Jak zakończyć przemówienie mocnym akcentem

0
6427
Jak zakończyć przemówienie mocnym akcentem.
Jak zakończyć przemówienie mocnym akcentem.

Twoje przemówienie idzie świetnie. Zacząłeś je energicznie i z zapałem wygłosiłeś kluczowe punkty. Gdy patrzysz na publiczność, widzisz, że słuchają cię z zapartym tchem, nachylają się ku tobie i kiwają głowami. Kończy ci się czas i powinieneś już przejść do podsumowania.

Mówisz więc:
– Czy macie pytania?
– Tak więc to już wszystko, co przygotowałem.
– Dziękuje za poświęcanie czasu na wysłuchanie mnie.
– Zachęcam do kupna!
Jeśli zakończyłeś swoją prezentację jednym z tych zdań, to w zasadzie zepsułeś swoje podsumowanie. Cały twój wysiłek poszedł na marne.
Kończąc przemówienia nie trzeba zadawać publiczności bezsensownych pytań czy bezpłciowych nawoływań. Warto jest zawrzeć w podsumowaniu przesłanie, które będzie miało wpływ na życie słuchaczy.
Podsumowanie jest kluczową częścią twojego przemówienia. Dlaczego tak jest? Publiczność pamięta GŁÓWNIE to, co usłyszała na KOŃCU. Psychologowie społeczni nazywają to „Efektem świeżości”. Z tego właśnie powodu, powinieneś pisać podsumowania, które będą zapadać w pamięć.
Jak zakończyć przemówienie mocnym akcentem? Oto trzy kroki, które sprawią, że twoje przemówienie zostanie zapamiętane, a twój przekaz zostanie rozpowszechniony.

1. Wygłoś podsumowanie, które zapadnie publiczności w pamięć

Głównym celem twojego podsumowania jest zasygnalizowanie publiczności, że zbliżasz się do końca swojej prezentacji.
Powtarzanie jest dobre, a podsumowanie ma być szybkim powtórzeniem głównych punktów twojego przemówienia.
Bądź kreatywny. Nie mów: „Podsumowując, mówiłem dziś o tym i o innych rzeczach, o których zaraz zapomnicie…”. Po pierwsze, nie zachęca to uczestników spotkania do zadawania pytań. Po drugie, nie zapada w pamięć. Po trzecie, jest nudne. Zastanów się, w jaki sposób możesz użyć jakiejś historii, by przedstawić twój przekaz w formie metafory. Bądź kreatywny. Podsumowanie twojej przemowy, też powinno takie być.
W moich prezentacjach eksperymentowałam z techniką polegającą na zwieraniu kluczowych punktów mojego przemówienia w historii, opowiadanej pod koniec jego głównej części. Gdy kończysz przemówienie, podsumuj to, co chcesz przekazać, za pomocą krótkiej historii

2. Jak napisać „wezwanie do działania” tak, by uzyskać zadowalające rezultaty?

Dla wielu mówców tworzenie wezwania do działania jest dziwne i trochę żenujące. Przez całe przemówienie popisywałeś się publicznością przed swoją błyskotliwością, a gdy je kończysz, nadchodzi pora by zwrócić się do nich prośbą.
Twój cel to napisanie wezwania do działania, które przyniesie efekty. Odpowie ono na pytanie: „Dobrze, ale co teraz?” Dałeś z siebie wszystko, teraz publiczność musi pojąć decyzję czy chce zrobić to, co czego ich zachęcałeś i wejść z tobą w interakcję.
Wezwanie do działania powinno być normalnym, po prezentacji, elementem interakcji z publicznością. Możesz poprosić ich o kolejne spotkanie lub o adres e-mail w zamian za twój podręcznik. Możesz też poprosić ich, by kupili twój produkt. O cokolwiek ich poprosisz, pamiętaj, że powinien być to następny naturalny krok po przemówieniu, tak abyście czuli się komfortowo.
Bądź konkretny i skup się na jednej i tylko jednej, rzeczy, do której chcesz zachęcić ludzi. Jeśli dasz im zbyt duży wybór, najprościej będzie im nic nie zrobić.
Ułatw publiczności podjęcie działania. Jeśli otrzymanie podręcznika, umówienie się na spotkanie lub dokonanie zakupu będzie proste, uzyskasz świetne wyniki. Jeśli ludzie będą musieli zrobić wiele rzeczy, by to zyskać, darują sobie.

3. Spraw, by twoja publiczność była podekscytowana

Nigdy całkiem nie kończ swojego przemówienia, tylko wezwaniem do działania. Piłka jest po twojej stronie, a twoim zadaniem jest sprawić by publiczność była pełna zapału.
Przekaż im, co powinni zrobić dalej, niezależnie od tego, czy będą chcieli pogłębiać wasze relacje, czy też nie. Ostatnie słowa twojej prezentacji będą tymi, które najbardziej zapadną publiczności w pamięć. Są one informacją, którą uczestnicy spotkania przekażą znajomym, rodzinie i każdemu, z kim będą rozmawiać.
By wiedzieć, jak wzbudzić tak ogromny entuzjazm wśród ludzi musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: „Jak ma czuć się publiczność, gdy skończysz przemawiać?”
Szczęśliwa. Pełna energii. Zainspirowana. Rozpierani energią i niemogący doczekać się działania. Napisz podsumowanie, które wywoła właśnie takie emocje.
Napisanie niezapomnianego podsumowania jest sposobem na to, by publiczność pamiętała cię długo po tym, jak skończysz przemówienie. Podsumowując, bądź kreatywny. Niech twoje wezwanie działania będzie jasne i konkretne.

Pisząc podsumowanie, po prostu postaraj się wykorzystać emocje, które chcesz by odczuwała publiczność.