Webinaria, filmy szkoleniowe na bloga, streamy na YouTube, gameplaye, wytłumaczenie tacie jakiegoś ficzera w Windowsie – w każdym z tych przypadków przydatny będzie program do nagrania ekranu. Szczególnie jeśli chodzi o mecz piłki nożnej transmitowany w telewizji pod naszą nieobecność, śmiało uruchamiajcie specjalny program, który umożliwia łatwe nagrywanie obrazu z ekranu. Movavi Screen Recorder, z którym szczęśliwie się zetknąłem, zapisze plik wideo na laptopie lub komputerze, umożliwiając jego obejrzenie w późniejszym czasie.

nagrywanie obrazu z ekranu. Movavi Screen RecorderNa rynku dostępne są liczne programy do nagrywania ekranu. Chcąc jednak umożliwić sobie nagrywania pulpitu lub nagrywanie z zewnętrznych urządzeń wideo, szybko zauważymy, że darmowe programy do nagrywania obrazu z ekranu są funkcjonalnie słabe, a płatne kosztują nieracjonalnie dużo.

Przechwytywanie wideo z Movavi Screen Recorder

Czeka mnie więc nagrywanie ekranu. Widząc dobre opinie Movavi Screen Recorder (wcześniejsza nazwa: Movavi Screen Capture) uznałem, że program musi być dość ciekawy. Wybiegając naprzód powiem, że się nie pomyliłem.

Instalacja, interfejs programu

Pobrałem plik instalacyjny Movavi Screen Recorder, zainstalowałem program i moim oczom ukazał się bardzo ładny widok.

Intuicyjność interfejsu w dużym stopniu rzutuje na komfort użytkowania programu, a o interfejsie Movavi Screen Recorder można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest prosty, logiczny i zrozumiały. Nawet niezbyt doświadczony użytkownik nie pogubi się w nawigacji, tym bardziej, że dostępna jest polska wersja menu.

programy do nagrywania ekranu Movavi Screen Recorder

Program do przechwytywania wideo Movavi Screen Recorder łączy kilka różnych narzędzi. Bardzo cieszy fakt, że narzędzie potrafi nagrywać dźwięk z systemu (za to odpowiada wbudowana wtyczka Movavi Sound Grabber) oraz z mikrofonu lub urządzenia audio, czyli np. z zewnętrznych głośników.

Movavi Screen Recorder może schować się w zasobniku systemowym/docku i będzie zawsze na wyciągnięcie ręki.

Dostępne funkcje Movavi Screen Recorder

1. Nagrywanie w czasie rzeczywistym. Na szczególną uwagę zasługuje podstawowa funkcja programu, czyli przechwytywanie ekranu. Tutaj w Movavi Screen Recorder można uruchomić nagrywanie ekranu określonego programu albo ręczne wskazanie konkretnego obszaru ekranu.

Ciągle jesteśmy pytani o potrzebną nam rozdzielczość (domyślna: 640×360 px) i tym również można sterować.

Najbardziej zdumiewające jest to, że nagranie ekranu można następnie otworzyć w edytorze wideo Movavi i dokonać potrzebnych poprawek.

Klikamy czerwony okrągły przycisk „REC” i po trzech sekundach rozpoczyna się nagrywanie (aby zatrzymać, należy nacisnąć na klawiaturze F10 lub kliknąć „Zakończ”).

Oprogramowanie to umożliwia nagrywanie screencastów i filmów online; pozwala też nagrywać obraz z kamerki internetowej.

Jeśli nadal nie wiecie, jak nagrać obraz z kamerki internetowej wbudowanej w laptopa, warto sprawdzić możliwości wbudowanego rozszerzenia Capture Webcam.

jak nagrać obraz z kamerki internetowej Przechwytywanie wideo z Movavi Screen Recorder2. Edytowanie plików wideo i audio. W trochę ograniczonym stopniu można edytować nagrania. Movavi Screen Recorder umożliwia skracanie i przycinanie plików wideo i audio.

Takie funkcje, jak dodawanie efektów i filtrów, korekcja jakości, dodawanie znaków wodnych i napisów, są dostępne w wyższej wersji, czyli Movavi Screen Recorder Studio. Posiada ona wbudowany edytor wideo. Pomoże ten w łatwy sposób zoptymalizować wideo pod kątem urządzeń przenośnych czy telewizora.

3. Nagrywanie dźwięku. Jeśli naszym celem jest nagranie pulpitu lub jakiejś aplikacji wraz ze ścieżką dźwiękową, klikamy odpowiedni przycisk. Jeśli zapomnimy o tym, mecz naszej ulubionej drużyny będzie wyglądał (a raczej brzmiał) jak film niemy z początku XX wieku.

Screen Recorder umie równolegle nagrywać kilka różnych źródeł dźwięku: muzyki, dźwięki z mikrofonu oraz słuchawek, komunikaty głosowe, powiadomienia systemowe itp.

4. Planer nagrywania (dla transmisji, nadawanych gdy jesteśmy w pracy lub odpoczywamy). Co ciekawe – można ustawić nawet sekwencję kilku zadań i bardzo precyzyjnie ustawić szczegóły tego, o której i jak nagrać wideo z ekranu komputera, nawet jeśli nie będziemy za jego „sterami”.

Planer nagrywania obrazu z ekranu. Movavi Screen RecorderPo tym, jak cała aktywność na ekranie została zarejestrowana, w zależności od ustawień program od Movavi może zahibernować lub wyłączyć nasz komputer.

