Marzy ci się wolontariat na farmach ekologicznych? Z WWOOF wyjedziesz do dowolnego kraju

0
4510
Marzy ci się wolontariat na farmach ekologicznych? Z WWOOF wyjedziesz do dowolnego kraju

WWOOF to swobodna sieć organizacji krajowych łącząca gospodarstwa organiczne i chętnych do pracy na nich wolontariuszy, powstała w Wielkiej Brytanii w 1971 z inicjatywy Sue Coppard. Obecnie do programu należy ponad 6000 gospodarstw ekologicznych ze 100 krajów świata.

Od nazwy organizacji utworzono rzeczownik WWOOFing („WWOOFowanie”), oznaczający udział w organizacji jako wolontariusz pracujący w gospodarstwie ekologicznym.

Pomysł jest prosty — wwoofing umożliwia wolontariuszowi wyjazd do wybranego państwa. Wolontariat na farmach organicznych w takich krajach, jak Tunezja, Dania, Bahamy, Kambodża, Fidżi, Gruzja, Luksemburg, Seszele, USA… lista jest długa i obejmuje większość kontynentów.

Geografia WWOOF (wolontariat na farmach ekologicznych)

W zależności od kraju, za udział płaci się 0-56€. Farmer zapewnia wyżywienie i dach nad głową, wolontariusz z kolei sam musi kupić sobie bilety w obydwie strony i płaci na transport po dotarciu na miejsce.

Wwoofing to okazja do przyswojenia nowych umiejętności

Czego chcesz się nauczyć? Wśród zadań, które mogą nam przydzielić (i których mogą nauczyć) jest koszenie trawy, sadzenie nasion, wysiew nasion kwiatów oraz warzyw, pielęgnacja siewek, karmienie trzody, dojenie krów, pieczenie chleba, a nawet robienie serów :)

Wwoofing to okazja do przyswojenia nowych umiejętności

Kto może zostać wolontariuszem i inne warunki wolontariantu WWOOF

Na jak długo można wyjechać za granicę w ramach wolontariatu WWOOF? Wszystko zależy od ustaleń z farmerem. Może to być tydzień lub dwa. Niektórzy wyjeżdżają nawet na ponad pół roku.

Minimalny wiek uczestnika wynosi 18 lat, a górnej granicy brak. Taki wyjazd wiąże się z pracą od czterech do sześciu godzin dziennie, i nie warto porywać się z motyką na słońce. Szczegółowe warunki uczestnictwa w wolontariacie WWOOF opisane są w FAQ-u.

Można na własną rękę wybrać konkretne gospodarstwo. Za roczny dostęp do listy 208 farm z tych 45 krajów zapłacimy 15£ (czyli ok. 21€). Wyszukiwarka gospodarstw z Ameryki Południowej, podobnie jak wolontariat w gospodarstwach organicznych z Ameryki Łacińskiej, znajduje się na osobnej stronie.

Czy ktoś z czytelników skorzystał już z oferty WWOOF lub działał w ramach innego wolontariatu? Opowiedzcie w komentarzach o swoich doświadczeniach z programami wolontariackimi.