Nadawanie znaczeń za pomocą terapii i samopoznania

0
1296
Nadawanie znaczeń za pomocą terapii i samopoznania

„Jesteśmy tu i teraz, więc żyjmy pełnią życia. Religia lub kultura często zapewniają, że posiadają klucze do życia. Ostatecznie to my musimy podejmować nasze własne decyzje. Będziemy popełniać błędy, ale to nic złego, bo jesteśmy ludźmi. To walka, aby znaleźć sens, ale też walka, która sama w sobie nim jest”.

Alan Ball – twórca serialu produkcji HBO „Sześć stóp pod ziemią”.

Trener kreatywności i terapeuta Dr Eric Maisel (autor m.in. Creativity for Life) podkreśla ludzką potrzebę nadawania wszystkiemu znaczenia.

W swoim artykule A Recipe for Authentic Living: Making Meaning, zauważa, że jedno z wyzwań w pogoni za znaczeniem „spycha nas wprost w dziedzinę psychologii i behawioryzmu”. Sami nadajemy znaczenie życiu w określony przez nas sposób, np. poprzez tworzenie i granie muzyki.

Co zrobić, jeśli pojawia się niepokój związany z działaniem? Co, jeśli występuje wewnętrzna zgoda na popełnianie okazjonalnych błędów? W skrócie, co jeśli psychologiczna maska nie pomaga nam w procesie nadawania znaczeń?

Nazwiemy to wyzwaniem gotowości osobowości do bycia osobą umiejąca wybrać i nadać znaczenie rzeczom, które ma zamiar zrobić.

Psycholog Robert Firestone (autor książki „Creating a Life of Meaning and Compassion: The Wisdom of Psychotherapy”) opisuje, w jaki sposób terapia może pomóc nam w określeniu sensu życia.

W wywiadzie dla Salon.com (przeprowadzonym przez Freda Branfmana 5 stycznia 2004 r.) mówi: „Zamiast widzieć siebie z perspektywy rodziców lub społeczeństwa, klienci uczą się analizować swoje życie. Zaczynają odczuwać i nadawać wartość własnym doświadczeniom i spostrzeżeniom. Nie znajdziemy sensu życia pod kamieniem, pod którym schował go ktoś inny. Sens znajdziemy jedynie nadając życiu znaczenie, płynące z naszego wnętrza. To jednak wymaga emocjonalnej walki. Nie jest bowiem łatwo uwolnić się od toksycznej rodziny lub wpływów społecznych”.

 

Robert Firestone zaznacza, że poczucie komfortu „nie wyklucza możliwości prowadzenia ograniczającego życia. Istnieją poważne wady pewnych zachowań, które wpływają na nasze poczucie komfortu.

Kompulsywne przyzwyczajenia, jakimi są nadmierne oglądnie telewizji, uzależniające zachowania, takie jak objadanie się, nadużywanie alkoholu i narkotyków itp., przyczyniają się do tłumienia ludzkiej osobowości. To, co większość ludzi nazywa „komfortem”, osiąga się zazwyczaj kosztem ograniczenia doświadczeń życiowych”.

Unikanie bolesnych odczuć może być kolejną drogą prowadzącą do samoograniczania, mówi dr Firestone.

„Jeśli staramy się odciąć od nieprzyjemnych uczuć, to jest nieuniknione, że doprowadzi to także do wyzbycia się radości, miłości, czułości i współczucia. Wydajemy mnóstwo energii, aby blokować lub tłumić emocje bądź doświadczenia, co prowadzi do poczucia braku chęci do życia.

Ciężka praca podczas terapii, szczególnie u jej początku, to nie zabawa. Dlatego istnieje alternatywa, która też jest ekscytująca. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele drzwi otwiera. Pozwala nauczyć się, że ból emocjonalny jest do zniesienia i nie trzeba się już więcej obawiać. Nie trzeba spędzić życia na uciekaniu lub unikaniu ważnych spraw”.

 

Robert Firestone (z amerykańskiego stowarzyszenia The Glendon Association) jest współautorem, wraz Lisą A. Firestone i Joyce’em Cartlettem, książki Creating a Life of Meaning and Compassion: The Wisdom of Psychotherapy.

Pisarz i badacz Mihaly Csikszentmihalyi, autor książki: Creativity: Flow and the Psychology of Discovery and Invention zaznacza, że „Kreatywność jest głównym źródłem nadającym sens naszemu życiu […] Większość rzeczy ciekawych, ważnych i ludzkich jest rezultatem kreatywności […] Gdy ją włączymy, życie staje się pełniejsze niż dotychczas”.

Jak nadawać życiu sens? Wydaje się, że to bardzo proste, jednak nie zawsze tak jest. Jakie są Wasze sposoby na odzyskiwanie siły życiowej I sensu życia? Czy dla Was jest sens życia? Czekamy na wypowiedzi w komentarzach.

 

Zdjęcie:Jumilla/Flickr

Zobacz również:
Jak się wyróżnić w tym szalonym szumnym świecie
10 cech rodziców, które zapewniają szczęście w rodzinie
8 rzeczy, które warto pamiętać, gdy wszystko idzie źle
Jak przeżyć najlepszy rok życia nie wyznaczając ani jednego celu
4 krótkie cytaty Abrahama Lincolna, które pomogą ci się rozwinąć