Twórczość w Excelu – nietypowe i dziwne rozwiązania

0
2823
Twórczość w Excelu - nietypowe i dziwne rozwiązania

Twórczość w Excelu - nietypowe i dziwne rozwiązania

Myślisz, że Excel to tylko arkusze kalkulacyjne? Niespodzianka – istnieje mnóstwo ciekawych sposobów użycia tego programu, dzięki którym zmienisz na ten temat zdanie.
Jeśli kiedykolwiek używałeś programu Excel w szkole lub w pracy, to na pewno jesteś zaznajomiony z jego funkcjami tworzenia wykresów i porządkowania danych. Jednak wystarczy zagłębić się w program trochę bardziej, aby przekonać się, jak potężne możliwości posiada! Twórczość w Excelu to tematyka, którą interesuje się coraz więcej osób, na całym świecie.

Zaskakująco szeroki wybór opcji graficznych, a także elastyczność wprowadzania VBA i makr sprawia, że istnieje wiele możliwości użycia Excela wykraczających poza jego podstawowe funkcje. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia – a także umiejętność wdrożenia własnych pomysłów w życie. Oto niektóre z najbardziej pomysłowych zastosowań programu do tworzenia zabawnych i nietuzinkowych projektów, które pokazują, że twórczość w Excelu nie ma granic.

Nietypowe grafiki z Autokształtem Excela

Excel nie wydaje się być programem nadającym się do tworzenia cyfrowej sztuki – nie zalicza się nawet do pierwszej dziesiątki rankingu takich programów – a jednak nie powstrzymało to 73-letniego Tatsuo Horiuchiego przed próbami wykorzystania Excela właśnie w tym celu. Od prawie dziesięciu lat Horiuchi używa narzędzia Autokształt do tworzenia naprawdę imponujących grafik.
Nawet jeśli ukończone dzieło wygląda jak tradycyjne japońskie malarstwo, to zaawansowana technicznie metoda Horiuchiego nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi metodami malarskimi. Niezliczone wzory Autokształtu nakładane są na siebie warstwami. Początkowo artysta próbował używać Worda, ale przekonał się, że Excel oferuje znacznie mniej ograniczające płótno.
Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć tworzyć sztukę w Excelu, to sam program i nieco wyobraźni, ale nie spodziewaj się, że od razu dościgniesz Horiuchiego. Talent artysty został odkryty podczas konkursu AutoShape w 2006 roku, podobno zdmuchnął konkurencję z powierzchni Ziemi. Kto wie, czego mógłby dokonać z programem typu Photoshop?

Narzędzie do rozwiązywania i tworzenia Sudoku

Jeśli jesteś fanem zagadek i nie masz dość ciągłego rozwiązywania Sudoku, będziesz mógł tworzyć niekończące się kombinacje w Excelu. To przydatne narzędzie od Bruce’a McPhersona jest zwykłym plikiem .xlsm, ale dzięki jego możliwościom VBA jest w stanie zarówno tworzyć nowe, jak i rozwiązywać już istniejące łamigłówki Sudoku, przy których zdarza się utknąć na dobre.
McPherson na swojej stronie wyjaśnia, w jaki sposób połączył oba narzędzia, więc jeśli chcesz się zagłębić w możliwości Excela – szczególnie użycie VBA – warto poczytać. Fani Sudoku pokochają ten projekt za jego funkcjonalność, ale każdy może zapoznać się z technikami użytymi do jego stworzenia.

Tradycyjne puzzle – oryginalna twórczość w Excelu

Excel daje możliwość zabawy (czasem być może przemieszanej z frustracją) z przesuwanymi puzzlami. Przy użyciu odpowiedniej kombinacji makr, komórki arkusza mogą zostać przekształcone w kawałki puzzli. Następnie należy je odpowiednio uporządkować, klikając w nie.
Twórcy łamigłówki z XLCalibre oferują plik Excela z makrami, więc można go przetestować – lub jeśli czujesz się na siłach, możesz rozłożyć go na czynniki pierwsze i spróbować wprowadzić własne zmiany. W zależności od twojej znajomości Excela, może to oznaczać wszystko, począwszy od zmiany obrazka użytego do stworzenia puzzli, aż po wykorzystanie jego użycia poleceń wprowadzanych za pomocą myszki w swojej własnej grze.

