Zamiast szamponu: naturalne środki do mycia głowy

1
2533
Zamiast szamponu- Naturalne środki do mycia głowy

Każdego roku przybywa środków do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy i także z każdym rokiem ludzie mają coraz więcej problemów z włosami. Być może nadszedł czas, aby wypróbować naturalne środki do mycia włosów, które ludzie wykorzystywali przez wieki, unikając tych problemów, które mamy dzisiaj?

Mycie włosów szamponem

Szampon z gorczycy

2 łyżki stołowe suchej gorczycy rozpuść w niewielkiej ilości gorącej wody. Stale mieszając, dodaj litr gorącej wody. Głowę należy myć powstałym płynem bez użycia mydła. Następnie dokładnie opłucz głowę. Stosować do włosów przetłuszczających się.

Szampon „dla wybrańców” lub „chleb na głowę”

Weź 4-6 kawałków czarnego chleba (w zależności od długości włosów), włóż do pojemnika, zalej wrzątkiem i zostaw na noc. Rano otrzymasz chlebowy zacier, którym umyjesz głowę.

Płukanka do włosów: woda zakwaszona octem lub sokiem z cytryny, wywary z ziół.

Szampon z mąką

10 łyżek stołowych mąki żytniej, 5 łyżek stołowych zmielonych ziół (po jednej łyżce każdej), 1 łyżka stołowa suchej gorczycy, 0,5 łyżki sproszkowanego imbiru. Dokładnie mieszamy mąkę, zioła, gorczycę i imbir aż do otrzymania jednolitej masy, w dotyku nie powinno być żadnych grudek, które mogą uszkodzić skórę głowy. Proszek powinien być miękki jak mąka. Na włosy średniej długości (do ramion) bierzemy 3 łyżki stołowe otrzymanego proszku, rozczyniamy w ciepłej wodzie, aż uzyskamy konsystencję rzadkiej śmietany i, zaczynając od nasady, nanosimy na mokre włosy. Rzadka ziołowa mąka jest zaskakująco delikatna i przyjemna w dotyku, z łatwością rozprowadza się po włosach, nie ścieka po szyi i nie kapie. Przez 3-5 minut (w zależności jak wiele masz w sobie cierpliwości) masuj włosy i skórę głowy, po czym spłucz szampon. Mieszanka ziołowa łatwo zmywa się z włosów, nie pozostawiając po sobie śladu poza zaskakującą czystością i lekkim zapachem ziół.

Szampon z jaj

Ubij jajko, dodaj do niego łyżeczkę wódki i kilka kropel soku z cytryny. Mieszankę na 10-15 minut wetrzyj w skórę głowy. Następnie zmyj ciepłą wodą. Na koniec włosy spłucz chłodną wodą.

Pokrzywa

Pokrzywa bardzo pomaga zarówno na tłuste, jak i suche oraz rozdwajające się włosy. 100 gram pokrzywy należy zaparzyć w litrze wody. Dodać szklankę octu, następnie gotować mieszankę przez 30 minut. Po tym należy przecedzić ją i dodać do wody do mycia włosów (2 szklanki na miskę). Głowę umyć bez użycia mydła, wyłącznie przygotowanym roztworem. Można nie spłukiwać. Zabieg najlepiej wykonywać przed snem. Wilgotne włosy związać na noc chustką.

1 KOMENTARZ