Na czym najczęściej tracisz pieniądze?

0
1411
Pieniądze wydawane są na rzeczy, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Zobacz w jaki sposób uciekają Ci z kieszeni pieniądze.

 

Ach te pieniądze! Gonimy za nimi prawie na zabój. Szukamy dodatkowej pracy, żeby dorobić i godzimy się na nadgodziny, gdy pracodawca tego wymaga. Wszystko po to, aby mieć wystarczająco dużo zasobów finansowych na godne życie. Może i szczęścia nie dają, ponieważ nie kupimy za nie zdrowia czy radości. Kiedy jednak ich nie ma, to też nie jest dobrze. Czasami jednak nie dostrzegamy tego, że dysponujemy dość pokaźną gotówką. Być może z powodu tej nieustannej pogoni za nią.

Każdy zarządza swoimi finansami, jak chce. Co więcej, każdy, kto zarabia, ma do tego pełne prawo. Co, jeżeli wciąż myślisz o tym, gdzie podziewają się Twoje ciężko zarobione pieniądze? Pewnie szukasz oszczędności i jest to jak najbardziej w porządku. Wiedz, że możesz zrobić w tej kwestii coś więcej! Zastanów się, czy czasami nie wydajesz środków finansowych na rzeczy, które okazują się potem niepotrzebne. Wiele osób tak ma (ja  czasami też).

Bezsensowne wydawanie pieniędzy.
Marnowanie pieniędzy to często wynik braku świadomości, na co rzeczywiście są one wydawane.

Dlatego przyda nam się przegląd naszych wydatków. Sprawdźmy, na czym najczęściej trwonimy kasę.

Karty kredytowe to genialne narzędzie, którym łatwo wydajemy nasze pieniądze

Nie chodzi tutaj o demonizowanie płatności za pomocą kart kredytowych. Jest to obecnie bardzo wygodna i popularna metoda dokonywania zakupów. Tego typu środki płatnicze nie są niczym złym, pod warunkiem, że używamy ich z głową. Pamiętaj, że korzystając z nich, zaciągasz dług w banku, który musisz oddać. Można uznać, że od tej pory pracujesz dla banku, a nie dla siebie. To w pewnym sensie złota klatka, z której wydostaniesz się dopiero po uregulowaniu zobowiązań. Niekiedy ludzie wpadają w błędne koło, kupując wszystko, co im się spodoba. Płacenie kartą kredytową staje się ich manią. Długi rosną, a środków na ich spłacenie jak nie było, tak nie ma. To łatwa droga do katastrofy finansowej. Dlatego, miej kartę kredytową, ale miej się również na baczności.

Sklepy traktujemy jak hurtownie i marnujemy pieniądze na produkty, których nie jesteśmy w stanie zużyć

Zaopatrywanie się w duże ilości towarów ma sens, gdy możemy te produkty skonsumować, zanim stracą datę ważności. Natomiast kupowanie dziesięciu kilogramów pomidorów na przecenie (nawet na całą rodzinę) zwyczajnie się nie opłaca. Nie są to towary trwałe, ponieważ szybko się psują. Chyba że ktoś chce sobie zafundować dietę pomidorową na śniadanie, obiad i kolację przez kilka kolejnych dni. Tak na poważnie, jest to klasyczny przykład trwonienia pieniędzy. Jeśli taka sytuacja zdarza się dość często, to pod koniec miesiąca zbierze się niemała suma. Właśnie taka kwota wyrzucana jest do kosza wraz z zepsutym jedzeniem – notabene nie marnuj pożywienia. Inną sprawą jest kupowanie produktów o długim okresie trwałości. Dotyczy to na przykład żywności w puszkach czy mrożonek. Planuj swoje zakupy, realnie oceniając potrzebną ilość poszczególnych artykułów.

Korzystaj z usług typu Cashback i oszczędzaj swoje pieniądze

Tego rodzaju aplikacje pozwolą uzyskać zwrot gotówki za przedmioty, które kupujesz. Możesz ich użyć lub uzbierać większą sumę. Często się zdarza, że wypłata gotówki tą metodą nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Na podobnej zasadzie działa na przykład Moneyback, gdzie dostajesz od banku część wydatków za dokonane transakcje bezgotówkowe. Możesz również korzystać z dodatkowych premii. Takie usługi są już oferowane przez wiele banków w Polsce. Szybko zyskały swoich zwolenników i są dość popularne wśród klientów.

