Pierwsze osoby rozpoczynają przygodę z nowym serwisem społecznościowym Google Plus. Ktoś już otrzymał zaproszenie, a ktoś na razie czeka, aż Google mu pozwoli dołączyć do tak zacnego grona. Tak czy inaczej, możesz już teraz nauczyć się obsługi interfejsu Google+.
Formatowanie
Google+ umożliwia pisanie tekstu kursywą, jego pogrubianie oraz przekreślanie. Po prostu umieść odpowiedni symbol po obu stronach zdania albo fragmentu tekstu tak, jak to pokazano na zrzucie ekranu:
Skróty klawiszowe
Podobnie jak Facebook, Google+ wspiera skróty klawiszowe (hotkey). Oto lista najbardziej przydatnych skrótów klawiszowych:
Wzmianki
Aby zwrócić się do kogoś podczas udostępniania statusu, użyj przed imieniem albo nazwą organizacji symboli „+” / „@”:
„Kręgi”
Traktuj ludzi z „Kręgów” jako obserwowanych tweepli (followowanych użytkowników). Możesz kogoś obserwować, ale niekoniecznie druga osoba zacznie w ramach rewanżu obserwować Ciebie.
Integracja z GMailem i innymi usługami
Google+ oferuje integrację z innymi usługami Google.
Tak przykładowo, sprawdzając skrzynkę można przy okazji zaktualizować swój status w Google+:
Prywatność
Chyba najważniejsza różnica pomiędzy Facebookiem a Google+ polega na tym, że mamy możliwość definiowania praw dostępu i (uwaga!) wyświetlanych w profilu informacji dla poszczególnych kręgów!
Czyli jak w życiu poza Internetem – w pracy wiedzą ciut mniej nt. naszego życia prywatnego, koleżankom i kolegom nie zawsze mówimy gdzie pracujemy.
Prawy górny róg:
następnie przechodzimy do zakładki „Profil i prywatność”:
w której możemy określić kto ma dostęp do naszej informacji i co według nas powinien o nas wiedzieć :)
Oto przykład (oczywiście posiadaczem konta nie jest żaden Paweł Deląg – ot, wymyślone w biegu):
Wiadomości prywatne
Aby wysłać do użytkownika Google+ wiadomość prywatną, wyślij zwykłą wiadomość, a następnie wybierz opcję „Wyłącz udostępnianie”:
Data publikacji aktualizacji statusu
Kliknięcie daty aktualizacji statusu powoduje otwarcie w nowej karcie przeglądarki statusu wraz z odnośnikiem bezpośrednim (permalink).
+1: odpowiednik facebookowego przycisku „Lubię to!”
Kliknięcie „+1” w poście nie spowoduje wyświetlenia tego posta na Twojej tronie +1. Z kolei kliknięcie „+1” w Internecie – już tak.
Widoczność udostępnianych zmian statusu
Kolor zielony oznacza publiczną aktualizację statusu.
Kolor niebieski, z kolei – prywatną:
Udostępnianie postów, filmów wideo albo zdjęć
Aby udostępnić post, film wideo albo obrazek, po prostu przeciągnij i upuść link w obszarze udostępniania statusu w Google+:
Edycja zdjęć
Po udostępnieniu zdjęcia masz możliwość jego edycji bezpośrednio w Google+: