Miejsca pracy: Rafał Mirkowski, autor Multiplanera i Multiplanowania

0
1122
noter Multiplanera (Rafał Mirkowski)

Od kilku dni na Lifehackerze widnieje zajawka Multiplanera. Dowiedzieliście się, w jaki sposób Multiplaner zwiększa efektywność. To chyba oczywiste, że za takim produktem na z pewnością musi stać ktoś bardzo produktywny. Dlatego postanowiliśmy zaktualizować wreszcie kategorię Miejsca pracy.
Dzisiaj zajrzymy do pracowni Rafała Mirkowskiego, twórcy Multiplanera i dowiemy się jak powstają unikatowe narzędzia do skutecznego działania i porządkowania wiedzy.

1. Na czym polega Pana praca?

Jako przedsiębiorco zajmuję się produkcją i sprzedażą Multiplanerów, Noterów i 2book-ów. Prowadzę warsztaty i szkolenia z Multiplanowania, czyli Zarządzania Projektami.

Jestem również architektem rozwiązań analitycznych i informatycznych MATRIXSYSTEM do zarządzania firmą.

Miejsca pracy -  Rafał Mirkowski

2. Jak wygląda Pańskie miejsce pracy?

Moje miejsce pracy to zazwyczaj duży zamknięty gabinet z dużym biurkiem, dodatkowym monitorem i wolną przestrzenią na podłodze.

Podczas analizy złożonych procesów właśnie na podłodze rozkładam wszystkie dokumenty i rekwizyty (np. produkty) zachowując je przed oczami tyle czasu ile trwa analiza danego zadania (od kilku do kilkudziesięciu dni)

Po zakończeniu dnia biurko pozostawiam całkowicie „czyste”.

3. Czym jest dla Pana produktywność?

Produktywność ma wiele obliczy i w każdym momencie życia postrzegam ją inaczej. Zazwyczaj jest dla mnie tym czego w danym okresie potrzebuję.

Kiedy 20 lat temu pierwszy raz przeciąłem zeszyt, pomagał mi w błyskawicznym odpowiadaniu na pytania wymagającego szefa.

Potem przez wiele lat pomagał mi skutecznie zarządzać firmami i projektami.

Od 3 lat pomaga mi w budowaniu własnego przedsiębiorstwa.

Dziś produktywność to dla mnie „robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie”. Z perspektywy lat uważam, że to jest KLUCZ do sukcesu na każdym polu działalności.

4. Wiemy, że Multiplaner jest sam w sobie przyspieszaczem, ale czy zdradzi Pan jakieś sztuczki na JESZCZE szybszą pracę z Multiplanerem?

Multiplaner „ma” wiele sztuczek zwiększających produktywność.

Jedną z nich jest Zasada „Skoro już jesteś, skoro już dzwonisz”.

Polega ona na tym, że kiedy ktoś prosi Cię lub przypomina o czymś wtedy wykorzystujesz ten moment na załatwienie „swoich spraw” związanych z tą osobą. Zaglądasz wtedy do zakładki w górnej części Multiplanera pt. „Pracownik Janek” i błyskawicznie dowiadujesz się co miał dla Ciebie zrobić.

Ta metoda jest szczególnie przydatna, kiedy masz w projekcie wielu ludzi i narażony jesteś na ich notoryczne „wrzutki” bo dzięki niej zadania, które im powierzyłeś są na bieżąco realizowane.

5. Multiplaner jest głównym, ale pewnie nie jedynym Pana narzędziem pracy? Jak Pan ułatwia sobie pracę w świecie cyfrowym (Evernote? Dropbox? CRM czy coś do analizy pracy i sprzedaży? jakieś narzędzia do zarządzania projektami?)

Moim ulubionym narzędziem jest Excel, w którym tworzę programy MATRIXSYSTEM obliczające produktywność ludzi, produktywność procesów i produktywność całego przedsiębiorstwa.

MATRIXSYSTEM to program efektywności i motywacji połączony ze sprzedażą, produkcją i przede wszystkim wynikiem finansowym firmy z korzyścią dla Pracowników i Właściciela. Zazwyczaj implementuję go do programu CRM (Customer Relationship Management)

Oprócz tego przy realizacji każdego projektu używam notera, czyli dwudzielnego Multiplanera bez części kalendarzowej (widać go na zdjęciu poniżej).

Miejsca pracy -  Rafał Mirkowski, autor Multiplanera i Multiplanowania

W dolnej części zapisuję wszystkie istotne informacje, które pozyskuję podczas rozmów z ludźmi w firmie a w części górnej (tej z zakładkami) zapisuję tylko najważniejsze zagadnienia i pytania, listy zadań do wykonania przeze mnie oraz innych uczestników Projektu.

6. Zdradzi Pan konfigurację używanego przez siebie sprzętu komputer+peryferia)?

Pracuję na wielu polach jednocześnie. Zazwyczaj to dwa laptopy, z których jeden ma podpięty duży monitor (jako rozszerzenie ekranu) W tym samych czasie mam otwarty noter (format A4 w kratkę) dotyczący obecnego projektu, multiplaner mini (osobisty), 3planer A4 (do drugiego projektu, który prowadzę równolegle) oraz 2 brudnopisy (czyste kartki A4 na sztywnej podkładce) Wszystko widać na zdjęciach.

7. …a jakiego chce używać?

W tej chwili pracuję nad elektroniczną wersją multiplanera na urządzenia mobilne, e-multiplaner.

8. Jeżeli wymarzona konfiguracja różni się od podanej powyżej, proszę o podanie ewentualnych szczegółów.

Moja wymarzona konfiguracja pozostaje taka sama ponieważ metodologia mojej pracy jest i zawsze będzie hybrydowa, czyli pełna współpraca papieru i elektroniki.

Zapisywanie na papierze to głębokie zapamiętywanie i tylko wtedy zachodzi proces uczenia się. A to już tak blisko do tworzenia nowych rozwiązań.

Uważam, że tylko myśl zapisana własną ręką ma niezwykłą moc zamiany w rzeczywistość, a dopiero do jej realizacji możemy używać narzędzi elektronicznych.

Moje motto to „Myśl inaczej, myśl na papierze”.