Nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta! W instrukcji obsługi samochodu jest zazwyczaj wyraźnie napisane, że przed włączeniem klimatyzacji należy opuścić szyby na 2 minuty. A dlaczego – producenci milczą jednak wstydliwie.

Powtarzamy: nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta!

Garść powodów medycznych. Samochód, zaparkowany w ciągu dnia pod drzewkiem, zawiera 400-800 mg benzenu. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 16°C, koncentracja benzenu osiąga nawet 2000-4000 mg. Jest to ponad 40-krotnie więcej, niż norma dopuszczalna. Wsiadając do auta z podniesionymi szybami, ludzie wdychają krytyczną ilość benzenu. Jest to toksyna, atakująca nerki, kości oraz wątrobę. Co gorsza, organizmowi jest bardzo ciężko wydalić tę truciznę.

Podobne wpisy:

Według badań, zanim „klima” zacznie schładzać powietrze w salonie, wyrzuca najpierw to, co nagrzewało się w plastiku. Zawarty w nim benzen powoduje raka.
Najlepiej jest zatem otworzyć okna, włączyć klimatyzację i wysiąść na parę minut. I dopiero wtedy jechać.
Przy czym mówimy o samochodzie, który już odwiedził serwis klimatyzacji.
Aby utrzymać układ klimatyzacji w czystości, zaleca się czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej przynajmniej raz w roku (a w przypadku dużych polskich miast częściej).

Nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta! I przekażcie tę informację ludziom, na zdrowiu których wam zależy.

52 KOMENTARZE

  1. Co za bzdury… Ten atekst ŚMIERDZI kolorową telewizją śniadaniową dla mało rozgarniętych gospodyń domowych. Głąb, który go napisał powinien doać że wszystkiemu jest „winien Putin” wtedy byłoby to już CAŁKIEM zgodne z obowiązujacą w pismach kolorowych nowomową.

  2. Mam serdecznie dość czytania takich artykułów! Dzisiaj to powoduje raka, jutro tamto, a najlepiej to z domu nie wychodźcie (chociaż tam też nie mało rzeczy, które raka niby powodują), niech się boi całe społeczeństwo, że może umrzeć od wsiadania do samochodu latem…

  3. „zanim „klima” zacznie schładzać powietrze w salonie, wyrzuca najpierw to, co nagrzewało się w plastyku”
    a) jakim salonie? czyzby w oryginalnym tekscie bylo „saloon”, co po naszemu oznacza sedan?
    b) plastyk to wyksztalcenie/zawod, material to plastik…