Młody Delacroix o tym, jak być bardziej twórczym artystą

5
5215
Prosta porada – co zrobić, by być bardziej twórczym artystą
Prosta porada – co zrobić, by być bardziej twórczym artystą

Zastanawiasz się czasami, skąd ci wszyscy ludzie wpadają na swoje genialne pomysły? Sam też chciałbyś być twórczym artystą, lepiej pisać, malować, komponować? Znamy rozwiązanie.

Jak być bardziej twórczym artystą

Wielki francuski artysta i autor dzienników Eugene Delacroix (1798-1863) zbadał i opisał to zagadnienie z ogromną precyzją i elegancją dwa wieki temu. Jego mocnym stwierdzeniem, uzasadnianym przez np. filozofię, był obowiązek częstszego przebywania w samotności. I to jeszcze zanim wybuchła epidemia towarzyskości i pojawiła się alergia na samotność.

Pogarda Delacroix dla trywialności świata sztuki z czasem tylko rosła. Obecne w tym środowisku obłuda i farsa, uważane za towarzyskość i życzliwość sprawiały, że wewnętrzny konflikt artysty był coraz silniejszy.

„Muszę pracować w samotności. Sądzę, że, w przeciwieństwie do tego, co twierdzą tak zwani „artyści”, wychodzenie z domu, spacerowanie i oglądanie co robią inni ludzie wpływa źle na pracę i rozwój duchowy. Spędzanie czasu z ludźmi tego rodzaju jest o wiele bardziej niebezpieczne, ich rozmowy są zazwyczaj banalne. Muszę znowu pobyć sam.”

„Wszystko zdaje się mówić mi, że powinienem żyć bardziej samotnym życiem. Najcudowniejsze i najcenniejsze chwile mego życia prześlizgują mi się przez palce, w czasie, gdy oddaję się rozrywkom, które, tak naprawdę jedynie mnie nudzą. Ciągle istniejąca możliwość, czy też raczej oczekiwanie, że zaraz może wydarzyć się coś, co przeszkodzi mi w pracy odbiera mi siły. Gdy nic ważnego się nie dzieje, moja pamięć nie ma się czym karmić, usycha i umiera. Mój umysł jest stale zajęty bezużytecznym rozmyślaniem. Niezliczone cenne pomysły umierają, ponieważ moje refleksje nie tworzą spójnej całości. To spala mnie od środka i sprawia, że mój umysł marnuje się.”

Nie jesteś jeszcze przekonany?

„Ludzie, którzy nudzili się w swoim własnym towarzystwie zawsze wydawali mi się groźni.”

– przestrzegał także rosyjski reżyser, Andriej Tarkowski.
Mimo że nuda może niezwykle dobrze wpływać na naszą psychikę i kreatywność, nauczono nas bać się jej i straciliśmy zdolność, czy też ochotę, do nauki sztuki, jaką jest przebywanie w samotności. Jednakże, ta sztuka niezbędna jest dla rozmyślań i pracy twórczej.

Zatem oto poszukiwane rozwiązanie – jeśli brakuje Ci weny twórczej, raz na jakiś czas zrezygnuj ze spotkań ze znajomymi i naucz się przebywać tylko we własnym towarzystwie i nie bać się nudy.

5 KOMENTARZE