Masz wrażenie, że cel jest nieosiągalny? Planuj S.M.A.R.T.!

2
1570
Masz wrażenie, że cel jest nieosiągalny - Planuj S.M.A.R.T.!

Czy podczas realizacji projektu masz wrażenie, że cel jest nieosiągalny, a jego realizacja jest z każdą godziną coraz bardziej nierealna? Prawdopodobnie Twoje cele nie są S.M.A.R.T.!

Podstawowe założenia

Koncepcja S.M.A.R.T. zakłada, że aby cel był możliwy do zrealizowania, powinien charakteryzować się pięcioma cechami, które to stanowią rozwinięcie akronimu:

  • S.specific: cel musi odnosić się do konkretnego działania. Jeżeli cel będzie określony zbyt swobodnie, ciężko będzie ocenić nie tylko postępy, ale również moment jego wykonania.
  • M.measurable: cel musi być mierzalny, tzn. możliwy do opisania za pomocą liczb. Jeżeli danego celu nie można opisać liczbą to znaczy, że powinien zostać przeformułowany.
  • A.attainable: cel musi być osiągalny, tzn. możliwy do zrealizowania w Twojej obecnej sytuacji. Każdy z nas może obrać sobie za cel podróż na księżyc, jednak niewielu z nam uda się go zrealizować.
  • R.relevant: cel musi być istotny dla Ciebie, tzn. musi to być coś, na czym Ci zależy, coś, do czego dążysz. Łatwiej jest skoncentrować się na czymś, co jest dla nas ważne.
  • T.time-sensitive: cel musi być zrealizowany w odpowiednim przedziale czasu, do określonego momentu. Określenie ram czasowych realizacji celu pozwala nie tylko na rozplanowanie pracy, ale również pozwala skupić się na jego realizacji.

S.M.A.R.T. w praktyce

Czas na zademonstrowanie koncepcji w praktyce.
Bierzemy przykład z życia wzięty – zastanawiasz się jak napisać pracę magisterską. Czyli nasz cel to: „Napiszę pracę magisterską”.

Wystarczy jeden rzut oka i już wiem, że nasz cel nie jest S.M.A.R.T. Oto jak możemy go przerobić: „Napiszę pracę magisterską, która będzie dotyczyła metod zarządzania czasem, która będzie liczyła co najmniej 80 stron. Ukończę pisanie przed 10 czerwca. Do ukończenia pracy będę pisać 2 strony dziennie”.

Dzięki precyzyjnemu zaplanowaniu działania możesz skupić się na samej czynności, wiemy już bowiem na etapie planowania, w jaki sposób oraz w jakim czasie mamy osiągnąć cel. Wyznaczyliśmy również zakres prac, które musimy wykonać – 80 stron. Dzięki temu nie tylko widać postępy prac, ale również wiadomo, ile dzieli nas od mety.

Masz wrażenie, że cel jest nieosiągalny - Planuj S.M.A.R.T.!
(Zdjęcie: opopododo)

Trzeba podkreślić wielką elastyczność metody S.M.A.R.T. – w zależności od potrzeby możemy nieco modyfikować znaczenie kolejnych liter. Przykładowo, jeżeli pod literą A. ukryjemy słowo atrakcyjny, koncepcja staje się nieco bardziej dopasowana do planowania celów na poziomie personalnym. Ta cecha decyduje również o jej przydatności w biznesie.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pracodawca chce, żebyś tak dokładnie określił swój plan rozwoju w organizacji na kolejny rok? Już znasz odpowiedź :)

Stosujesz metodę S.M.A.R.T.? Napisz, jak Ty rozumiesz ten skrót. A może masz swój sprawdzony sposób na efektywne planowanie celów? Podziel się nim z nami!