John Steinbeck o miłości w liście do syna z 1958 r.

2
1300
John Steinbeck o miłości w liście do syna z 1958 r.

W listopadzie 1958 roku John Steinbeck – słynny pisarz, znany głównie z dzieł takich, jak  Grona gniewu, Na wschód od Edenu czy Myszy i ludzie – otrzymał list od swego najstarszego syna, Thoma, przebywającego w szkole z internatem. W liście tym nastolatek opowiadał o Susan, dziewczynie, w której – jak twierdził – zakochał się.

Steinbeck odpisał jeszcze tego samego dnia. Jego przepiękny list, będący poradą, możemy podziwiać poniżej.

John Steinbeck o miłości w liście do syna z 1958 r.

(Zdjęcie)

Nowy Jork
10 listopada 1958 r.

Drogi Thomie!

Otrzymaliśmy Twój list dziś rano. Odpowiem Ci na niego ze swojego punktu widzenia, zaś Elaine, rzecz jasna, z jej własnego.

Po pierwsze – to dobrze, jeśli jesteś zakochany – to najlepsza rzecz, jaka może się przydarzyć każdemu człowiekowi. Nie pozwól, by ktokolwiek umniejszał wagę i znaczenie tego uczucia.

Po drugie – są różne rodzaje miłości. Jednym z nich jest miłość samolubna, skąpiąca, chciwa i egotystyczna, wykorzystująca uczucie drugiej osoby do zwiększenia poczucia własnej ważności. To ohydna i wyniszczająca odmiana miłości. Ta druga powoduje wypływ  wszystkiego, co w Tobie dobre – życzliwości, zrozumienia i szacunku – szacunku nie tylko w znaczeniu społecznym, jako poszanowania zasad dobrego wychowania, lecz szacunku w większym wymiarze, będącego uznaniem dla wartości i wyjątkowości drugiej osoby. Ten pierwszy rodzaj miłości może sprawić, że poczujesz się mały, chory i słaby, ale ten drugi może wyzwolić w Tobie siłę, odwagę i dobroć, a nawet mądrość, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś.

Piszesz, że to nie jest szczenięca miłość. Jeśli uczucie Twoje jest tak głębokie – oczywiście, że nie jest to szczenięca miłość.

Lecz  nie sądzę, byś zapytywał mnie, co Ty sam czujesz. Wiesz to lepiej niż ktokolwiek inny. Pomoc, której ode mnie oczekujesz, to odpowiedź na pytanie, co począć z tym uczuciem – i na to mogę Ci odpowiedzieć.

Szczyć się nim, a zarazem doceniaj i bądź za nie wdzięczny.

Obiekt Twej miłości jest najwspanialszy i najpiękniejszy. Postaraj się być go godnym.

Jeśli kogoś kochasz – powiedzenie o tym nie może wyrządzić szkody – pamiętaj jedynie, że niektórzy ludzie są bardzo nieśmiali i należy wziąć to pod uwagę przy takim wyznaniu.

Dziewczęta potrafią dowiedzieć się lub współodczuwać to, co czujesz, lecz zazwyczaj chcą to również od Ciebie usłyszeć.

Zdarza się, że Twoje uczucia z jakiegoś powodu nie zostaną odwzajemnione – nie są przez to mniej cenne ani mniej dobre.

I na koniec – wiem, co czujesz, ponieważ sam zostałem obdarzony takim uczuciem i cieszę się, że było Ci dane je poznać.

Będziemy radzi, mogąc poznać Susan. Będzie u nas mile widziana. Jednak to Elaine zajmie się zorganizowaniem takiego spotkania, gdyż to jej domena i będzie szczęśliwa, mogąc to uczynić. Ona również wie sporo o miłości i może będzie w stanie pomóc Ci lepiej niż ja.

I nie przejmuj się niepowodzeniem. Wszystko, co słuszne, w końcu się wydarza – najważniejsze, by się nie śpieszyć. Nic, co dobre, nam nie umknie.

Z pozdrowieniami,

Tata

[via]