Jak zachować produktywność pracując poza biurem (na przykład w kawiarni)

7
1325
Jak zachować produktywność pracując poza biurem (na przykład w kawiarni)

Czujesz, że oddajesz się całkowicie pracy i odczuwasz z tego powodu całkowite wyczerpanie? Rozpocznij eksperyment i spróbuj częściej pracować poza biurem oraz domem.

O czym należy pamiętać, aby wydajnie pracować np. w kawiarni?

To była przyjemna kawiarnia. W środku było ciepło, czysto i przyjaźnie. Powiesiłem na wieszaku swój płaszcz przeciwdeszczowy oraz przetartą czapkę i zamówiłem café au lait.
Kelner przyniósł mi kawę, a ja wyciągnąłem z kieszeni notatnik oraz długopis i zacząłem pisać.

Ernest Miller Hemingway

Mogłoby się wydawać, że mając w domu pełną lodówkę z różnymi napojami oraz opłacony Internet, nie ma powodu, aby pracować na zewnątrz.
Z czasem jednak wydajność spada, a monotonia zabija kreatywność, tak potrzebną chociażby do napisania nowego posta na LH ;)

Nowe otoczenie oraz ludzie powodują powstawanie w głowie nowych pomysłów. Często też zagadujemy osoby przy innych stolikach. Już po chwili wspólnie siedzimy nad listą SCAMPER :)

Zasady, których należy przestrzegać pracując z kawiarni

 

 1. Bądź miły w stosunku do obsługi i zostawiaj skromne napiwki. Dzięki temu można liczyć na przychylność kelnera w przypadku gdybyśmy potrzebowali lepszego stolika albo gniazdka do podpięcia sprzętu;
 2. Koniecznie coś zamawiaj. Staraj się kupować 1 napój co 45 min (można użyć sprawdzonego timera). Każdy decyduje sam, jednak w przypadku popularnych miejsc siedzenie przez 2 h z jedną filiżanką kawy spowoduje furię kelnera i zostaniemy personą non grata;Jak zachować produktywność pracując poza biurem (na przykład w kawiarni)(mezzoblue)

 3. Posprzątaj po sobie. Tutaj mała wskazówka – warto nosić ze sobą (również ze względu na sprzęt) antybakteryjny żel do rąk (sprzedają w malutkich buteleczkach) oraz chusteczki nawilżane;
 4. Nie zawłaszczaj zbyt dużo przestrzeni. Świadczy to o arogancji, zwłaszcza gdy kawiarnia przeżywa oblężenie.
  Jeżeli jest pora obiadowa, lepiej jest w ogóle się przejść.

Lista kontrolna dla pracujących w kawiarni

 • Wszelkie pomysły, z wyjątkiem szkiców artykułów, staraj się zapisywać w moleskine.
 • Aby zaoszczędzić czas, przychodź z zahibernowanym laptopem – dzięki temu uruchomienie trwa dosłownie parę sekund.
  Miej już otwarte w przeglądarce najczęściej otwierane strony oraz listę przydatnych kanałów RSS w Google Reader.
 • Dbaj o to, aby przychodząc do kawiarni mieć maksymalnie naładowane baterie w laptopie oraz smartfonie.
 • Jeżeli przychodzisz z wyłączonym laptopem, czas na Morning Coffee. Jest to wtyczka do Firefoksa, dzięki której można otworzyć w nowych kartach najczęściej odwiedzane strony, potrzebne do projektu (istnieje podobne rozszerzenie do Google Chrome pod nazwą Daily Links).
 • Wi-fi. Łatwo można sprawdzić zawczasu, czy w danym miejscu jest dostęp do darmowej sieci bezprzewodowej (lista darmowych hotspotów w największych miastach Polski).
 • Staraj się wybierać kawiarnie, które oferują darmową siec bezprzewodową, jednak jest to co najwyżej bonus, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo zdecydowanie należy wybierać Internet mobilny. Jest wszędzie ze nami – trzeba tylko pamiętać, aby mieć przy sobie poręczny modem na USB.
 • Dropbox zapewnia pełną synchronizację danych pomiędzy urządzeniami. Co do zakładek oraz innych danych w przeglądarce, można używać odpowiednio Firefox Sync oraz funkcji synchronizacji w Google Chrome.
 • Kolejna rzecz – to klient poczty. Pobieramy do niego emaile, aby były dostępne w trybie offline.
 • W przypadku braku Internetu (prawie niemożliwe, ale istnieje taką ewentualność) można przygotować szkice odpowiedzi na emaile.
 • Torba. Powinny w niej znaleźć się tylko absolutnie potrzebne rzeczy. Np. zrobiony ze starej wizytówki uchwyt na słuchawki pozwala na błyskawiczne podpięcie ich do urządzenia. Zero poplątanych kabli.
 • Do tego pendrive z kopią zapasową danych z Dropboksa.

 

Co sądzicie o pracy z kawiarni albo biblioteki? Co byście dodali do powyższej listy?

7 KOMENTARZE

 1. @google-75e686296d5ed004bdcf9900e2ef1630:disqus , iPlus oferuje HSDPA. Błyskawica ;)
  Tak jak pisze @google-32086d345d6a0051230fde04dac1148e:disqus – całkowita cisza nie zawsze jest dobra. Po prostu wybierz knajpkę, gdzie atmosfera sprzyja spokojnej pracy.

  @facebook-100000157699728:disqus też nieźle. Zregeneruj się, skoro organizm tego potrzebuje. Prędzej czy później przestaniesz zwracać na to uwagę – będzie się liczyło miłe otoczenie, dobra kawa i Twój projekt :)

 2. Trochę zbyt kolorowa rzeczywistość. Zazwyczaj w kawiarniach sieci są na tyle ograniczone, że klient poczty może mieć problemy z działaniem, a prędkość łącza w mobilnym internecie oraz hot spotów pozostawia wiele do życzenia… Jednak czasem warto się oderwać od monotonii i popracować w innym miejscu.

 3. Trochę zbyt kolorowa rzeczywistość. Zazwyczaj w kawiarniach sieci są na tyle ograniczone, że klient poczty może mieć problemy z działaniem, a prędkość łącza w mobilnym internecie oraz hot spotów pozostawia wiele do życzenia… Jednak czasem warto się oderwać od monotonii i popracować w innym miejscu.