Jak uchronić weekend przed Internetem

4
932

Czy doba może trwać 36 h zamiast 24 h? Tak, jeżeli wyłączy się Internet.
Wyłączenie Internetu radykalnie zwiększa produktywność i wydłuża dzień, dzięki czemu zaczynasz mieć mnóstwo czasu dla siebie. A przecież o tym właśnie marzysz!

Ciężko jest wyczuć granicę pomiędzy intensywną pracą a uzależnieniem od Sieci, ponieważ Internet jest potrzebny nie tylko w pracy, ale też w codziennych aktywnościach.

Ten weekend może należeć do nas.
Znajdziemy czas na rodzinę i przyjaciół. Zamiast całkowicie rezygnować z Internetu, ograniczymy korzystanie z niego do minimum tak, żeby został nam czas na naprawdę ciekawe rzeczy.

Tylko żadnych nagłych kroków.

Jak uchronić weekend przed Internetem

(dicademusica.blogspot.com)

1. Przygotuj listę zadań

Pierwszoplanowym zadaniem jest przygotowanie listy zadań. Bez niej nie będziesz mieć najmniejszej motywacji do zastosowania pozostałych 4 punktów.

Co się znajdzie na takiej liście zadań? To wszystko, na co zwykle nie mamy czasu (bardzo często właśnie z powodu Internetu).

Ta lista posłuży jednocześnie jako potężny motywator do wyrobienia nowego dobrego nawyku.
Jeżeli nie macie pomysłu, odśwież w pamięci →60 małych kroków w kierunku podniesienia jakości życia w ciągu następnych 100 dni.

2. Wyłącz telefon

Tak – każdy spodziewa się, że będziesz go mieć włączony, jednak to Ty decydujesz o swoim wolnym czasie.

Wyobraź sobie, że dostajesz smsa. Potrzebujesz czasu na jego przeczytanie, przemyślenie, a następnie udzielenie odpowiedzi. A później może być długi łańcuszek kolejnych krótkich wiadomości przychodzących na komórkę.
Otrzymujesz odsyłacz do fajnego filmiku i zaczyna się surfowanie.

Zdobądź się na mały eksperyment i wyłącz komórkę.
Odpiszesz na wszystkie smsy już w niedzielę wieczorem.

3. Odpocznij od serwisów społecznościowych

Zobacz, dlaczego warto przynajmniej przez parę dni nie korzystać z Facebooka (a nawet zdezaktywować swoje konto na dłużej): →Dlaczego warto wyłączyć na jakiś czas Facebooka.

To samo dotyczy kont w innych serwisach – tutaj chodzi o zasadę, nie zaś jakieś sekciarstwo, więc tymczasowo pozwól odpocząć od Twoich przemyśleń również Google+ oraz Twitterowi.

4. Ogranicz sprawdzanie poczty elektronicznej

Mamy osobną kategorię postów – „Poczta elektroniczna”, w której zebrane są najlepsze porady nt. produktywnego zarządzania mailami.
Jeżeli nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, ile czasu Ci zabiera sprawdzanie poczty elektronicznej, będziesz teraz miał możliwość się przekonać, że potwornie dużo.

Postaw sobie cel, że przynajmniej w ten weekend będziesz sprawdzać pocztę 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Sprawdzając skrzynkę i robiąc porządek z mailami odpowiedz sobie na pytanie, czy stanie się coś złego, jeżeli w następnym tygodniu będziesz sprawdzać pocztę już 1 raz dziennie.

5. Zobacz, czy spędzasz czas w Internecie produktywnie

Na koniec możesz przeprowadzić jeszcze jeden mały eksperyment – zobacz, o której zacząłeś przeglądać ten zestaw swoich ulubionych stron i o której skończyłeś. Czego nowego i pożytecznego dowiedziałeś się dzięki nim?
Robiąc to, można przynajmniej skrócić czas przesiadywania w Internecie.

Jeżeli używasz do wszystkiego jednej przeglądarki, rozważ instalację nowej, która będzie służyła wyłącznie do spraw niezwiązanych z pracą.

Zastanów się przy okazji, które strony otwierasz na dzień dobry i załóż dla nich osobny folder w zakładkach. Możesz również użyć wtyczki Morning Coffee – oszczędza Twój czas otwierając za jednym zamachem wszystkie strony, na które wchodzisz z rana.
Ta wtyczka znajdująca się w paczce Lifehacker – 15 najlepszych dodatków do Mozilli Firefoksa pomoże Ci wydajniej pracować w Internecie.
Użytkownicy Google Chrome uzyskają podobną funkcjonalność dzięki wtyczce Daily Links.

Zachęcamy do subskrypcji kanału RSS oraz newslettera Lifehackera – przygotowaliśmy dla Was parę ciekawych rzeczy jako alternatywę dla przesiadywania w ten weekend przed komputerem.

4 KOMENTARZE