Na pewno nieraz się zastanawiacie, skąd mają nasze dane takie aplikacje, jak Facebook, Instagram i inne linkediny. Usuwanie danych jest procesem żmudnym, a przecież liczne moje dane wyciekają za moim cichym przyzwoleniem. Sprawa stała się na tyle poważna, że powstają specjalne strony pokazujące, kto ma nasze dane.

vpnMentor pozwala zobaczyć, kto ma nasze dane

Aplikacja internetowa vpnMentor uruchomiła specjalną stronę, która pokazuje, kto ma dostęp do naszych danych. Najbardziej inwazyjnymi aplikacjami według Who’s watching you należy uznać Facebook i Instagram (występują aż w 4 zakładkach z 5), ale pozostałe wcale nie są lepsze.

Zobaczmy, kto ma nasze dane, by zrozumieć powagę sytuacji. Pod logiem każdej z aplikacji znajduje się liczba użytkowników, co dodatkowo uświadamia skalę problemu.

skad-maja-moje-dane-osobowe-do-not-trackW przypadku Facebooka lista jest tak długa, że trzeba było bez przerwy pomniejszać ekran CTRL + -… Facebook ma dostęp do wielu naszych danych – m.in. zdjęć, komentarzy, wiadomości, informacji nt. działań (polubienia stron, kont, grup), przy czym również na stronach poza FB.

Aplikacja zna nawet poziom naładowania baterii i jakość sygnału/zasięgu czy znajdujące się w pobliżu punkty dostępowe wi-fi.

Takie aplikacje jak Netflix, Tinder, Hinge i Tidal ignorują nawet funkcję do not track, która w założeniu ma być jasnym sygnałem, że nie życzymy sobie bycia śledzonymi.