Mądrze zorganizuj swoją przestrzeń roboczą

4
2359

Przeciętny Polak spędza za biurkiem ok. 35-40 godzin tygodniowo. Nie jestem tu wyjątkiem, dlatego jeżeli chodzi o wygląd przestrzeni roboczej oraz sam pulpit mam specjalne wymagania. Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć o kilku programach, dzięki którym łatwo zrobicie porządek na pulpicie. A przy okazji pokażę ciekawie zorganizowane i naprawdę ergonomiczne miejsca pracy.

Należy zacząć od aplikacji Fences, którą mam zainstalowaną w pracy. Program ten jest przydatny w przypadku gdy masz tendencję do gromadzenia na pulpicie różnych skrótów, folderów oraz plików.

Zrób porządek na pulpicie - Fences (Windows)
Pulpit – Fences

Istnieje kilka szablonów, dzięki którym możemy uporządkować to wszystko według typu, nazwy itp. Po zainstalowaniu programu pulpit przypomina niezwykle elastyczną konstrukcję – możemy zmieniać widok poszczególnych elementów, zamieniać je miejscami oraz przeciągać i upuszczać. Co więcej – możemy zapisywać różne widoki w postaci tzw. schematów. Program jest do pobrania stąd (niestety tylko dla OS Windows).
Warto jest również użyć programu Desktop Restore, dzięki któremu łatwo przywrócimy ostatni widok pulpitu.

Natomiast w systemie operacyjnym Linux wystarczy dodać widżet „Folder View” (przynajmniej jeżeli chodzi o środowisko graficzne KDE):

Widżet Folder View w KDE 4.6 (Linux)
Widżet Folder View w KDE 4.6 (Linux)

Jeżeli chodzi o samą przestrzeń roboczą, zacznę od bardzo ciekawej kolekcji zdjęć minimalistycznych przestrzeni roboczych (ciekawe, że wszędzie króluje Mac ;)  ).

Stąd właśnie pochodzi tytułowy obrazek.
Możecie też spróbować ustawić jako tło pulpitu taki sam obrazek,  jak na podkładce pod myszkę.

Jednak najrozsądniej byłoby skorzystać z gotowych rozwiązań i po prostu je odtworzyć u siebie w domu albo w biurze. Firma WhereWeDesign oferuje swoim klientom gotowe projekty w zakresie organizacji przestrzeni roboczej.
To z usług tej firmy skorzystał producent legendarnych notatników moleskine, o których pisaliśmy wcześniej. Oto biuro firmy Moleskine SRL:

Biuro Moleskine SRL
Biuro firmy Moleskine

Oczywiście każdy projekt jest unikalny z uwzględnieniem potrzeb klienta oraz rodzaju działalności:

Adam Wintle
Biuro – Adam Wintle
Biuro ädisseny i comunicació
Biuro - Holiday Matinee
Holiday Matinee
Biuro - Index Two
Index Two
Biuro - Jeremy Levine Design
Jeremy Levine Design
Biuro - John O Nolan
John O Nolan
Biuro - Mute Lyon
Mute Lyon
Biuro - Neil Dennis
Neil Dennis
Biuro - Pixelfish
Biuro – Pixelfish

(zdjęcia via)