Kiedy pisanie markerem na monitorze jest wygodniejsze od używania myszki

3
897
Kiedy pisanie markerem na monitorze jest wygodniejsze od używania myszki

Twórcy oprogramowania często skupiają się jedynie na liście dostępnych funkcji, ponieważ łatwiej jest je sprzedać, niż abstrakcyjne usability, czyli komfort użytkowania.

A co ma robić osoba, która musi na co dzień pracować w różnych programach i radzić sobie z niedociągnięciami specjalistów od usability? Wymyślać własne sposoby na ułatwianie codziennych zadań. Niekiedy potrafią być mocno kreatywne, by nie użyć słowa „kontrowersyjne”.

Pewien mieszkaniec szwedzkiego Norrköping chciał zamówić dla siebie i przyjaciół miejsce w ulubionej restauracji. Po przybyciu na miejsce został przywitany przez kierownika sali, który znalazł na swoim monitorze nazwiska gości, a następnie zaznaczył krzyżykami zarezerwowane miejsca. Nie użył przy tym ultranowoczesnego rysika. Na pytanie gości lokalu o to, czego używa, pokazał zwykłego markera do białej tablicy.

Kiedy pisanie markerem na monitorze jest wygodniejsze od używania myszki

(Foto: Richard Gatarski)

System rezerwacji miejsc używany przez opisywaną restaurację jest dość rozbudowany. Niemniej główny kelner w rozmowie z gośćmi przyznał, że każda zmiana statusu lub zaznaczenie miejsca, w którym oczekują przybyli goście oznacza kilka kliknięć myszką. Kelner nie ma przejrzystego obrazu sytuacji na sali, dlatego woli kreślić notatki bezpośrednio na elektronicznym planie restauracji.

Zaznaczanie rezerwacji krzyżykami oraz tworzenie markerem notatek na ekranie

Twórca oprogramowania może najwyżej wzruszyć ramionami, narzekając na używanie programu niezgodnie z przeznaczeniem. Specjalista od user experience przyzna, że użytkownik zwyczajnie wynalazł lepsze rozwiązanie.

[via]

Co sądzicie o lifehacku kelnera z Norrköping? Czy pisanie markerem na ekranie zaoszczędzi czasu również Wam?