Możesz być minimalistą nawet mieszkając w dużym mieście

1
1041
Możesz być minimalistą nawet mieszkając w dużym mieście

O czym myśleliście, odwiedzając mieszkanie minimalisty? Czy tamte zdjęcia przypominały wam o tym, że mieszkanie Joshua znajduje się w samym centrum dość dużego Dayton?

Minimalizm niechybnie będzie kojarzył się z travellivingiem… Albo małym domkiem na wsi, jeżeli ktoś nie przepada za podróżowaniem…

To wszystko są prawdziwe twierdzenia. Niemniej równie prawdziwe jak to, że mieszkaniec dużego miasta też może być minimalistą.

Leo Babauta w ogóle mieszka w ogromnym San Francisco i ciągle słyszy, że w tak wielkim mieście nie można praktykować minimalizmu (duże i drogie miasto, zapracowani mieszkańcy). Ciekawe, jak tacy ludzie wyobrażają sobie minimalizm, który przecież można praktykować wszędzie.

(Foto: Ganymedes Costagravas)

Nieważne, czy mówimy o San Francisco czy Warszawie. Mieszkaniec dużego miasta wcale nie musi być zapracowany, zabiegany. Nie musi codziennie dojeżdżać do pracy samochodem, wybierając zamiast tego spacer. Nie musi wreszcie tkwić w schemacie, że należy dbać o to, by inni się nami zachwycali.

Jak się domyślacie, życie w San Francisco jest drogie. Tyle że, wracając do Leo Babauty, można samemu gotować, robić przemyślane zakupy w tanich sklepach. I, przede wszystkim, spacerować.

Czy Wy, pochodzący z dużych miast, dostrzegacie, że macie nawet łatwiej niż inni nasi czytelnicy – mieszkańcy wsi? Tam samochód często jest używany z konieczności – komunikacja jest słabo rozwinięta i żeby cokolwiek załatwić, trzeba mieć własne auto.

I niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym czy też małym mieście, zawsze mamy różne opcje. Możemy cieszyć się z drobiazgów, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, zrobić coś dla siebie zamiast po raz kolejny wybierać się na zakupy.
Samochód można schować do garażu i tam, gdzie to możliwe, spacerować lub jeździć na rowerze.

Minimalizm nie wymaga mieszkania na wsi ani w dużym mieście. Więcej – nie wymaga określonego środowiska. Można go uprawiać tak, jak chcemy i możemy. I to niezależne od miejsca.