Muzyka w tle obniża kreatywność

0
1754
Muzyka w tle obniża kreatywność wpływ muzyki na produktywność

Pewnie już niejednokrotnie spotkaliście się z opinią, że muzyka w tle w trakcie wykonywania pracy lub nauki pomoże Wam się skoncentrować i pozytywnie wpłynie na Waszą kreatywność. Może nawet sami próbowaliście dopracowywać ważne projekty przy utworach Mozarta sądząc, że genialny muzyk pomoże Wam wpaść na jakiś błyskotliwy pomysł. Nic bardziej mylnego!

Nasza kreatywność a muzyka w tle

Grupa psychologów z University of Central Lancashire, University of Gävle w Szwecji i Lancaster University w swoich najnowszych badaniach udowodniła, że muzyka słuchana podczas wykonywania różnych zadań może negatywnie wpłynąć na naszą kreatywność. Naukowcy ci odkryli, że muzyka w tle znacząco wpłynęła na umiejętności słowotwórcze badanych. Każdemu uczestnikowi eksperymentu przedstawiono trójki wyrazów (np. okulary, kwiat, promieniowanie), który następnie musiał znaleźć jedno słowo (w tym przypadku chodzi o „Słońce”), które tworzy wyrażenia tymi pokazanymi wcześniej (np. okulary przeciwsłoneczne, słonecznik, promieniowanie słoneczne).

Badanie zostało przeprowadzone trzykrotnie, podczas którego badani wykonywali zadania, słuchając muzyki ze śpiewem w obcym języku, w języku im znanym oraz utworów instrumentalnych. Wyniki pokazują, że kreatywność werbalna uczestników najbardziej „ucierpiała”, gdy mieli do czynienia z piosenkami, których teksty rozumieli. Bez względu na to, czy badani lubili dany utwór bądź wprawiał ich w dobry nastrój. Jak tłumaczą naukowcy, dzieje się tak, ponieważ muzyka zaburza pracę naszej werbalnej pamięci operacyjnej.

Co ważniejsze, badacze nie stwierdzili żadnej znaczącej różnicy w wykonywaniu zadań przez uczestników eksperymentu, gdy Ci znajdowali się w zupełnie cichym pomieszczeniu lub byli wystawieni na działanie dźwięków i szumów obecnych w czytelniach bibliotek. Według psychologów środowisko biblioteczne, pomimo braku idealnej ciszy, jest znacznie bardziej stabilne, niż dynamicznie zmieniająca się melodia i dlatego też nasza kreatywność wzrasta.

Zatem następnym razem, gdy zabierzecie się za jakiś ważny projekt, lepiej odłóżcie ulubione płyty na półkę.

Podobne artykuły: