Leo Babauta: Jak w czterech krokach zmieniłem swoje życie

2
2437
Leo Babauta - Jak w czterech krokach zmieniłem swoje życie

Większość ludzi mówi o konieczności zmian, ale nigdy nie zrobi nawet kroku w stronę nauczenia się tego, jak codziennie żyć szczęśliwie i radzić sobie z problemami.

Zamiast tego większość ludzi narzeka na to, jak bardzo cierpi z powodu stresu, jak brakuje im motywacji, chęci do działania i jak znudzeni są monotonią życia.

Jak to zauważył Piotr Adamczyk w książce „Mądre szczęśliwe życie”, czasami wydaje się, że ludzie zachowują się jakby po prostu nie było rady na te problemy i zamiast spróbować coś z tym zrobić NIE ROBIĄ ZUPEŁNIE NIC.
Każdy ich dzień jest nudny, pełen rozczarowań, a radość życia zabija rutyna. „Tak już widocznie musi być w moim życiu” – myślą.

Często w nagłym porywie entuzjazmu robimy postanowienie, że w poniedziałek wszystko na pewno się zmieni: zaczniemy zdrowo odżywiać się, chodzić na piechotę do pracy, zrobimy w końcu dzień bez wydatków. Jest na to nawet nazwa: „syndrom poniedziałku”. 

Może nawet poznaliście 60 małych kroków w kierunku podniesienia jakości życia w ciągu następnych 100 dni, jednak na dobrych chęciach się skończyło.

Co może być tego przyczyną? Może chodzi o to, że stawiając sobie poprzeczkę zbyt wysoko, nadwyrężamy się i poddajemy; zostawiamy ambitne plany na bliżej nieokreślone „później”?

Posłuchajmy człowieka, który rzeczywiście zmienił swoje życie i może być autorytetem w kwestii tego, jak zmienić swoje życie.

Podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku.
Leo Babauta skupił się na 4 wybranych przez siebie celach: zaczął biegać, zdrowo odżywiać się, wyszedł z długów i wreszcie (ciekawostka!) … zrezygnował ze stawiania celów.

Leo Babauta - Jak w czterech krokach zmieniłem swoje życie(ecstaticist)

Jak zacząć biegać

W 2005 roku Leo Babauta prowadził siedzący tryb życia i nie wyobrażał sobie jak zacząć regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Już pod koniec 2006 nie tylko regularnie biegał, lecz także przebiegł swój pierwszy maraton.

Przyznaje, że nie jest ani lepszy od innych, ani bardziej zdyscyplinowany, ani też jakoś specjalnie zmotywowany. Po prostu nauczył się 4 zasad, które zmieniły jego życie.

A więc jak Babauta zaczął regularnie biegać?
Na początku poświęcał na bieganie 10 minut dziennie. Nie skupiał się na tym, jakie to jest trudne, lecz zwyczajnie delektował się ruchem na czystym powietrzu.

Zaczął robić pierwsze postępy: 15, następnie 20 minut, aż w końcu mógł biegać przez kilka godzin. Był wdzięczny za każdą przebieżkę. Wyszczuplał, stał się bardziej wysportowany, zdrowszy, i szczęśliwszy.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać

W 2005 roku Babauta cierpiał na nadwagę i był uzależniony od fast foodów. Pochłaniał ogromne ilości chipsów, ciastek, smażonych, tłustych, słodkich i słonych rzeczy … i nie miał bladego pojęcia jak to zmienić.

Dziś waży o ponad 30 kilogramów mniej, przeszedł na wartościowe pełnoziarniste pieczywo i naturalne produkty, słodycze jada po dziś dzień. I jest z tego powodu szczęśliwy.

Jak to zrobił?
Małe kroczki – najpierw zaczął pić więcej wody, jeść więcej owoców i warzyw, częściej gotować w domu. Zaczął przychodzić do pracy z własnoręcznie przygotowanymi posiłkami.

Zmienił na plus swoją dietę, oczyścił lodówkę oraz spiżarnię z zapasów śmieciowego jedzenia (chipsów, sucharków itd.), jak również zrezygnował z chodzenia do barów szybkiej obsługi. Ze zdrowego jedzenia wybrał to, co mu najbardziej smakowało.W wyniku tego poprawiło się samopoczucie, wyszczuplał i codziennie czuje się doskonale.

Jak wyjść z długów

W 2005 roku nasz bohater był po uszy w długach. To był koszmar – wydzwaniali wierzyciele, dlatego Leo przestał odbierać telefony. Żył od pierwszego do pierwszego, pożyczając czasami od krewnych i znajomych. To był najgorszy okres w jego życiu.

Pod koniec 2007 roku Leo i jego żona Eva spłacili ostatni dług i stali się wolni!

Jak to zrobił?
Zaczął od małych rzeczy: obciął trochę wydatki, zaczął trochę oszczędzać, spłacać najpierw małe długi, a następnie te większe. Zatrzymał się, aby zaczerpnąć powietrza i zobaczyć wreszcie światło na końcu tunelu.

Zmieniał powoli swoje przyzwyczajenia finansowe, był wdzięczny za każdy zaoszczędzony dolar i każdą kroplę powietrza, dlatego już nigdy nie miał problemu z długami.

Jak zrezygnować z celów

I wreszcie 2 lata temu Leo Babauta zrezygnował z celów. To miał być eksperyment.

Okazuje się, że nadal może robić te same rzeczy, tyle że już nie planuje. Zamiast tego, przestrzega tych samych zasad (większość z tych, co znajduje się poniżej). Nadal działają, pomimo braku wyznaczonych celów.

Ludzie mówią, że Leo może zrezygnować z celów, ponieważ już wiele osiągnął, jednak prawda jest taka, że poznał kilka rzeczy, które sprawdziły się i działają nawet wtedy, gdy nie ma się wyznaczonych celów.

Zasady w pigułce

  1. Zaczynaj od małego;
  2. Rób tylko jedną zmianę naraz;
  3. Bądź obecny i delektuj się tym, co robisz (nie skupiaj się na wynikach);
    (→ Leo Babauta: Cudowna moc bycia obecnym)
  4. Bądź wdzięczny za każdy podjęty krok.

Programiści nazywają to algorytmem.
Jest to szereg kroków podejmowanych w celu dokonania zmian, niezależnie od sytuacji. Metoda Babauty nazywa się Zen Habits.

[ZenHabits]

2 KOMENTARZE

  1. Właśnie przeczytałem – Skup Się – Leo Babauty, niby wszystko wiem, a pomiędzy tym co wiem, a tym co robię zionie otchłań, wchłonięta lekturka może być całkiem stabilnym mostem, żeby przejść od słów do czynów.