Tuż po pierwszym uruchomieniu masz już zainstalowane główne programy, których potrzebujesz:  pakiet biurowy OpenOffice, edytor grafiki GIMP, odtwarzacz multimedialny MPlayer, przeglądarkę Mozilla Firefox, multikomunikator Pidgin.
Najbardziej kompletną listę odpowiedników windowsowych programów pod Linuksem znajdziesz w serwisie 7thGuard.
Warto również skorzystać ze strony AlternativeTo – wpisz na niej swój ulubiony program pod Windowsem, a w wynikach wyszukiwania zobaczysz listę odpowiedników w Linuksie:
AlternativeTo - szukamy zamiennika Microsoft Excel
Każda dystrybucja Linuksa oferuje tzw. repozytoria, czyli magazyny, z których są pobierane programy czy sterowniki. Dzięki temu nowe programy i sterowniki są instalowane na zasadzie Dalej>Dalej>Gotowe.

Muszę zrezygnować z Windowsa i stracę wszystkie dane

Systemy mogą być zainstalowane obok siebie (wystarczy wybrać odpowiednią opcję podczas instalacji). Możesz również uruchomić Linuksa w trybie Live CD – dzięki temu sam się przekonasz, że nie taki diabeł straszny. Zobaczysz system od środka, a następnie będziesz mógł go zainstalować. Możesz również uruchomić Linuksa z pendrive’a – w tym celu wykorzystaj program Unetbootin.
Istnieje też inna opcja – instalacja Linuksa jako zwykłego programu Windowsowego o rozszerzeniu .exe. Do tego służy program Wubi.
Dzięki specjalnym emulatorom będziesz mógł nawet uruchomić niektóre aplikacje Windows (a propos, czy dasz radę zainstalować przynajmniej jedną stricte aplikację linuksową pod Windowsem?)!

Co do sterowników, w większości przypadków nawet nie będziesz musiał niczego instalować – w odróżnieniu od Windowsa zostaną znalezione i zainstalowane automatycznie.

Pod Linuksem nie działają gry

Jeżeli po przesiadce na Linuksa zamierzasz poświęcać grom część swojego cennego czasu, będziesz miał w czym wybierać. Jest mnóstwo natywnych gier, zaś ogromna część windowsowych (WarCraft III, Team Fortress i in.) będziesz mógł uruchomić dzięki specjalnym emulatorom. Poznaj również serwis http://gry.linux.pl/

Nie uda mi się podłączyć do niego mojego iPoda/odtwarzacza MP3

Większość odtwarzaczy muzyki pod Linuksem wspiera odtwarzacze mp3, w tym iPody, a niektóre, tak jak SongBird, nawet wyglądają jak iTunes.

Prawdziwy lifehacker potrzebuje Windowsa

I znowu Cię zaskoczymy – 100% załogi polskiego Lifehackera używa albo przynajmniej umie pracować z Linuksem. Ilość oferowanych dla Linuksa aplikacji wręcz pozytywnie zaskakuje. Zapewniamy Cię, że nadal będziemy opisywać nie tylko programy działające pod Mac OS X i Windowsem, ale również ich odpowiedniki pod Linuksem.

Skoro już wiesz skąd pobrać Ubuntu – 11.04 (Natty Narwhal), koniecznie dodaj do ulubionych tę stronę: Polskie forum użytkowników Ubuntu.

Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal)