Nieważne, czy są lubiani, czy nie – każdy menedżer może cię czegoś nauczyć

0
1160
Nieważne, czy są lubiani, czy nie - każdy menadżer może cię czegoś nauczyć

Każdy szef – dobry czy zły – może cię czegoś nauczyć, obojętnie czy to coś, co warto zrobić, czy coś, czego warto uniknąć.

Chester Elton i Adrian Gnostick są założycielami „The Culture Works”, międzynarodowego przedsiębiorstwa skupionego na kreowaniu dobrej atmosfery w pracy. W swojej karierze mieli dobrych i mniej dobrych szefów, ale od każdego się czegoś nauczyli. Może i dla ciebie korzystna będzie  któraś z ich rad.

 

Miej czas na rozmyślanie

Donny Williams, nauczył tego pewnego razu młodego Chestera. Powiedział mu, aby ten poszedł do swojego biura, usiadł i pomyślał o pracy: Gdzie teraz jesteśmy, do czego zmierzamy, jak możemy tam dojść szybciej? Może wydaje ci się, że w twojej sytuacji czas na rozmyślanie w samotności jest niemożliwy do znalezienia, ale każdy dobry kierownik znajdzie czas, na przemyślenie swojego planu.

 

Ciesz się drogą

Glen Nelson to bardzo wpływowy człowiek. Kiedy przed trzema laty założył swoją firmę, ten utalentowany redaktor przypominał wielu, że czasami trzeba zwyczajnie zostawić przeszłość i emocje i po prostu cieszyć się (obraną) drogą. Ma rację: teraźniejszość jest ekscytująca, jeśli naprawdę jesteśmy obecni „w chwili”.

 

Rodzina jest na pierwszym miejscu

Łatwo jest „wkręcić się” w pracę i coraz rzadziej być obecnym w domu. Członkowie rodziny muszą ci wciąż przypominać, jak ważny jest dom oraz twoja obecność w nim. Prawdziwym szczęściem jest, kiedy są wyrozumiali dla twoich obowiązków, ale to nie powód by „dzielić włos na czworo” – nie ma nic gorszego, niż kiedy bliscy „złożą wam wymówienie”.

 

„Źli chłopcy” to złe towarzystwo

Nauczyliśmy się tej lekcji od szefa, którego na tę okoliczność damy pseudonim „Voldemort”. Zawsze wierzyliśmy, że każdy człowiek jest głęboko w sobie, tak naprawdę dobry. Voldemort przekonał nas, że jest inaczej. Zbyt długo pracowaliśmy z tym menadżerem i przyniosło to nam, i naszym rodzinom więcej szkody psychicznej, niż mogliśmy to sobie wyobrazić. Lekcja: zły szef się nie zmieni, dlatego lepiej trzymać się od niego z daleka.

 

Niektórzy ludzie po prostu cię nie rozumieją

Kilka lat temu, kiedy poznaliśmy naszego ówczesnego szefa, jeden z kolegów, Scott ONeil zawołał nas na bok i powiedział „Nie rozumie was, i nigdy nie zrozumie”. To była najszczersza rzecz, jaką nam kiedykolwiek ktoś powiedział. Scott wyjaśnił nam, że mimo iż wszyscy mamy swoje zalety, są wokół nas ludzie, którzy zwyczajnie chcą nas ciągnąć w dół. Jeśli są zbyt silni, byśmy mogli ich ignorować, są oni „statkiem, który musimy opuścić”.

 

Kochaj to co robisz

Przed tym, jak dwa lata temu Chester przeprowadził się do Włoch, jego nauczyciel włoskiego, Chris Skeem, dał mu radę: Pokochaj wszystko, co włoskie. Chester tak też zrobił, co bardzo ułatwiło mu naukę języka i zrozumienie włoskiej kultury. „Mimo że we Włoszech wszystko było zupełnie inne, zdecydowałem się, że to pokocham, dlatego też wyzwanie stało się cudownym doświadczeniem i przygodą”, mówi Chester.

 

Postaw na charakter

Mieliśmy szczęście, że naszym dyrektorem wykonawczym był przez lata Kent Murdock, bo on wierzył w zatrudnienie na podstawie charakteru, a nie doświadczenia czy wykształcenia. Stawiając na nasze charaktery, dał nam swobodę, a my staraliśmy się go nigdy nie rozczarować. W zależności od tego, kogo zatrudniłeś, tak też będzie wyglądała twoja praca – nigdy nie jest błędem zatrudnić ludzi z charakterem.

Mieliście okazję nauczyć się czegoś od swoich szefów? Podzielcie się z nami tymi historiami w komentarzach! 

 

Zdjęcie:James/Flickr

Zobacz również:
10 najlepszych praktyk poprawiających komunikację w biznesie
8 porad dla świeżo upieczonych szefów, jak osiągnąć rezultaty w pracy z zespołem
Tworzenie wydajnego i przyjaznego środowiska pracy
Jak NIE robić wielu rzeczy naraz – pracuj łatwiej i rozsądniej
10 rzeczy, które powinieneś przestać robić w mediach społecznościowych