Kilka błyskotliwych trików na oszukanie własnego mózgu

2
5140

Czy da się oszukać własny mózg? Okazuje się, że wcale nie jest to trudne. Wypróbujcie kilka sztuczek na oszukanie własnego mózgu, a będziecie zdziwieni, do czego jest zdolny.

Nieposłuszna noga

Nieposłuszna noga
Usiądź przy stole, podnieś prawą nogę nad podłogą i zacznij ją obracać zgodnie ze wskazówkami zegara. Nie przerywając tej czynności, narysuj prawą ręką w powietrzu „6”.

Twoja noga zacznie obracać się w przeciwnym kierunku i nie będziesz w stanie jej zatrzymać.

Efekt Pinokia

Efekt Pinokia

Potrzebujesz dwóch krzeseł oraz przepaski na oczy. Jedna osoba z zawiązanymi oczyma siada na tylnym krześle. Druga osoba siada na przednim.

Człowiek z przepaską na oczach wyciąga rękę i kładzie ją na nosie osoby z przodu. Drugą ręką dotyka własnego nosa, a następnie zaczyna obydwoma rękami gładzić obydwa nosy. Mniej więcej po minucie osoba z przepaską na oczach zacznie odczuwać wydłużanie się nosa.

Eksperyment Ganzfelda

Eksperyment Ganzfelda

Włącz w radiu szum między stacjami, połóż się na plecach i przyklej do oczu dwie połówki piłeczki do ping-ponga. Za parę minut zaczniesz odczuwać mocne halucynacje. Niektórzy widzą latające konie. Inni rozmawiają ze zmarłymi krewnymi.

Zjawisko Purkiniego

Zjawisko Purkiniego

Proste i znane zjawisko. W słoneczny dzień zamykamy oczy, zwracamy się twarzą do słońca i zaczynamy powoli wodzić dłonią przed oczyma. Po jakimś czasie zaczynamy widzieć kolorowe koła o zmieniającym się kolorze oraz formie.

Efekt gumowej ręki

Efekt gumowej ręki

Weź gumową rękę (ewentualnie zrób z gumowej rękawiczki). Połóż ją na stole w miejscu, gdzie powinna leżeć twoja prawdziwa ręka. Schowaj swoją rękę (na przykład pod stołem lub włóż do pudła). Poproś przyjaciela, by uderzył rękę gumowym młotkiem lub nożem.

Niewiarygodne, jednak poczujesz nagły ból. Mózg potraktuje gumową rękę jako prawdziwą.

Jak uśmierzyć ból

Jak uśmierzyć ból

Jeżeli będziemy patrzeć na pocięty palec lub inną uszkodzoną część ciała przez odwróconą lornetkę, to taka część będzie znacznie mniej nas bolała. Kolejny dowód na to, że ból zależy również od tego, co widzimy.

Tancerka

Tancerka

Dziewczyna kręci się wokół własnej osi zgodnie ze wskazówkami zegara (część z was będzie miała dokładnie odwrotne zdanie). Możemy za pomocą jedynie siły woli zmusić ją do tego, by zaczęła kręcić się w przeciwnym kierunku.

A przy okazji wiedzcie, że jeżeli na początku (według was) dziewczyna obracała się zgodnie ze wskazówkami zegara, macie lepiej rozwiniętą lewą półkulę. Jeżeli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, prawą.

Które iluzje wydają wam się najciekawsze? Czy zdołaliście odtworzyć wszystkie te triki z mózgiem?

[via]

2 KOMENTARZE