Symulator lotu – nietypowa twórczość w Excelu

Niektórzy wieloletni użytkownicy Microsoft Office wciąż pamiętają dziwaczny symulator lotu ukryty za easter eggiem w Excelu 1997. Ten projekt od Excel Unusual używa samego programu to stworzenia funkcjonalnej symulacji.
Może nie jest tak złożony, jak symulator od Microsoft, ale to wciąż niezwykle imponujące użycie programu.
Nie ma tu żadnej symulacji siły wpływającej na twój „statek”, tylko najbardziej podstawowe wizualizacje – po prostu dostajesz joystick i możesz eksperymentować, poruszając się po środowisku o neonowym zabarwieniu. Żeby było jasne, to nie jest „gra” jako taka, chodzi raczej o odkrycie, jak daleko mogą być przesunięte granice użycia Excela. Nie ma jednak powodu, żeby twierdzić, że nie mogłoby to zostać przekształcone w grę, po wprowadzeniu kilku poprawek i zmian do tych solidnych fundamentów.

Model planetarny – tego jeszcze nie było

Ten projekt, również od Excel Unusual, jest świetnym przykładem możliwości modelowania, jakie daje Excel. W taki sam sposób, w jaki możesz użyć programu do tworzenia wykresów wydajności, można również skonfigurować system połączonych ze sobą zmiennych, które użytkownik może następnie zmieniać i eksperymentować z nimi.
W tym przypadku jest on użyty w modelu planetarnym, ale te same podstawy mogą być użyte w dowolnej liczbie projektów. Może być użyty do skonstruowania modelu tworzącego wykresy określające odległość, jaką może osiągnąć pojazd w danym czasie i przy danej prędkości lub przykładowych równań matematycznych. To świetny przykład interaktywnej gry dla dzieci, która dobrze sprawdzi się zarówno w domu, jak i w szkole.

Oldschoolowe animacje komputerowe – kreatywna twórczość w Excelu

Istnieje dzisiaj tendencja tworzenia możliwie jak najbardziej przejrzystych i minimalistycznych interfejsów użytkownika – ale nie zawsze tak było. Jeśli pragniesz przeżyć na nowo dni chwały krzykliwych interfejsów, możesz to zrobić przy użyciu animacji stworzonych w Excelu.
Nie ma zbyt wiele pożytku z takich animacji, ale będą one przyjemnym powiewem z przeszłości dla wszystkich tych, którzy już wtedy używali komputerów. Samodzielnie tworzenie animacji jest nieco bardziej skomplikowane niż oglądanie ich; do zaprogramowania zachowań postaci będziesz musiał użyć kodu VBA Excel i może okazać się, że nauka języka kodowania tylko po to, by odtworzyć Space Invaders, nie jest warta zachodu.

Klon Tetrisa – czemu nie?

W tę prawdopodobnie najbardziej wciągającą grę wszech czasów można grać bezpośrednio w Excelu – już czas porzucić wszelkie nadzieje na wydajną pracę. Istnieją niezliczone wersje Tetrisa stworzone w Excelu dostępne online, ale wersja stworzona przez Hamisha i Andy’ego wyróżnia się prostotą i świetnym opracowaniem.
Co prawda nie ma w niej opcji zmiany kolorów, tak jak w oryginale, jednak może to być dla ciebie okazja do stworzenia własnego projektu. Poza tym, wiele można nauczyć się z kodu tej wersji Tetrisa; jak utrzymać w pamięci najwyższe wyniki, jak ustawić losowe spadanie kolejnego bloku, jak wprowadzić różne opcje sterowania.
Ta prosta gra logiczna to świetny sposób, by przekonać się, do czego może być wykorzystany Excel – lub by po prostu pograć parę minut w Tetrisa, zamiast pracować nad arkuszami kalkulacyjnymi.

Pracujesz nad własnym wyjątkowym projektem z Excelem? A może widziałeś oryginalne użycie oprogramowania, o którym nie wspomnieliśmy? Interesuje Cię niestandardowa twórczość w Excelu? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

 

Zdjęcie: DaveBleasdale/Flickr

Zobacz więcej:

Tworzymy czcionki komputerowe wyglądające jak nasze pismo odręczne
Poradnik: Jak zrobić niewidzialny folder i ukryć przed domownikami niektóre pliki
Skróty a Evernote — mała porada dla użytkowników Windowsa
Google uruchamia mobilny kalkulator sterowany głosem
20 zasad, które pomogą nam w każdej sytuacji