Kontakt z drugą osobą – znasz te sztuczki?

0
1940
Kontakt z drugą osobą – znasz te sztuczki?

Sztuczki psychologiczne i mowa ciała mogą znacznie ułatwić kontakt z drugą osobą. Sygnały, które wysyłamy drugiej osobie, są przez nią odbierane podświadomie. Poznaj lifehacki, które wpłyną na Twój kontakt z otoczeniem.

 

Pokazuj swoje dłonie

Pokazanie dłoni drugiej osobie oznacza szczerość, otwartość oraz zaufanie wobec drugiej osoby. W rozmowie z drugą osobą nie należy więc chować swoich dłoni pod stolikiem czy w kieszeniach, ponieważ druga osoba może odczytać to jako coś do ukrycia lub nieszczerość z naszej strony.

Stopy i ich znaczenie

Zwrócone w stronę drugiej osoby czubki stóp oznaczają zainteresowanie i chęć kontaktu. Ułożenie stóp w bok zdradza natomiast chęć jak najszybszego zakończenia rozmowy. Zawsze zwracaj uwagę na to, w jaki sposób ustawiasz stopy, aby się nie zdradzić.

Potakuj, nawet jeśli nie do końca rozumiesz

Gesty potakiwania, czyli kiwania głową lub nawet zadawanie krótkich pytań niewiele wnoszących do całej rozmowy sprawią, że druga osoba będzie do Ciebie przyjaźniej nastawiona. Nawet jeśli nie do końca rozumiesz całą wypowiedź, mową ciała możesz przekonać rozmówcę o tym, że doskonale orientujesz się w dyskusji.

Kontakt wzrokowy to podstawa

Nawet jeśli nie interesuje Cię to, o czym mówi druga osoba – nie daj tego po sobie poznać. Podstawą jest kontakt wzrokowy. Wodzenie wzrokiem na boki to oznaka braku zainteresowania, może być jednak odbierane jako brak szacunku. Skup się więc na kontakcie wzrokowym, a Twój rozmówca nie poczuje się zignorowany.

Unikaj adaptatorów

Czym jest adaptator? To głaskanie się po rękach, sprawdzanie, czy elementy biżuterii są na swoim miejscu, uciskanie palców drugiej ręki – czyli wszystko, co świadczy o tym, że jesteśmy zestresowani. Pokazanie swojego strachu i zdenerwowania może umocnić pozycję drugiej osoby, która czuje się wówczas pewniej. Z drugiej jednak strony wpływa również na negatywną ocenę naszej osoby, warto więc unikać tego typu zachowań i starać się panować nad swoim ciałem.

 

Istnieje wiele elementów mowy ciała oraz ogromna liczba sztuczek psychologicznych, które wpływają na kontakty międzyludzkie. Opanowanie kilku podstawowych sprawi jednak, że poczujemy się pewniej. Jakie jeszcze sztuczki stosujecie w kontakcie z innymi osobami?

 

Zdjęcie:dickuhne/Flickr

         Zobacz także:
Mowa ciała – pięć porad jak ją usprawnić
Jak rozszyfrować mowę ciała
18 sposobów na udoskonalenie mowy swojego ciała
10 sekretów, które chowa pociągający człowiek
Jak nawiązać kontakt z nieznajomym. Korzyści z rozmowy o niczym