Jak zarabiać w wolnym czasie?

12
11503
Jak zarabiać w wolnym czasie?

Świat przedstawiony w serialach z serii Star Trek jest niemalże utopią. Nie ma głodnych, przewlekle chorych, biednych, ani smutnych. Ludzie żyją używając swoich maksymalnych możliwości. A bez ograniczeń materialnych, mogą robić co tylko sobie zamarzą. Rzeczywistość jednak różni się od świata Gene’a Roddenbery’ego, dlatego nasze wysiłki musimy skupić głównie na dobrach doczesnych.

(Zdjęcie: bingramos)

Mamy XXI wiek i teoretycznie powinniśmy mieć możliwość zarobienia przez Internet co najmniej tyle, żeby spokojnie przeżyć.

I tutaj znowu coś się nie zgadza, bo w Polsce jest to co najmniej trudne. Ale mamy rok 2011 i Internet prawie w każdym domu.

Może by tak spróbować dorobić na nowe słuchawki albo wymarzoną grę, która wyjdzie za kilka miesięcy?

Oto kilka z wielu możliwości zarabiania zdalnego (czyli przez Internet):

 1. Zostań blogerem! Co prawda, u nas taki sposób zarabiania jeszcze nie jest popularny, ale już teraz widać spore zapotrzebowanie na ludzi, którzy chcą i lubią pisać, a co najważniejsze, tworzą wartościową zawartość (ang. content).
 2. Zostań copywriterem! Copywriter, czyli człowiek kreatywny, pomysłodawca haseł reklamowych. Taka praca różni się od blogera tym, że zamiast głównie skupiać się na faktach i pracy około dziennikarskiej, skupiasz się na wymyślaniu haseł, sposobach reklamowania i ogólnie generowaniem pomysłów.
  Z ofert na naszym rynku, znalazłem w większości pracę, która ma się nijak do copywriterów. Przykładowo, sporo firm proponuje tworzenie tekstów pod wyszukiwarki internetowe, które muszą zawierać określone frazy, a nie muszą trzymać się kupy, czy mieć jakiś sens. Należy uważać na takie oferty.
 3. A jeśli jesteś programistą, też możesz to robić zdalnie. Polscy pracodawcy jednak niechętnie podchodzą do takiego pracownika. W końcu płaci się mu, a nie ma go w biurze!
 4. Webdeveloper – czyli człowiek odpowiedzialny za wygląd i funkcjonalność strony. To też dobry sposób na zarobienie paru groszy. Co prawda trzeba poświęcić trochę czasu na poznanie specyfiki pracy, obowiązujących standardów i ostatnich trendów, a później poprzeć to praktyką, ale to jest do wykonania.
 5. Graficy i rysownicy, a nawet malarze, czy spece od animacji – oni wszyscy muszą mieć talent plastyczny i/lub zmysł smaku. Często potrzeba wiele wyczucia, żeby umieścić przycisk, wybrać kolor, umiejscowienie, dobrać odcienie i wiele jeszcze innych rzeczy, których nawet nie potrafię wymienić. Jeśli potrafisz rysować, masz ten nieuchwytny zmysł do łechtania oka oglądających, to jest praca dla Ciebie.
 6. Jeśli znasz kilka języków, możesz zostać tłumaczem. Już masz potrzebne predyspozycje, żeby zacząć, wystarczy zapoznać się z oprogramowaniem wspomagającym tłumaczenia i voila! Jesteś tłumaczem na ćwierć etatu. Z doświadczenia wiem, że to nie zajmuje aż tyle czasu, a czasami można ładnie dorobić.
 7. Panie inżynierze! Pani inżynier! Tak! Ty też możesz pracować zdalnie! Jak? Na pewno potrafisz używać oprogramowania CAD (na przykład popularnego AutoCADa). Jeśli się rozejrzysz, okaże się, że czekają łatwe i przyjemne zlecenia, które możesz bez problemu realizować z domu za kilka groszy i nie zajmą one zbyt wiele czasu.
  Możesz więc zostać zdalnym architektem, projektantem wnętrz, czy płytek drukowanych – zależy co potrafisz i w czym chcesz się ćwiczyć.
 8. Dogadujesz się z ludźmi? Szybko ich do siebie przekonujesz? Super! Możesz zostać sprzedawcą! Czekaj, jeszcze nie odchodź.
  Sprzedawca, to wcale nie jest zła osoba, jeśli ma odpowiednie podejście do sprzedawania. Jeśli będziesz zachowywać etykę i działać w duchu wygrana-wygrana, jestem pewien, że szybko odniesiesz sukces.
 9. Zajmujesz się księgowością? Możesz obsługiwać kilku klientów z domu. Małe, jednoosobowe, firmy nie generują dużo dokumentów, a Ty masz już odpowiednie umiejętności. Pamiętaj jednak żeby nie działać przeciwko swojemu pracodawcy.
 10. Potrafisz robić na drutach? Może strugasz coś ciekawego w drewnie? Dziergasz? Bawisz się modeliną? Robisz jakiekolwiek rękodzieła? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Przecież możesz je sprzedawać przez Internet! Jest wiele stron oferujących obsługę tak zwanych aukcji internetowych. Na pewno już wiesz, które serwisy mam na myśli. Ustal cenę (byle nie za wysoką) i sprzedawaj.

