Jak znaleźć zdjęcie lub grafikę na swoją stronę www?

3
1484
Jak znaleźć zdjęcie lub grafikę na swoją stronę www

Prowadząc swoją własną stronę internetową lub bloga konieczne jest wzbogacenie zawartości zdjęciami lub inną grafiką. Jeżeli nie dysponuje się talentem, aby móc samemu stworzyć grafikę w jednym z programów graficznych, konieczne jest skorzystanie z dostępnych w sieci obrazków. Jednak przy wykorzystywaniu zdjęć lub grafik z sieci należy być bardzo ostrożnym. Nie wszystkie elementy udostępniane w sieci mają możliwość wykorzystania ich za darmo w celach komercyjnych.

 

Wykorzystanie zdjęć, a prawa autorskie

 

Przed wykorzystaniem jakiegokolwiek zdjęcia warto sprawdzić, jaka licencja jest do danego pliku przypisana. Część dostępnych plików może wymagać np. podanie nazwiska autora wraz z adresem strony internetowej, z jakiej został dany plik pobrany. W sieci istnieją wyszukiwarki, banki zdjęć, a także strony fotografów, z których można bezpiecznie korzystać.

 

Podstawową i najczęściej wykorzystywaną stroną internetową jest wyszukiwarka obrazów, jaka oferuje Google. W opcjach wyszukiwania jest możliwość wybrania praw autorskich – po wybraniu opcji filtrowania zdjęć z licencją na użytek komercyjny ukażą się darmowe zdjęcia i grafiki możliwe do ponownego użytku. Przed wykorzystaniem zdjęcia konieczne jest sprawdzenie, czy wybrana grafika na pewno posiada prawa, jakie wybraliśmy i możemy ją wykorzystać na swojej stronie lub blogu.

 

Drugą bardzo popularną wyszukiwarką jest Freepik. Jest to serwis przeznaczony do wyszukiwania plików z wielu źródeł – dzięki temu baza plików, jaką strona oferuje jest bardzo duża. Podobnie jak w przypadku strony Google, tutaj także trzeba sprawdzić licencję danego zdjęcia.

 

Innym sposobem na wyszukiwanie grafik jest możliwość skorzystania z banków zdjęć. Najbardziej popularnym zbiorem grafik jest Flickr. Jest to serwis ogólnodostępny, dzięki czemu można znaleźć na nim zarówno prace amatorskie, jak i w pełni profesjonalne. Dzięki takiemu zróżnicowaniu znalezienie odpowiedniej grafiki może zająć nieco więcej czasu, jednak efekt końcowy może być naprawdę imponujący. Dzięki zmianom ustawień wyszukiwania możliwe jest wyszukiwanie tylko tych zdjęć, które posiadają licencje na dalsze wykorzystanie.

 

Drugim niezwykle popularnym bankiem zdjęć jest serwis 1001 Free Downloads. Strona działa na podobnych zasadach jak Flickr. W serwisie można znaleźć bardzo dużą bazę zarówno zdjęć, jak i innych grafik. Również tutaj konieczne jest odpowiednie dopasowanie wyszukiwania, aby wyświetlić tylko te, które będzie można wykorzystać na innych stronach.

 

Ostatnią kategorią, z jakiej można korzystać są strony internetowe zrzeszające fotografów. Najpopularniejszym serwisem tego rodzaju jest portal Kaboompics. Znajduje się tutaj kilkutysięczna baza fotografii bardzo wysokiej jakości. Na stronie znajduje się wiele zdjęć podzielonych na poszczególne kategorie. Główną twórczynią zamieszczającą swoje zdjęcia jest Karolina Grabowska. Zdjęcia można ponownie wykorzystać, a jak podkreśla sama autorka bardzo miłe jest podanie autora danego zdjęcia – nie jest to jednak wymóg konieczny.

 

Zdjęcia na stronę

 

Chcąc wykorzystać grafikę lub zdjęcie innego autora na swojej własnej witrynie warto zapoznać się z prawami autorskimi, jakimi opatrzony jest dany plik. Często możliwość skorzystania z danego pliku obarczona jest uiszczeniem symbolicznej opłaty lub też zamieszczenia informacji o autorze oraz źródle pobrania. Warto zatem skorzystać z wyszukiwarek, banków zdjęć oraz portali fotografów oferujących możliwość skorzystania z ich zasobów w zupełności za darmo.

 

Z jakich źródeł najczęściej korzystacie? Możecie polecić nam jakieś serwisy, z których można pobrać najlepsze grafiki i zdjęcia? Piszcie w komentarzach. 

Zdjęcie:Martin Cathrae/Flickr

Zobacz również:
50 rzeczy, które każdy powinien umieć
Google Photos – zgromadź swoje zdjęcia w jednym miejscu
10 rzeczy, które powinieneś przestać robić w mediach społecznościowych
Jak uzyskać efekciarską opaleniznę fotograficzną
Minimalistyczne życie: co posiadamy

3 KOMENTARZE