Mrożące krew w żyłach koszmary senne i ich sekrety

0
675
W jaki sposób koszmary senne wpływają na nasze życie?
Ciekawostki dotyczące koszmarów, o których mało kto wiedział.

 

Czy wiesz, że koszmary to jeden z najbardziej fascynujących ludzkość tematów? Dowiedz się dlaczego!

Dzisiejszy wpis będzie koszmarny. Dosłownie! Traktuje bowiem o snach, których od czasu do czasu doświadcza każdy człowiek. Nie tych kolorowych i przyjemnych, lecz tych, które przerażają i podnoszą ciśnienie. Tym razem bierzemy na warsztat koszmary senne!

Dlaczego śnią się nam koszmary?

Koszmar to rodzaj snu, pojawiający się zazwyczaj w czasie fazy REM, charakteryzującej się szybkim ruchem gałek ocznych. Jonathan Leonard w swojej książce zatytułowanej „Świat snów” dokonuje szczegółowej analizy koszmarów. Pisze między innymi o tym, że te nieprzyjemne doświadczenia, związane są z procesami zachodzącymi w mózgu. Umysł nie potrafi przetworzyć w nocy wszystkich wspomnień, jakie nazbierał w ciągu dnia. Dlatego też musi dokonać selekcji i zajmuje się tymi istotnymi dla śpiącego człowieka. Najbardziej pożądane z punktu widzenia mózgu są informacje związane z silnymi emocjami i to właśnie one mają dużo wspólnego z dręczącymi nas w nocy koszmarami.

Czego jeszcze nie wiesz o koszmarach? Oto kilka zaskakujących faktów:

 

Nasze koszmary to nie tylko efekt lęku

Znacznie rzadziej zdarza się, że przyczyną nieprzyjemnych snów jest strach. Tak naprawdę częściej mają nie wpływ takie uczucia, jak wstręt, poczucie winy, rozbicie czy smutek. Skutki koszmaru opartego na tych właśnie emocjach odczuwane są znacznie dłużej niż w przypadku strachu. Co więcej, są one odzwierciedleniem naszych zmartwień. Jednak najlepsze jest to, że mogą służyć lepszemu samopoczuciu. Jak? Podczas snu nasz genialny mózg przetwarza abstrakcyjne lęki i przetwarza je w narrację. Choć po przebudzeniu pamiętamy, co przed chwilą nam się śniło, to podświadomie myślimy o nich w czasie przeszłym. To z kolei powoduje większy dystans do nurtujących nas problemów i swego rodzaju uwolnienie od negatywnych emocji.

Mózg jest bardzo aktywny, gdy mamy koszmary

Któż z nas nie pamięta snów, podczas których odczuwaliśmy jakby paraliż. Nie raz chciałoby się krzyczeć, poruszyć, przed czymś obronić, ale to niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje? Koszmary pojawiają się raczej w najgłębszej fazie REM. Jest on związany z intensywną pracą umysłu i powoduje blokowanie naszej zdolności ruchowej. Ciało migdałowate też ma w tym wszystkim swój udział. To ono zaczyna działać, gdy czujesz strach albo agresję. I niestety, koszmary senne to dość powszechne zjawisko. Znacznie częściej mają je dzieci. Wśród osób dorosłych bardziej narażone na nie są kobiety. Są też tacy, którzy mają złe sny regularnie, a to może być oznaką lub przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych.

Czy koszmary da się w ogóle przerwać i to świadomie?

Okazuje się, że tak. Na pewno dobrym sposobem jest przeciwdziałanie czynnikom, które wywołują złe sny. Czyli chodzi tutaj o problemy emocjonalne, życiowe itd. To, co szokuje najbardziej, to możliwość wyłączenia ich już na samym początku. Opanowanie tej sztuki do perfekcji wymaga trochę praktyki i wysiłku. Są nawet odpowiednie techniki świadomego snu, które pozwalają z czasem kontrolować, to, co dzieje się z nami, gdy śnimy. Kiedy już staniemy się mistrzami zarządzania naszym snem, to zmieni się również podejście do koszmarów. Wtedy znacznie częściej uświadomimy sobie, że nic nam realnie nie grozi. Możemy nawet stworzyć sobie szczęśliwe zakończenie naszego koszmaru, na przykład uciec z tego płonącego pomieszczenia.

Zła wiadomość dla nocnych podjadaczy! Przekąski powodują koszmary

Z wielkim bólem w sercu muszę to oznajmić. Spożywanie pokarmu na krótko przed snem, podkręca przemianę materii. Co za tym idzie, zwiększa się aktywność mózgu, a jak już wiesz, intensywna praca umysłu to większe prawdopodobieństwo koszmarów. Podobnie, nie zaleca się oglądania horrorów, czy ogólnie doświadczania przerażających sytuacji. Koszmary senne to też wynik przyjmowanych leków czy innych substancji chemicznych. Tyczy się to zarówno leków przeciwdepresyjnych, jak i narkotyków. Zdarza się, że złe sny są efektem zażywania medykamentów na ciśnienie.

Czy koszmary senne mogą pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie?

W rzeczy samej. Podczas snu, zwłaszcza fazy REM, krew płynie od mózgu do innych części ciała. W ten sposób wszystkie mięśnie i narządy wewnętrzne poddawane są regeneracji. Na dodatek, sprzyja to wydzielaniu hormonów odpowiedzialnych za wzrost czy stres. Jeszcze jedną zaletą nocnych koszmarów sennych, jest pozytywny wpływ na pracę serca i krążenie krwi. Tak samo korzysta na tym cały układ odpornościowy. Chociaż nikt z nas nie lubi koszmarów, to mogą one w rzeczywistości poprawiać nasze samopoczucie.

Co jeszcze należy wiedzieć o koszmarach?

Około 5% ludzi miewa tak okropne koszmary, że często skutkują one bezsennością. Mogą też prowadzić do celowego unikania zaśnięcia, by dana osoba nie musiała ich doświadczać. Co więcej, najczęściej występującym tematem złych snów jest agresja. Koszmary mogą także skłaniać nas do zmiany pewnych decyzji. Wiele osób mających sny o katastrofie lotniczej, zmodyfikowało lub zrezygnowało z planów podróży. Chcąc uniknąć koszmarów, należy kłaść się do spania o właściwej porze. Ci, którzy mają nawyk długiego przesiadywania do późnej nocy, są bardziej narażeni na przykre doświadczenia senne. Koszmary mogą również wynikać ze zbyt wysokiej temperatury w sypialni. Dzieje się tak dlatego, że ciepło skłania nasz organizm do uruchomienia mechanizmów obronnych. Nasze ciało odczuwa niepokój, napięcia związane z gorącym powietrzem i nastawia się na walkę lub ucieczkę.

Koszmary senne są bardzo ciekawym i tajemniczym tematem. Sądzę, że jeszcze wiele zaskakujących odkryć na ich temat jest przed ludzkością.

Spokojnego snu, bez koszmarów!