Mierz czas, by zwiększyć efektywność swoich działań

1
977

Jedna z najskuteczniejszych sztuczek na zwiększenie efektywności pracy polega na podzieleniu dużych zadań na małe, skondensowane części, wymagające skupienia przez krótki okres.

Na prezentacji „Putting the Fun into Functional”autorstwa Amy Jo Kim, przedstawionej na konferencji nowych technologii wydawnictwa O’Reilly w marcu 2006 roku, zostało wytłumaczone, dlaczego należy ustawiać alarm, zanim weźmiemy się do pracy.

Mierz czas, by zwiększyć efektywność swoich działań

(nextwd.com)

Ustaw alarm na 60 minut i zabierz się do pracy, a po upłynięciu godziny bezwzględnie pracę przerwij.
Sama świadomość upływającego czasu sprawia, że mamy ochotę zrobić jak najwięcej, zanim odezwie się alarm.

Ta technika pracy doskonale sprawdza się w trakcie realizacji zadań na komputerze, na przykład przy segregowaniu e-maili, a także przy porządkowaniu szafek i układaniu dokumentów.

Jeśli chcesz, możesz wybrać kilka spraw do załatwienia w ciągu godziny i skupić się na ich wykonaniu — w ten sposób będziesz mógł przy okazji doszlifować umiejętność oceniania czasochłonności różnych zadań.

Czy chciałbyś rozliczyć podatki, zrobić porządek w lodówce lub też wreszcie przebić się przez gigantyczną stertę ciuchów, które od miesiąca zalegają w kącie sypialni?
Spróbuj przekształcić każde takie zadanie w grę, aby złagodzić niechęć związaną z koniecznością zabrania się za nielubiane czynności, a w rezultacie — uporać się z nią i odhaczyć ją z listy.

Powyższy lifehack jest jedną z wielu sztuczek, opisanych w książce „Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową”, która ukaże się nakładem naszych przyjaciół z Wydawnictwa Helion (w realizacji 26 kwietnia 2012 r.).
Już dziś dostępna jest w przedsprzedaży.

1 KOMENTARZ