Pomysłów, jak widzisz, nie brakuje i wszystko zależy od tego, co lubisz robić. Twoje hobby może też stanowić źródło dochodu, wystarczy tylko troszeczkę się wysilić i pomyśleć.

Masz jakieś inne pomysły na zarabianie? Daj nam znać!

Grzegorz Adamowicz - LifehackerGrzegorz Adamowicz (@gstlt) – kreatywny, z masą (czasem nieodpowiednich) pomysłów. Szuka nowych, lepszych sposobów na życie, korzystając z mądrości tych, którym się udało. Uwielbia fantastykę i fantastykę naukową. Woli czyn, niż słowa, choć nie stroni od pisania. Zgłębia magię, która przejawia się w niezwykłych rzeczach, które są w stanie dokonać pozornie zwykli ludzie i która siedzi gdzieś w każdym z nas, o czym można poczytać na jego blogu.

12 KOMENTARZE

  •  Od czegoś trzeba zacząć, niestety, zwykle trzeba od początku. Nikt nigdy nie został ekspertem z dnia na dzień. Ale może to i lepiej? Większa satysfakcja jest z tego, co trudno osiągnąć.

   A swoją drogą, skoro już twierdzisz, że nie tędy droga, to może wskażesz gdzie można się uczyć na, powiedzmy, copywritera?

   • odpowiedź będzie parszywie nieprzyjemna: na etacie albo na praktykach w firmie realizującej tego rodzaju zlecenia… nie ma w zasadzie innej drogi, bo na starcie zawsze potrzebujesz kogoś, kto ci powie gdzie spaprałeś i dlaczego.

    wbrew pozorom np. wymyślenie dobrego hasła reklamowego nie wygląda tak, że siedzi sobie gość rozwalony na krześle, pogwizduje patrząc w sufit, i nagle krzyczy „ha! mam! genialne!” ;-)

    • nie masz racji – ten student się niczego nie uczy. no bo
     niby w jaki sposób miałby się nauczyć czegokolwiek, skoro nikt mu nie
     powie co zrobił nie tak, w jaki sposób można to poprawić, dlaczego to
     było błędem, jaki efekt może ten błąd przynieść? jasnowidzem nie jest
     przecież, zapłacili mu – czyli myśli, że chyba zrobił dobrze. i następnym razem robi dokładnie to samo.

     z drugiej strony, zleceniodawcy też nie mają przecież bladego pojęcia co
     było nie tak i dlaczego – więc ponoszą całkiem realne, wymierne straty. i nie chodzi o kasę wydaną na studenta, tylko na przykład utratę zaufania klientów skutkującą na przykład kilkoma tysiącami miesięcznie w plecy. powiem wręcz, że wyjątkowo antyutalentowany wanna-be copywriter potrafi doprowadzić firmę na skraj opłacalności.