Norweski sekret na cieszenie się długą zimą

0
1220
Norweski sekret na cieszenie się długą zimą

Mieszkańcy Norwegii postrzegają długie, ciemne zimy jako okazję do świętowania. Jak zachować dobry nastrój przez następne 4 miesiące? Oto norweski sposób na cieszenie się długą zimą.

Kiedy dni stają się ciemniejsze i chłodniejsze, w większości krajów półkuli północnej łatwo jest popaść w przygnębienie. Przez następnych kilka miesięcy będziesz się trząść z zimna. Będziesz walczyć z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Z racji zmiany czasu nie będzie szansy, by zobaczyć po pracy słońce.

Przygnębienie prowadzi do często zadawanego pytania: Co zrobić, aby poradzić sobie z ciemnością i zimnem?

Jeżeli chcesz być szczęśliwym podczas zimy mimo wszystko, to jest to złe podejście do tej pory roku. Zmiana myślenia może zdziałać więcej niż odcięcie się od pogody.

Taki jest wynik badań przeprowadzonych przez Kari Leibowitz, obecnie studentkę na Stanford University, która spędziła okres od sierpnia 2014 do lipca 2015 roku na stypendium   Fulbrighta w Tromsø w północnej Norwegii. Tromsø jest tak bardzo wysunięte na północ, że od końca listopada do końca stycznia słońce nigdy nie wspina się ponad horyzont. Leibowitz rozpoczęła badania ogólnego zdrowia psychicznego mieszkańców, ponieważ wskaźniki sezonowej depresji były niższe, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Po pierwsze zapytała, dlaczego ludzie tutaj nie są bardziej depresyjni i czy byłaby w tym nauka, która mogłaby zostać wykorzystana gdzieś indziej. Ale gdy już tam zamieszkała… „Zrozumiałam, że to było złe pytanie” – mówi. Kiedy pytała ludzi: „Dlaczego nie masz depresji sezonowej?” odpowiedzią było zawsze „Dlaczego miałbym mieć?”

Okazało się, że w północnej Norwegii „ludzie postrzegają zimę jako okazję do świętowania, a nie coś, co trzeba znieść” mówi Leibowitz i to czyni całą różnicę.

Lekcje z dalekiej północy

Pewnym jest, że są pewne aspekty kultury w pobliżu koła polarnego, które może być ciężko przenieść gdzieś indziej. Małe norweskie społeczności są ściśle zamknięte, a silne więzi społeczne zwiększają dobrobyt wszędzie. Inaczej mówiąc, są tu wskazówki, które mogą pomóc każdemu myśleć inaczej o zimnej pogodzie.

Po pierwsze, Norwegowie celebrują rzeczy, które mogą robić tylko w zimie. „Ludzie nie mogą się doczekać początku sezonu narciarskiego” – mówi Leibowitz. Wychodzenie na zewnątrz jest znanym poprawiaczem nastroju, więc Norwegowie wychodzą na dwór, cokolwiek by się tam nie działo. Leibowitz zauważa: „Jest takie powiedzenie, że nie ma czegoś takiego, jak zła pogoda; jest tylko nieodpowiednie ubranie”.

Norwegowie mają również słowo Koselig, które oznacza poczucie przytulności. To jest jak najlepsza cześć Bożego Narodzenia, tylko bez całego towarzyszącego stresu. Ludzie zapalają świece, rozpalają ogniska, piją ciepłe napoje i siedzą pod puchatymi kocami. Jest to też pewien aspekt wspólnoty; nie jest to tylko pretekst, by usiąść na kanapie i oglądać seriale. Leibowitz pisze, że Tromsø organizuje mnóstwo festiwali i działań całej społeczności, tworzących poczucie, że wszyscy są w niej razem.

I wreszcie, ludzie są zachwyceni pięknem tej pory roku. Leibowitz dorastała w pobliżu wybrzeża Jersey i „po prostu przyjmowała za fakt to, że każdy lubi lato najbardziej”. Ale głęboko w zimie w Norwegii, kiedy słońce nie podnosi się poza horyzont, wiele godzin każdego dnia może wciąż wyglądać jak wschód i zachód słońca, kontrastujące ze śniegiem kolory są niewiarygodnie piękne, a światło jest miękkie i nie razi.

 

ZMIANA MYŚLENIA

Najprawdopodobniej tam, gdzie mieszkasz, nie możesz uprawiać biegów narciarskich prosto po wyjściu z domu, a choć możesz posiedzieć w swetrze w restauracjach i kawiarniach w klimacie bardziej umiarkowanym, nie są one wyposażone w kominki i świece, powszechnie spotykane na dalekiej północy. Wciąż jednak jest wiele rzeczy, które mogą robić nie-Norwegowie. „Jedną z rzeczy charakterystycznych dla Stanów jest nasze przywiązanie do narzekania na pogodę” – mówi Leibowitz. „Trudno pozytywnie myśleć o zimie, kiedy w codziennych rozmowach wciąż na nią narzekamy”.

Jest to dość łatwo zmienić, po prostu odmów udziału w zawodach w narzekaniu. Mów o tym, jak zimno pozwala ci pić gorącą herbatę czy czekoladę cały dzień. Mów o łyżwach albo lepieniu bałwana. Zbierz się i idź na spacer, wiedząc że poczujesz się cieplej i radośniej po kilku minutach. Jeszcze lepiej, idź z przyjacielem. Plany na spotkania z przyjaciółmi są świetnym powodem do wyjścia spod kołdry.

Ogólnie rzecz biorąc, takie badania pokazują coraz jaśniej, że nie potrzeba wiele, aby zmienić czyjeś myślenie. „To nie musi być ogromną, skomplikowaną rzeczą” – mówi Leibowitz. „Możesz po prostu świadomie spróbować myśleć pozytywnie i to może wystarczyć, by je zmienić”.

A czy Wy lubicie zimę? Jeśli nie to może macie jakieś swoje, sprawdzone sposoby na ogrzanie. Co prawda pogoda za oknem już coraz ładniejsza, ale nigdy nie wiadomo, co nas czeka – warto być przygotowanym

 

Zdjęcie:Markus Trienke/Flickr

Zobacz również:
9 sposobów na zimową chandrę
10 fascynujących faktów dotyczących ludzkiego ciała
32 porady mędrców nepalskich na długie i zdrowe życie
8 zasad, które pozwolą Ci udanie spędzić wakacje
Jak przedłużyć sobie życie o 35 lat