Jak zaplanować wydarzenie

0
4663
Jak zaplanować wydarzenie
Jak zaplanować wydarzenie

Obchodzenie święta jest całokształtem uroczystości organizowanych w celu okazania szacunku lub czci pewnej osobie, rzeczy lub zdarzeniu. Co się tyczy każdego święta, powinieneś określić przedmiot imprezy oraz znaleźć najlepsze sposoby na zwrócenie uwagi na ten dzień, aby czynić go niezapomnianym wydarzeniem.

Jak zaplanować wydarzenie? Zapoznaj się z naszą instrukcją!

3 kroki:

 • Wybór okazji do świętowania
 • Przygotowanie uroczystości
 • Zaproszenie gości na uroczystość

Niezbędne rzeczy

 • Jedzenie oraz napoje
 • Dekoracje
 • Drobne prezenty
 • Transparenty
 • Zaproszenia
 • Ulotki

(Zdjęcie: Lars Plougmann/Flickr)

Wybór okazji do świętowania

 1. Wybierz temat uroczystości. Najpopularniejszymi okazjami do świętowania są święta narodowe i urodziny. Niemniej jednak, nowa praca, ślub, rocznica ślubu lub duża zmiana w życiu również stanowią doskonałe okazje do świętowania.
  Sprawdź w internecie daty świąt narodowych i wprowadź je do społeczności dotyczących ich krajów.
 2. Wybierz wydarzenie, które inni będą chcieli świętować razem z tobą. Obchodzenie uroczystości jest generalnie traktowane jako publiczne wydarzenie, choć równie dobrze, jeśli tego chcesz, może być i prywatnym wydarzeniem.
 3. Zadecyduj kto przyjdzie na przyjęcie. Określ czy uczestnikami uroczystości będą twoi koledzy z pracy, rodzina, przyjaciele lub nieznajomi. Zdecyduj czy uroczystość będzie prywatna, lokalna, krajowa, międzynarodowa.
 4. Upewnij się, że uroczystość odpowiada miejscu, w którym chcesz ją zorganizować. Przykładowo, obchodzenie święta religijnego w biurze administracji, gdzie powinna być zachowana świeckość, może nie być dobrze postrzegane. Wieczór kawalerski w miejscu odwiedzanym przez dzieci mógłby być niestosowny.

Przygotowanie uroczystości

 1. Wybierz termin. Jeżeli święto nie wypada tego samego dnia co roku, wybierz po prostu datę, która odpowiada tobie i innym uczestnikom. Jeśli ludzie, których chcesz zaprosić pracują w ciągu tygodnia, zorganizuj przyjęcie w weekend.
 2. Zaplanuj czas.  Uroczystość może trwać cały dzień lub tylko kilka godzin. Jeśli przyjęcie przypada w ciągu tygodnia, zorganizuj je wieczorem, po to by ludzie, którzy pracują mogli wziąć w niej udział.
 3. Rozpocznij przygotowania odpowiednio wcześniej. W zależności od uroczystości, o której mowa, powinieneś wcześniej zabrać się do przygotowań. Wiedz, że im więcej ludzi weźmie udział w uroczystości, tym wcześniej należy rozpocząć przygotowania do niej. Co do ważnych uroczystości takich jak śluby, spotkania rodzinne lub huczne święta, przygotowania mogą zająć od 6 miesięcy do roku.
 4. Wybierz miejsce. Dowiedz się od gospodarza czy wybrane miejsce może pomieścić wszystkich gości. Jeśli tak, zorganizuj tam przyjęcie. Jeśli zdecydujesz się imprezę w domu lub w biurze, przesuń meble tak, aby zrobić więcej miejsca. Możesz też wynająć salę, ale nie zawsze przecież będzie to koniecznie.
 5. Zaplanuj co zaserwujesz do jedzenia. Ludzie lubią świętować jedząc i pijąc, chyba, że na przyjęciu zabraknie jedzenia z jakiegoś lub innego powodu. Jeśli nie chcesz przygotować całego poczęstunku sam, rozważ poproszenie każdego z gości o przyniesienie jednego dania. Pomyśl o zaproponowaniu kulinarnego motywu. Zdecyduj czy podawać alkohol, czy też nie. Jeśli urządzasz przyjęcie, podczas którego goście będą pili, ustal kto będzie kierowcą lub zorganizuj transfer bądź taksówkę. Na wszelki wypadek zawsze zapewnij napoje bezalkoholowe.
 6. Udekoruj pomieszczenia. Określ jakie kolory będą najbardziej odpowiednie do okazji i kup lub zrób dekoracje. Powieś plakaty informujące o obchodzonej uroczystości.
 7. Przygotuj drobne prezenty. Mogą być one zarówno proste jak chorągiewki i kartki lub też złożone, jak przygotowanie dania lub innych prezentów. Jeśli nie wiesz, co zrobić, urządź kącik, w którym goście będą mogli sami ozdobić kartkę lub inny upominek.
 8. Wybierz odpowiednią do tematu muzykę. Jeśli to możliwe, proś innych o zaśpiewanie, zatańczenie lub o recytowanie wierszy.

Zaproszenie gości na uroczystość

 1. Jeśli lista gości jest zbyt długa, wyślij do nich maila z zaproszeniem. Jeśli nie, możesz stworzyć wydarzenie na Facebooku kilka miesięcy wcześniej.
 2. Wyślij oficjalne zaproszenie pocztą lub mailem co najmniej miesiąc wcześniej.
 3. Jeśli zaprosiłeś wiele osób, poproś o potwierdzenie obecności. Jeśli wysyłasz zaproszenie pocztą, dołącz kartę z odpowiedzią. Jeżeli wysyłasz zaproszenie przez Facebooka bądź maila, dołącz wirtualną prośbę o potwierdzenie obecności.
 4. Zapytaj innych czy chcieliby zaangażować się w przygotowania. Ludzie, którzy są zainteresowani przyjęciem, będą zachwyceni możliwością pomocy i zapewnienia jedzenia, napoi oraz elementów dekoracyjnych.
 5. Jeśli jest to wydarzenie, w którym inni ludzie będą mogli wziąć udział, zachęć gości do podzielenia się nowiną i do przekazania im zaproszenia. Jest to szczególnie ważne dla świąt regionalnych lub narodowych i wydarzeń charytatywnych. Ustne przekazywanie informacji może okazać się bardzo skuteczne.
 6. Aby zaprosić większą liczbę gości, stwórz wydarzenie na Facebooku. Jeśli jest to coroczne wydarzenie, pomyśl o założeniu strony na Facebooku lub strony internetowej, tak, aby ludzie mogli mieć łatwy dostęp do informacji.
 7. Rozpowszechnij wiadomość za pośrednictwem radia, telewizji lub za pośrednictwem ulotek. Jeśli wydarzenie jest publiczne, należy jak najbardziej je rozreklamować i zachęcić ludzi do uczestniczenia w nim.

Porady

To są typowe sposoby na obchodzenie uroczystości. Niemniej jednak, możesz wybrać mniej konwencjonalne sposoby na zorganizowanie przyjęcia. Aby znaleźć inspirację, sprawdź w Internecie w jaki sposób inni obchodzą różne święta.
Mógłbyś też również zaimprowizować zapraszając przyjaciół na obiad, drinka lub spacer.