Tracimy pieniądze przez impulsywność

Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz kolejnego telefonu albo gadżetów kuchennych, których prawdopodobnie i tak nie użyjesz. Panoszący się wokół konsumpcjonizm sprzyja kupowaniu rzeczy pod wpływem chwili. Przecież jesteś w stanie określić, czego naprawdę potrzebujesz. Nie daj się nabrać na sprytne sztuczki marketingowców, którzy wmawiają Ci, że bez tego produktu nie przeżyjesz. Jest różnica między tym, co chcesz, a tym, bez czego nie możesz się obejść. Potem te rzeczy zalegają w domu i tylko przestawiasz je z kąta w kąt. Przygotuj sobie listę zakupów, zanim wybierzesz się do sklepu. Trzymaj się jej i nie ulegaj pokusie kupowania towarów w promocji. Zobaczysz, jak dużo pieniędzy zostanie w portfelu.

Pieniądze uciekają, gdy płacisz odsetki za nieterminowe uregulowanie zobowiązania

Unikaj tego typu kar finansowych i opłacaj rachunki w terminie. Za każdym razem, gdy zwlekasz z zapłaceniem należności, zwiększa się ich koszt. Z czasem może się z tego zrobić naprawdę niezła suma. Nie ryzykuj jazdą bez biletu, płać za miejsce parkingowe. Każda kolejna nałożona za lekkomyślność grzywna to koszt. Podobnie jest w przypadku pożyczek bankowych. Spłacaj je regularnie, w przeciwnym razie wzrosną odsetki. Mądrze korzystaj z karty kredytowej i pilnuj salda. Minimalne wpłaty tutaj nie pomogą. Zapłać tyle, ile potrzeba.

Najnowsza dieta cud, moda na produkty fit skutecznie zabierają nam nasze pieniądze

Widzisz reklamę wspaniałych środków na odchudzanie prezentowanych przez kobietę z idealnie wyrzeźbionym brzuchem lub muskularnego przystojniaka. Oferują oni ekspresowe rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić parę kilogramów. Patrzysz więc na tych ludzi, których praca polega na wykonywaniu ćwiczeń przez kilka godzin, dzień w dzień. Zastanawiasz się jakim cudem ten krem dosłownie w miesiąc wyeliminuje cellulit, który zbierał się przez ostatnie 10 lat? Doskonale wiesz, że nie da się tego usunąć błyskawicznie i bez trudu. Istnieją do tego celu inne i zdrowe metody. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, unikanie śmieciowego jedzenia praktycznie nic nie kosztuje. To, co jest teraz na topie, niekoniecznie jest opłacalne dla zdrowia i kieszeni. Nie przyjmuj bezkrytycznie wszystkiego, co oferują reklamy, celebryci czy media społecznościowe.

Balanga w klubach to istny zamach na Twoje pieniądze

Fajnie jest, gdy szampan leje się strumieniami, zamawiasz drinki dla wszystkich i bawisz się, jakby jutro miał nastąpić koniec świata. Gorzej, gdy później trzeba wrócić do szarej rzeczywistości i odpracować koszty takiej imprezy przez następny miesiąc. Zorganizuj taką imprezę, na którą możesz sobie pozwolić finansowo. Splendor i przepych nie stanowią o wartości człowieka. Aby zyskać szacunek i uznanie w oczach ludzi, liczą się efekty działań oraz życiowa postawa. Wysoki rachunek z wczorajszego wieczoru nie podnosi statusu społecznego. Przeciwnie! Prowadzi do marnotrawienia pieniędzy i kłopotów finansowych.

Dbaj o swój dom i zachowuj pieniądze dla siebie

Utrzymanie domu jest bardzo kosztowne. Dlatego staraj się zachowywać go w dobrym stanie, by nie tracić energii przez dogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń. Wystarczy, że wyłączysz wszystkie sprzęty z gniazdka na czas wyjazdu. Bożonarodzeniowe lampki rozmieszczone po całym domu nie muszą świecić się już od listopada do lutego. Nie kupuj nowych mebli albo sprzętów, tylko dlatego, że są designerskie. Remontuj swój dom wtedy, kiedy to konieczne. Niech ta kolejna renowacja będzie formą inwestycji, a nie zwykłą i kosztowną zachcianką.

Sposobów na marnowanie pieniędzy jest mnóstwo. Ciężko jest je sobie uświadomić, gdy ciągle zajmujemy się tylko ich zarabianiem i wydawaniem. Jeśli więc następnym razem zapytasz, gdzie są Twoje pieniądze, to sprawdź, czy dobrze nimi gospodarujesz.