10 rzeczy, które powinieneś przestać robić w mediach społecznościowych

0
1839
Karolina Pitra 10 rzeczy, które powinieneś przestać robić w mediach społecznościowych

Spójrzmy prawdzie w oczy – spędzamy mnóstwo czasu w mediach społecznościowych. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Google+ i Pintrest mogą być bardzo wciągające. Publikowanie zdjęć, artykułów i statusów, które sprawiają nam radość, może być fajne i zabawne. Jednak jest kilka rzeczy, z którymi trzeba skończyć w mediach społecznościowych, zanim wkroczy się w prawdziwie dorosły świat, a nasi znajomi przestaną darzyć nas sympatią.

 

1. Narzekanie na pracę

Pracodawcy często odwiedzają profile społecznościowe potencjalnych pracowników zanim zdecydują się na zatrudnienie ich. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przedstawiać siebie samego na profilach społecznościowych. Pamiętaj, że już nie tylko twoi przyjaciele zaglądają za twój profil: sąsiedzi, współpracownicy, szef, nawet teściowa mogą zobaczyć wszystko, co dzieje się na twoim profilu na Facebooku – nie trzeba wspominać, że nie musi się im to spodobać.

2. Chwalenie się sukcesami w Beer Pongu

Wrzucanie relacji z pijackich nocy i turniejów beer ponga mogło być fajne podczas studiów, ale teraz nikt nie będzie zachwycał się tym, ile potrafisz wypić i jak szybko wyleczysz się z kaca. Powstrzymaj się od publikowania postów, które ukazują cię jako osobę niedojrzałą i nierozsądną, a unikniesz wielu niekomfortowych sytuacji.

3. Publikowanie bardzo osobistych zdjęć w mediach społecznościowych?

Stare powiedzenie „Jeśli masz jakąś zaletę, pokaż ją” nie powinno być stosowane w przypadku mediów społecznościowych. Oczywiście miło jest mieć zdjęcia i posty pokazujące, czym się zajmujesz, ale twoi współpracownicy i rodzina niekoniecznie chcą je widzieć. Utrzymaj swój profil w półprofesjonalnym i przyjaznym tonie, bez zdjęć i postów, które ujawniają zbyt wiele na temat życia osobistego, twojego oraz najbliższej rodziny.

4. Nękanie Byłego/Byłej przez portal

To mogło być w porządku w szkole średniej, ale gdy twój były ma żonę i dzieci, to najwyższy czas skończyć z byciem stalkerem (oczywiście to samo tyczy się twojej byłej i jej męża). Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie, może lepiej usuń ją/jego ze znajomych zamiast nękać ciągłymi wiadomościami czy komentarzami w mediach społecznościowych.

5. Używanie fikcyjnego imienia

Jesteś już oficjalnie dorosły, więc najwyższa pora zacząć posługiwać się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, szczególnie na poważniejszych profilach społecznościowych jak np. LinkedIn. To wspaniale, że masz swój zespół lub prowadzisz bloga, ale potencjalni pracodawcy i znajomi chcą znaleźć ciebie, a nie twoje hobby. Jeżeli więc nie chcesz aby ominęła Cię świetna propozycja pracy lub ciekawa znajomość – podaj prawdziwe dane.

6. Wysyłanie zaproszeń do gier

Nie każdy chce dołączyć do gry Candy Crush, więc przestań wysyłać zaproszenia kilkanaście razy w ciągu dnia. Jeśli wysłałeś więcej niż jedno zaproszenie i ktoś go nie zaakceptował, to znaczy, że nie chce się przyłączyć do gry. Chyba nie chcesz skończyć jako ten, który denerwuje swoich znajomych dziecinnymi gierkami. Bardzo często zaproszenia do gry wysyłane są automatycznie, więc może warto rozważyć odłączenie kont gier od profilu na Facebooku zanim niezamierzenie zaczniesz irytować swoich znajomych.

7. Przejmowanie się wszystkim

Nie pozwól, aby to, co publikują inni w mediach społecznościowych, wpływało na twój nastrój czy podejście do życia. Jeśli ktoś ci przeszkadza, to po prostu usuń go ze znajomych lub zablokuj. W swoim życiu masz ważniejsze rzeczy na głowie niż fakt, że ktoś ci się naprzykrza lub wpływa na twoje zachowanie. Jeśli spotkasz się z negatywną opinią, postaraj się odpowiedzieć na nią spokojnie i dojrzale, a potem po prostu to sobie odpuść.

8. Sprawdzanie statusu w pracy

Jest czas na pracę i czas na zabawę, dobrze jest o tym pamiętać. Jeśli w pracy wciąż zajmujesz się sprawdzaniem profili społecznościowych zamiast wykonywaniem swoich obowiązków, to sam prosisz się o kłopoty.

Pracodawca może uzyskać dostęp praktycznie do wszystkich stron, z których korzystasz, a w uzasadnionych przypadkach może śledzić, jaki czas spędzasz w mediach społecznościowych podczas pracy. Wchodzenie na profile społecznościowe odwraca uwagę od pracy, co wpłynie na twoją wydajność, więc lepiej zaczekaj z tym aż wrócisz do domu.

9. Nadużywanie hashtagów nie zawsze popłaca

Niezależnie od wieku, nikt nie lubi czytać powtarzających się hashtagów. Hashtagi powinny być używane w mediach społecznościowych wyłącznie w celach networkingowych. W innym wypadku sprawiają wrażenie spamu i kłują czytelnika w oczy.

Na niektórych portalach (jak Pintrest) można nawet zostać zablokowanym za nadużywanie hashtagów. Skutek będzie odwrotny do zamierzonego, bo zamiast przyciągać czytelników, twój post zostanie zablokowany przez witryny mediów społecznościowych i mniej osób będzie mogło go zobaczyć.
A wszystko przez nadużywanie hashtagów.

10. Ogólne nadużywanie

Koniec końców, powinieneś postarać się ograniczyć czas spędzany w mediach społecznościowych. Nadszedł czas, by zacząć budować prawdziwe relacje, poza telefonem czy tabletem. Spróbuj ograniczyć się do określonej ilości czasu dziennie – zobaczysz jak wpłynie to na twoje życie.

Masz jakieś inne pomysły na to, czego powinniśmy unikać w mediach społecznościowych aby nie zostać źle odbieranym? A może z czymś się nie zgadzasz? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Zdjęcie: JasonHowle/Flickr

Zobacz także:

Zbyt biedni znajomi na Facebooku? Przez nowy patent nie dostaniesz kredytu

Jak facet może wykorzystać Pinterest

10 porad, jak uczynić Facebooka użytecznym

Co oznaczają lajki w naszym życiu

Linkedin jako alternatywa dla bloga