Jak zaplanować przeprowadzkę?

4
1012
Przeprowadzka

Przeprowadzka jest zwykle dużym, ba, wielkim krokiem naprzód. Przeprowadzamy się zwykle z kilku powodów: aktualne miejsce zamieszkania nam nie odpowiada, chcemy mieszkać bliżej pracy, przenosimy się do naszej lepszej połówki lub kupujemy mieszkanie. Za każdym razem, kiedy czeka nas taka zmiana, powstaje chaos i następuje pełna dezorganizacja. Pamiętając o kilku, pozornie oczywistych, rzeczach, możemy jednak sobie z tym poradzić i zamiast się martwić, zacząć planować rozstaw mebli i dekoracje w nowym miejscu.

Przeprowadzka(Zdjęcie: carlaarena)

 1. Zacznij planowanie co najmniej tydzień wcześniej – unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu związanego z pośpiechem lub nerwowym szukaniem kartonów, jednorazówek, reklamówek i czegokolwiek, w co możesz wrzucić swoje rzeczy.
 2. Jeśli masz mało czasu, weź dwa głębokie wdechy i, zanim zaczniesz coś robić, wszystko rozplanuj. Będziesz mieć poczucie, że masz wszystko pod kontrolą.
 3. Dowiedz się, jaki dystans masz do przebycia. Jeśli poruszasz się w obrębie jednego miasta, możesz przeprowadzić się na własną rękę, odbywając kilka kursów (nawet komunikacją miejską, czemu nie), poprosić znajomego z większym samochodem, lub wynająć firmę (jeśli masz naprawdę dużo rzeczy).
 4. Jeśli zmieniasz miasto, prawdopodobnie dobrym pomysłem będzie pozbycie się większości nieporęcznych rzeczy – sprzedaj je na Allegro lub oddaj komuś, komu się przydadzą. Część rzeczy możesz wysłać kurierem.
 5. Zadbaj o to, żeby czas w którym musisz się wyprowadzić był kilka dni, a nawet tydzień, później od daty, w której możesz zająć nowe mieszkanie. Zawsze może zdarzyć się jakieś niezależne od Ciebie opóźnienie w oddawaniu mieszkania do użytku i zostaniesz bez dachu nad głową przez jakiś czas. To może być mało przyjemne.
 6. Nawet jeśli masz jeszcze sporo czasu do przeprowadzki, już teraz załatw sobie pomoc – znajomych, czy też firmę.
 7. Zaplanuj uważnie wynoszenie dużych gabarytów. Masz fortepian? A może pianino? Wielką szafę? Rozmontuj to, co da się rozmontować, a jeśli nie masz pewności co jak należy zrobić, zapytaj specjalistów, na pewno doradzą, albo i pomogą.
 8. Zmiana miejsca zamieszkania może wiązać się też z koniecznością aktualizacji danych w różnych urzędach. Zrób listę urzędów i dokumentów, które musisz uaktualnić.
 9. Zrób listę rzeczy, które potrzebujesz do przeprowadzki: kartony, taśma samoklejąca, gazety – zawsze miej wszystkiego trochę więcej niż potrzebujesz.
 10. Spakuj swój zestaw przetrwania. Rzeczy, które będziesz potrzebować w pierwszej kolejności, czyli pasta do zębów, szczoteczka, papier toaletowy, zestaw sztućców, czajnik, herbata, kawa itd., spakuj oddzielnie i oznacz. Podziękujesz mi później.
 11. Mało używane rzeczy (np. książki) spakuj wcześniej, szczególnie, kiedy masz jeszcze dużo czasu.
 12. W nowym mieszkaniu zrób miejsce na wszystkie pudła w miejscu, w którym będą najmniej przeszkadzać, zanim się nie rozpakujesz.

A kiedy już przeprowadzka pójdzie zgodnie z planem, rozstawisz meble i udekorujesz pokoje, nie zapomnij zaprosić gości na parapetówkę. Miłej zabawy!