Największa produktywność jest gdy liczba godzin pracy tygodniowo wynosi 35

2
3823
Największa produktywność jest gdy liczba godzin pracy tygodniowo wynosi 35

Bardzo dużo osób myśli, że optymalna tygodniowa liczba godzin pracy powinna wynosić 60, jednak badania pokazują, że ta liczba ma być dwukrotnie mniejsza: 35.

(Zdjęcie tytułowe: Robert Scoble/Flickr)

Zwiększenie czasu pracy powoduje ciekawą rzecz:

Zwiększenie czasu pracy powoduje ciekawą rzecz

O ile nasze produktywność może być początkowo na wysokim poziomie, o tyle później zaczyna gwałtownie spadać. Nawet jeśli od razu tego nie zauważymy. To wyczerpuje, ale nie możemy się zatrzymać i popatrzeć na swój harmonogram tak trochę z boku.

Cały problem polega na tym, że im więcej pracuje człowiek, tym bardziej uważa siebie za człowieka produktywnego, nawet jeśli nie odpowiada to prawdzie (podobnie działa wielozadaniowość):

praca powyżej 35 h tygodniowo powoduje spadek produktywności

Według danych badań, wydając jednakowe polecenie dwóm zespołom, jeden z których ma nadgodziny, a drugi – tylko 35 godzin tygodniowo, paradoksalnie, ta druga będzie miała na koncie więcej osiągnięć.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że praca powyżej 35 h tygodniowo powoduje spadek produktywności, nawet pomimo większej zajętości wyrażonej w godzinach. Wynika to z dużych strat w trakcie pracy:

  • Nakłady czasu, pieniędzy i energii na naprawianie błędów;
  • Nieprawidłowe ustalanie priorytetów (nieprawidłowo definiujemy to, czym należy się zająć w pierwszej kolejności);
  • Przez stałą koncentrację na pracy i z powodu przemęczenia uciekają nam z pola widzenia inne możliwości.

Mimo że badanie dotyczy przede wszystkim twórczej pracy (w odróżnieniu od rutynowych procesów produkcyjnych), pokazuje, dlaczego częste przerwy oraz odpoczynek dla zmniejszenia stresu i zmęczenie są ważne.

Produktywność to nie tylko praca, którą wykonaliśmy, ale też czas i energia, które tracimy wskutek błędnych decyzji oraz naprawiania błędów. Jak wynika z badań, jeśli nasza liczba godzin pracy tygodniowo 2015 wynosi powyżej 35, przynosi to więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza jeśli mowa o pracy umysłowej.

Cytując pewnego menedżera: „Jeśli macie programistę, który pisze 10 programów tygodniowo i pracuje po godzinach, wyobraźcie sobie, jak zwiększyłby się wasz projekt, gdyby ten człowiek pisał 8 programów niewymagających usuwania bugów zamiast 10, z czego 5 będzie wymagało przeróbek i zawierało bugi”.

Jeśli stale pracujecie ponad 35 godzin tygodniowo, prawdopodobnie jesteście mniej produktywni.

2 KOMENTARZE