Jak wyznaczać granice

2
1604
Jak wyznaczać granice

Bawisz się fantastycznie na urodzinach swojego najlepszego przyjaciela, kiedy nagle jego kolega zaczyna robić sobie z ciebie żarty…
Spędzasz romantyczny wieczór ze swoim partnerem na randce, a tu nagle dzwoni do ciebie ukochana mama i prosi cię o natychmiastowy powrót do domu, bo trzeba wyprowadzić psa do parku…
Czekasz na swój wymarzony weekend w górach, który masz spędzić ze swoimi dziećmi i całą bandą świetnych przyjaciół, gdzie nagle dostajesz maila od szefa z prośbą o nadgodziny…


Jesteś w kinie na premierze nowego filmu, zajadasz się popcornem, ale masz ogromne trudności skupienia swojej uwagi na filmie, ponieważ siedzisz koło osoby, która właśnie urządziła sobie drzemkę i chrapie wniebogłosy…

Hmm, czy wiesz jak wyznaczać granice? Co robisz, jak reagujesz? A może inaczej: kim jesteś – łyżeczką, którą mieszana jest herbata, czy ręką, która trzyma tę łyżeczkę?

Relacje międzyludzkie polegają na tym, że każdy pozwala sobie maksymalnie na tyle, na ile pozwala druga strona. Jeżeli zgadzasz się na to, aby rodzic poprzez naprawdę „coś błahego” psuł ci rewelacyjną randkę z ukochanym, a kolega kierował w stosunku do ciebie niemiłe komentarze, to tak też będziesz miał… Jak być ręką, która trzyma łyżeczkę, a nie łyżeczką, którą mieszana jest herbata?

(CC BY 2.0: Vectorportal)

Granice są jak pola energetyczne, które ochraniają twoje ciało, umysł oraz ducha przed szkodą. Często widzę, jak ludzie przedkładają zdanie innych ponad własne, jak pozwalają manipulować sobą i źle się traktować. Co więcej, realizują marzenia innych, a nie swoje własne. Godzą się na wszystko, nie biorąc pod uwagę swoich potrzeb i pragnień.

Pamiętaj! Nikt na świecie nie wie, co jest dla ciebie naprawdę dobre, dlatego zawsze, ale to zawsze kieruj się tym, co sam czujesz i co dyktuje ci twoje serce. Uwaga! Żeby nie było :) … Warto czasami, poprosić kogoś (mam na myśli osoby, którym ufasz) o wskazówkę i poradę ;)

Oprócz poczucia własnej wartości przy wyznaczaniu granic niezbędna jest silna wiara w siebie i ufność we własne uczucia i intuicję.
Jak zatem wyznaczać granice?

1. Stwórz listę rzeczy, których rodzice, znajomi, obcy ludzie nie mogą robić w stosunku do ciebie. Na przykład:

  • Upokarzać mnie w obecności innych ludzi;
  • Ingerować w moją prywatność;
  • Wyładowywać swojej złości na mnie.

Przy tworzeniu listy odwołaj się do swoich wartości.

2. Pamiętaj, że masz prawo prosić o pomoc, prywatność, informację, ciszę, kiedy próbujesz się zrelaksować.

3. Aby chronić swój czas i energię, możesz delegować zadania innym, prosić o punktualność, zrezygnować z dodatkowej pracy czy też wziąć okazjonalnie dzień wolny.

4. Zastanów się nad tym, w jaki sposób zakomunikujesz innym o tym, jakie są twoje granice i co jesteś w stanie tolerować.

5. Nie bój się mówić o swoich racjach! Tylko wtedy możesz zostać zrozumiany.

6. Decyduj o tym, co jest dla Ciebie dobre, a co nie.

Zatem….

Nie bądź łyżeczką, którą mieszana jest herbata. Bądź ręką, która trzyma tę łyżeczkę

Tego ci z całego serca życzę :)

Jak sobie radzicie z wyznaczaniem własnych granic? Podzielcie się swoimi doświadczeniami poniżej.

Katarzyna Ostasz - Lifehacker Polska

Katarzyna Ostasz – coach, trener, socjolog, założycielka Awesomeness, firmy promującej pozytywny coaching i życie pełnią życia.
Pochodzi z Brzegu, woj. opolskie. Od 5 lat mieszka na pięknej zielonej wyspie, jaką jest Irlandia, w samej jej stolicy – Dublinie. Studia i kursy nad zagadnieniem społeczeństwa i istotą coachingu dostarczyły jej wiedzy teoretycznej, podróże nauczyły ją obserwacji, praca z ludźmi w Polsce i poza granicami kraju pozwoliły jej posiąść umiejętność adaptacji do nowych warunków życia. Prywatnie – niespokojna dusza pełna nietuzinkowych pomysłów, ma 1000 myśli na minutę. Kochająca taniec, rolki i podróże.
Wolne chwile spędza z mężem, rodziną i przyjaciółmi, najchętniej na łonie natury.

Poprzedni artykułJak zagrać w tetrisa na kartce papieru
Następny artykułProduktywność vs. poczucie winy i obrzydzenia do samego siebie
coach, trener, socjolog, założycielka Awesomeness, firmy promującej pozytywny coaching i życie pełnią życia. Pochodzi z Brzegu, woj. opolskie. Od 5 lat mieszka na pięknej zielonej wyspie, jaką jest Irlandia, w samej jej stolicy - Dublinie. Studia i kursy nad zagadnieniem społeczeństwa i istotą coachingu dostarczyły jej wiedzy teoretycznej, podróże nauczyły ją obserwacji, praca z ludźmi w Polsce i poza granicami kraju pozwoliły jej posiąść umiejętność adaptacji do nowych warunków życia. Prywatnie - niespokojna dusza pełna nietuzinkowych pomysłów, ma 1000 myśli na minutę. Kochająca taniec, rolki i podróże. Wolne chwile spędza z mężem, rodziną i przyjaciółmi, najchętniej na łonie natury.