Mowa ciała – pięć porad jak ją usprawnić

0
1187

Uważasz, że Twój język ciała jest niewystarczający? Ktoś zasugerował Ci, że za często machasz rękami podczas rozmowy i w rezultacie zupełnie przestałeś to robić? Chciałbyś być bardziej ekspresywny? Mamy dla Ciebie kilka porad, które sprawią, że Twoja mowa ciała będzie ciekawsza dla odbiorców.

Najważniejszą rzeczą w mowie ciała jest to, aby przenieść swoje zachowanie i gesty z rozmowy w cztery oczy przenieść także do wystąpień publicznych. Podczas rozmowy twarzą w twarz każdy z nas jest bardziej energiczny i ekspresywny, a także dużo bardziej pewny siebie co czyni go również ciekawszym, a jego wypowiedzi bardziej płynnymi.

Twoja nowa mowa ciała

Poniżej znajdziemy kilka porad, jak sprawić by nasza mowa ciała nie była nudna:

  1. Opróżnij ręce – odstaw długopis, notes czy cokolwiek innego, co może krępować Twoje ruchy (niektórzy potrafią gestykulować, trzymając coś w ręce, ale jest to bardzo utrudnione i ciężko to robić bez naturalnych predyspozycji).
  2. Uwolnij swoje ręce – splatanie dłoni, trzymanie ich w kieszeniach lub też za plecami hamuje Twoją gestykulację. Najlepiej opuść je swobodnie obok tułowia. Początkowo możesz czuć się dziwnie, jak goryl, ale to nic. To trudna pozycja i prawdopodobnie ręce i tak się połączą, ale wtedy rozdziel je ponownie.
  3. Mów tylko do jednej osoby na raz – kiedy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz, nasze ręce gestykulują naturalnie. Dlatego należy przenieść tę sytuację i skupiać się na jednej osobie. Można sobie wyobrazić, że na sali jest tylko ona. Co kilka zdań trzeba zmieniać obiekt swojego zainteresowania, ale zawsze skupiać się tylko na jednej osobie na raz.
  4. Poruszaj stopami – możesz na przykład skierować je w stronę osoby, do której mówisz. Im bardziej uruchomimy nasze ciało, tym lepszy i ciekawszy nasz przekaz.
  5. Urozmaicaj swoje gesty – kiedy już poprawisz swoją mowę ciała upewnij się, że nie powtarzasz zbyt często niektórych gestów. Warto zapytać kogoś jak to wygląda po stronie odbiorcy albo też nagrać swój występ i samemu poddać analizie. Dla przykładu często powtarzanym gestem jest cofanie ramienia jak przy otwieraniu drzwi. Można go jednak wyeliminować, chociaż trzeba też pamiętać, żeby nie uczyć się gestów jak w teatrze, bo wtedy wygląda to sztucznie.

Stosując powyższe pięć porad sprawisz, że Twoja mowa ciała będzie płynna, naturalna i pomoże Ci w przekazywaniu tego, co masz do powiedzenia podczas publicznych wystąpień!

Zdjęcie: Flickr/Nan Palmero