Nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta! W instrukcji obsługi samochodu jest zazwyczaj wyraźnie napisane, że przed włączeniem klimatyzacji należy opuścić szyby na 2 minuty. A dlaczego – producenci milczą jednak wstydliwie.

Powtarzamy: nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta!

Garść powodów medycznych. Samochód, zaparkowany w ciągu dnia pod drzewkiem, zawiera 400-800 mg benzenu. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 16°C, koncentracja benzenu osiąga nawet 2000-4000 mg. Jest to ponad 40-krotnie więcej, niż norma dopuszczalna. Wsiadając do auta z podniesionymi szybami, ludzie wdychają krytyczną ilość benzenu. Jest to toksyna, atakująca nerki, kości oraz wątrobę. Co gorsza, organizmowi jest bardzo ciężko wydalić tę truciznę.

Podobne wpisy:

Według badań, zanim „klima” zacznie schładzać powietrze w salonie, wyrzuca najpierw to, co nagrzewało się w plastiku. Zawarty w nim benzen powoduje raka.
Najlepiej jest zatem otworzyć okna, włączyć klimatyzację i wysiąść na parę minut. I dopiero wtedy jechać.
Przy czym mówimy o samochodzie, który już odwiedził serwis klimatyzacji.
Aby utrzymać układ klimatyzacji w czystości, zaleca się czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej przynajmniej raz w roku (a w przypadku dużych polskich miast częściej).

Nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta! I przekażcie tę informację ludziom, na zdrowiu których wam zależy.

52 KOMENTARZE

  1. Czy autor w ogóle zna język polski? Idiotyczne tłumaczenie, chyba zrobione translatorem. Nie neguję konieczności wierzenia samochodu, ale na jakie badania autor się powołuje? Kto i na jakiej podstawie określił stężenia?

  2. Klimatyzację trzeba serwisować. Komplet to wymiana filtra kabinowego/przeciw pyłkowego, czyszczenie i dopełnienie czynnika chłodzącego z olejem klimy, odgrzybianie ozonem, ultradźwiękami plus czyszczenie bezpośrednie skraplacza np. Tunapem. Oszczędzamy zdrowie i kompresor :)