Jak zrobić porządek w kuchni przy pomocy bezpiecznych środków czyszczących

5
1212
Jak zrobić porządek w kuchni przy pomocy bezpiecznych środków czyszczących

Lekarze alarmują – używamy coraz więcej toksycznych środków czyszczących, które, przenikając do organizmu, nie zawsze się wypłukują. Jest to prosta droga do chorób układu oddechowego oraz raka. Dlaczego nie wrócić, przynajmniej częściowo, do starych sprawdzonych sposobów na utrzymanie porządku w kuchni? 

Para wodna

Gorąca para wodna pozwala czyścić różne powierzchnie, usuwając skutecznie brud.
Podobno parownice, mopy oraz odkurzacze parowe przy okazji je dezynfekują, choć ciężko jest to udowodnić. Jedno jest pewne – podłoga będzie lśniła. A przy okazji można wyprasować firanki.

 

Jak zrobić porządek w kuchni przy pomocy bezpiecznych środków czyszczących

(CC BY-NC-ND 2.0, yvestown)

 

Biały ocet winny

Ocet jest doskonałym środkiem czyszczącym, usuwającym tłuszcz z trudno dostępnych miejsc takich jak na przykład lodówki oraz kuchenki.
Wlej ocet do spryskiwacza i do boju.

Soda oczyszczona

Otwarte opakowanie sody to najlepszy środek na usuwanie przykrego zapachu. Zastanawiasz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki albo spiżarni? Wymieszaj sodę z małą ilością wody oraz octem, aż uzyskasz konsystencję pasty. Nanieś ją na szmatkę – jest jak znalazł na zlewozmywaki, blaty kuchenne, ściany oraz części drewniane.

A przy okazji odrobina sody wybieli Twoje zęby. Pamiętaj jedynie, że zgodnie z zaleceniami lekarzy nie można tego robić częściej niż raz na miesiąc, ponieważ zniszczysz szkliwo.

Pasta do zębów

… tak naprawdę nie musi być tylko do zębów – równie dobrze wypoleruje srebro oraz oczyści drewniane stoły i blaty.
Nanieś pastę na kawałek mikrofibry i wykonuj ruchy kołowe.

Cytrynowy scrub

Kwas cytrynowy wedrze się w brud i usunie nawet bardzo tłuste plamy. Bonus: rozkoszny zapach cytryny w całej kuchni. Przetnij cytrynę na pół i nacieraj nią zlewozmywak. Jeżeli dodatkowo nasypiesz na połówkę cytryny trochę sody, zobaczysz jak łatwo można w ten sposób usunąć resztki jedzenia z denka przypalonego garnka.

Gdy już będzie po wszystkim, wyrzuć cytrynę do kosza na śmieci – niech pod zlewem również unosi się miły zapach.

I mały lifehack dla oszczędnych – warto jest kupować cytryny w sezonie, gdy są najtańsze. Trzymaj je w zamrażarce – po rozmrożeniu połówka takiej cytryny jest równie skuteczna.

[via]

5 KOMENTARZE

    • Zapewniam Cię, że preparat emgreen refresh da radę ze wszystkim. Nie jestem z tą firmą związany, ani nikt mi nie płaci za promowanie. Jednak sam korzystam z refresha, ogrodu i mydła. Czyszczący sprawdza się w każdym zastosowaniu, mydło mniej wysusza skórę. Wystarczy poczytać na stronie o preparatach, a potem dobrze wydać kilka złotych.