Najczęściej zapominane prawdy o związkach

0
1915
Najczęściej zapominane prawdy o związkach

O tym, jak łatwo skomplikować związek, wie chyba każdy. Tutaj znajdziesz kilka prostych sposobów, jak tego uniknąć.

Udany związek wymaga pewnych nakładów pracy.  Nie jest tak, że udane relacje po prostu się zdarzają, czy samoistnie utrzymują na poziomie satysfakcjonującym obie strony. Zawiązują się i rozwijają przy zaangażowaniu dwóch osób, które dzielą się nawzajem tym, o czym myślą i co im w duszy gra. Kluczem do udanej relacji jest otwarta komunikacja i szczerość (przeczytaj „Droga Rzadziej Uczęszczana”).

W większości przypadków jest tak, że dostajemy tyle, ile sami daliśmy od siebie. Jeśli pragniesz miłości, obdarzaj miłością.   Jeśli chcesz mieć przyjaciół, bądź przyjacielem dla innych.  Jeśli chcesz poczuć się zrozumianym, staraj się być bardziej wyrozumiały dla innych. Ta prosta strategia, zawsze się sprawdza.

Nie należy walczyć o miejsce w czyimś życiu.   Nigdy nie zmuszaj nikogo do tego, żeby zrobił dla ciebie miejsce w swoim życiu.  Jeżeli ta osoba zna twoją wartość, sama je dla ciebie przygotuje (to prawda sprawdzająca się nie tylko w związkach, ale i w przyjaźni).

Wszyscy, których spotykasz na swojej drodze, pojawiają się w twoim życiu nie bez przyczyny.  Jedni poddadzą cię próbie, inni cię wykorzystają, a część z nich czegoś cię nauczy. Co najważniejsze- będą też tacy, którzy wydobędą z ciebie to, co najlepsze.  Naucz się dostrzegać różnice między nimi
i podążaj dalej swoją drogą z tym cennym bagażem doświadczeń.

Wszyscy się zmieniamy i nie ma w tym nic złego.   Nasze potrzeby zmieniają się wraz z upływem czasu. Kiedy ktoś nam mówi: „Zmieniłeś się”, nie zawsze musi to oznaczać coś złego. Czasami oznacza to po prostu, że przestałeś żyć według ich zasad. Nie przepraszaj za to. Przeciwnie, bądź otwarty
i szczery, wyjaśnij, jak się czujesz i rób dalej to, co podpowiada ci serce.

Ty jesteś panem swojego szczęścia.  Jeśli nie umiesz porozumieć się sam ze sobą, to nie oczekuj, że stosunki w związkach z innymi będą układać się po twojej myśli. Nikt poza tobą nie jest w stanie sprawić, że będziesz szczęśliwy. Musisz sam zatroszczyć się o swoje szczęście. Najpierw musisz je wypracować, aby móc dzielić się nim z drugą osobą. Jeśli czujesz, że to wina partnera, to grubo się mylisz. Przyjrzyj się samemu sobie, by znaleźć brakujący element. Twój partner nigdy nie zacznie cię „uzupełniać”, bo przecież jesteś już całością. Poczucie tęsknoty za tym „uzupełnieniem” przez drugą osobę wynika z braku porozumienia z samym sobą  (przeczytaj „Na tropie szczęścia”).

Wybaczanie innym pomaga TOBIE.  To nie jest tak, że wybaczając, mówimy: „To, co mi zrobiłeś, jest w porządku”. Mówimy raczej: „Nie pozwolę, żeby to, co mi zrobiłeś, odebrało mi szanse na moje szczęście”. Przebaczenie jest do niego kluczem. Nie oznacza ono wymazania przeszłości albo zapomnienia o tym, co się wydarzyło. Przebaczając, pozbywasz się urazy i bólu, czerpiesz naukę z popełnionych błędów i uwalniasz się od przeszłości.

Nie zmienisz ludzi, bo tylko oni sami mogą zmienić siebie.  Zamiast próbować zmieniać innych, okaż im wsparcie i posłuż za przykład. Jeśli w zachowaniu twojego partnera jest coś, co ci przeszkadza, a ty  
masz nadzieje, że z czasem samo zniknie, to raczej na to nie licz. Jeżeli naprawdę chcesz, żeby coś
w sobie zmienił, bądź szczery i wyłóż karty na stół, żeby wiedział, o co ci dokładnie chodzi.

Kłótnie pod wpływem emocji zazwyczaj nie prowadzą do niczego dobrego.  Im mniej czasu spędzisz na kłótniach z ludźmi, którzy cię ranią, tym więcej będziesz go miał dla tych, którzy cię kochają.   
A jeśli już pokłócisz się z kimś, kogo kochasz, to nie pozwól, żeby gniew zawładnął tobą bez reszty.  Daj sobie chwilę, żeby się wyciszyć, a potem spokojnie omów zaistniałą sytuację (przeczytaj: „7 nawyków skutecznego działania”).

Lepiej będzie ci bez niektórych osób. Kiedy ktoś zmusza cię, byś zaczął chodzić na ustępstwa
w zakresie wyznawanych przez ciebie wartości, tak by odpowiadały ludziom, którymi się otaczasz, to znak, że najwyższa pora zmienić towarzystwo. Jeżeli ktoś notorycznie nęka cię albo pcha
w niewłaściwym kierunku, miej wystarczająco dużo szacunku dla samego siebie, by od tej osoby odejść. To może być bolesne, ale wszystko się ułoży. W dłuższej perspektywie ta decyzja się opłaci.

Małe gesty mają dużą moc. Kiedy tylko nadarza się ku temu okazja, staraj się w jakiś sposób uczcić ważną dla siebie relację w związkach. Każdego dnia masz możliwość sprawić, żeby twój związek był przyjemniejszy i mocniejszy właśnie za pomocą drobnych gestów, pokazując w ten sposób swoją wdzięczność i zaangażowanie. Pamiętaj, że uśmiech na twarzy jednej osoby może zmienić świat. Może nie cały, ale jej świat z pewnością.  Twoja uprzejmość i wdzięczność naprawdę ma znaczenie.

Nawet najbardziej udana relacja nie trwa wiecznie.  Ludzie nie żyją wiecznie. Doceń to, co masz oraz osoby, które cię kochają i dbają o ciebie.  Nigdy nie dowiesz się, ile dla ciebie znaczyły, dopóki ich nie zabraknie. I pamiętaj, że nawet jeśli coś nie trwa wiecznie, nie oznacza to, że nie były warte czasu, który dla nich poświęciłeś.

Zgadzacie się z takim podejściem? Może coś dodacie od siebie – jakieś wskazówki, własne doświadczenia, coś istotnego o związkach?

Zdjęcie:Iselin/Flickr

Zobacz również:
45 życiowych rad od 90-latka
40 sposobów na znalezienie siły w trudnych chwilach
Jak przyjaźnie zmieniają się w dorosłym życiu
7 sprytnych sposobów na toksyczne osoby
25 rozczulających faktów na temat miłości, które sprawią, że od razu zechcesz się zakochać!