Bardzo dużo osób myśli, że optymalna tygodniowa liczba godzin pracy powinna wynosić 60, jednak badania pokazują, że ta liczba ma być dwukrotnie mniejsza: 35.
(Zdjęcie tytułowe: Robert Scoble/Flickr)
Zwiększenie czasu pracy powoduje ciekawą rzecz:
O ile nasze produktywność może być początkowo na wysokim poziomie, o tyle później zaczyna gwałtownie spadać. Nawet jeśli od razu tego nie zauważymy. To wyczerpuje, ale nie możemy się zatrzymać i popatrzeć na swój harmonogram tak trochę z boku.
Cały problem polega na tym, że im więcej pracuje człowiek, tym bardziej uważa siebie za człowieka produktywnego, nawet jeśli nie odpowiada to prawdzie (podobnie działa wielozadaniowość):
Według danych badań, wydając jednakowe polecenie dwóm zespołom, jeden z których ma nadgodziny, a drugi – tylko 35 godzin tygodniowo, paradoksalnie, ta druga będzie miała na koncie więcej osiągnięć.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że praca powyżej 35 h tygodniowo powoduje spadek produktywności, nawet pomimo większej zajętości wyrażonej w godzinach. Wynika to z dużych strat w trakcie pracy:
- Nakłady czasu, pieniędzy i energii na naprawianie błędów;
- Nieprawidłowe ustalanie priorytetów (nieprawidłowo definiujemy to, czym należy się zająć w pierwszej kolejności);
- Przez stałą koncentrację na pracy i z powodu przemęczenia uciekają nam z pola widzenia inne możliwości.
Mimo że badanie dotyczy przede wszystkim twórczej pracy (w odróżnieniu od rutynowych procesów produkcyjnych), pokazuje, dlaczego częste przerwy oraz odpoczynek dla zmniejszenia stresu i zmęczenie są ważne.
Produktywność to nie tylko praca, którą wykonaliśmy, ale też czas i energia, które tracimy wskutek błędnych decyzji oraz naprawiania błędów. Jak wynika z badań, jeśli nasza liczba godzin pracy tygodniowo 2015 wynosi powyżej 35, przynosi to więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza jeśli mowa o pracy umysłowej.
Cytując pewnego menedżera: „Jeśli macie programistę, który pisze 10 programów tygodniowo i pracuje po godzinach, wyobraźcie sobie, jak zwiększyłby się wasz projekt, gdyby ten człowiek pisał 8 programów niewymagających usuwania bugów zamiast 10, z czego 5 będzie wymagało przeróbek i zawierało bugi”.
Jeśli stale pracujecie ponad 35 godzin tygodniowo, prawdopodobnie jesteście mniej produktywni.
Tylko jak przechytrzyć pracodawcę jeśli ma być 40? Sprzątaćbiurko przez pozostałe 5 godzin?
Aż się ciśnie na usta ta formuła jako uzupełnienie