5. Publikacja bezpośrednio na YouTube – coś, co z pewnością docenią gracze lub np. freelancerzy, dla których źródłem dochodu jest marketing internetowy.

6. Zapisywanie nagrań wideo w Google Drive. Chciałoby się zapytać, co z moim ulubionym Dropboksem, Boksem lub dość popularnym OneDrivem. Nie jestem pewien, czy Google Drive to wszystko, ale innych przycisków nie zauważyłem.

Po wykonaniu nagrania ekranu PC czy laptopa możemy je zapisać w telefonie oszczędzając tym samym transfer. Warto wspomnieć, że dzięki innym produktów Movavi możliwa jest następnie

Edycja nagrania z ekranu na telefonach z iOS (iPhone) i Android OS

[appbox appstore id1226251139]

[appbox googleplay com.movavi.mobile.movaviclips]

Wracając jednak do Movavi Screen Recorder, omawiane narzędzie wspiera ponad 180 formatów zapisywanych nagrań, a maksymalny rozmiar pliku to 4k. Nie dziwi zatem fakt, że program dba o optymalizację pracy karty wideo.
Domyślnie nagrania są zapisywane w formacie .MKV, po czym można je skonwertować do innych (.AVI, .MP4, .MOV itd.).

Dla kogo nagrywanie wideo z Movavi Screen Recorder

Movavi Screen Recorder stworzone zostało z myślą o kilku grupach odbiorców.

Specjaliści od marketingu docenią możliwość tworzenia webinariów, tym bardziej że programy do webinariów często powodują konsternację z racji błędów podczas transmisji.
Swego rodzaju kopia zapasowa nagrania pozwoli wysłać ją lub sprzedać uczestnikom seminarium lub kursu online.

Korepetytorzy i wykładowcy mogą streamingować lekcje i wykłady online. Tak na przykład jeżeli oferujesz lekcje angielskiego przez Skype, możesz robić nagrania z kamerki internetowej, ze swojej strony (nawet w formacie HD), jak i udostępnić przykładową lekcję języka obcego przez Skype, Messenger lub inny komunikator internetowy.

Szkoły językowe i prywatni korepetytorzy doskonale wiedzą, że największą barierę w pozyskiwaniu kursantów stanowi nie cena ani liczba opinii na fanpage’u, lecz możliwość płynnego i bezbolesnego stworzenia profesjonalnej lekcji online.

Vloggerzy, gwiazdy YouTube i Instagrama mogą pozyskać kolejne tysiące fanów, którzy nawet nie podejrzewają, jak ciężko jest wybrać program do prowadzenia vloga i tworzenia tutoriali z komentarzem głosowym. Po obróbce możliwy jest eksport nagrania do Facebooka, Twittera itp..

Gracze polubią program, który przecież się nauczył, jak nagrywać gameplay’e (filmy z gier) z częstotliwością do 60 kl/s. Zapewnia to dobrą dynamikę.
Nie trzeba się głowić, jak i czym nagrywać filmy – jeśli oglądamy je w formacie 1080p, to i powstające w programie nagrania wideo zostaną zapisane w takiej samej rozdzielczości.

Warto tu przytoczyć nazwę innego narzędzia tego samego dewelopera — Movavi Game Capture (Gecata). Obecna w niej skrypt umożliwia automatyczne nagrywanie gameplaya podczas pokonywania kolejnych misji.

Lifehackerzy, którzy zrezygnowali z telewizji, z pewnością docenią możliwość sporadycznego nagrywania wartościowych

Poza podanym wcześniem przykładem z nagrywaniem meczu ze strony stacji TV, zdarza mi się nagrać z YouTube, Vimeo, Instagram oraz WKontakcie. I każde z tych źródeł jest wspierane.

Parę akapitów wcześniej wspomniałem, że możemy sobie ustawić rejestrację wideo w zadanym okresie lub okresach. Dodam, że program posiada również timer, który zadba, by rejestrowanie nagrania wideo zostało zatrzymane po określonym czasie.

Polecamy również:

Na pochwałę i osobny akapit zasługują klawisze skrótu. Nie tylko ułatwiają i przyspieszają nagrywanie zawartości ekranu, ale też pozwalają wybrać inne hot keys niż te używane w grze do zadawania ciosów lub przywołania wierzchowca :)

Z minusów można wymienić najwyżej nieco minimalnie większe wykorzystywanie zasobów komputera.
Nie powinno to jednak nas dziwić – tworzenie i obróbka nagrań zawsze wymaga lepszego sprzętu niż choćby pakiet biurowy.

Movavi Screen Recorder umożliwia też nagrywanie ekranów iPhone

Wszystko tu się sprowadza do podłączenia iPhone’a lub iPada do Maca przewodem lightning<>USB. Po sparowaniu urządzeń zaświeci się zielona ikonka i możemy przejść do nagrania ekranu iPhone’a.

Darmowa wersja programu Movavi Screen Recorder

Darmowa wersja próbna działa przez 7 dni i pozwala na nagrywanie wideo o długości do 5 minut. Będą one miały znak wodny producenta.

Dożywotnia licencja na 1 komputer, która usuwa wszelkie powyższe ograniczenia, kosztuje od 119,95 zł.

Odwiedź stronę Movavi Screen Recorder

1 KOMENTARZ