Jak sprawdzić jakość benzyny

0
6762
Jak sprawdzić jakość benzyny

Mimo że jakość paliwa na stacjach benzynowych w ostatnich latach bardzo się poprawiła, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeszcze w 2014 roku alarmował, że na co dziesiątej stacji paliwo jest „chrzczone”.

Za chwilę wytłumaczymy, jak sprawdzić jakość benzyny, jeśli nie mamy zaufania do dystrybutora. Bądźcie jedynie uważni przeprowadzając ten eksperyment. Benzyna nie może trafić na ubrania czy obuwie.

1. Najprostszy sposób, na dodatek nie wymagający jakichkolwiek środków. Należy kapnąć troochę benzyny na skórę i rozetrzeć ją palcem. Jeśli fragment skóry pozostał suchy, taka benzyna jest godna zaufania. Gorzej, jeśli pozostawia tłuste ślady. Wtedy nie ma wątpliwości co do obecności dodatków w benzynie.

2. Kolejny sposób na zbadanie jakości paliwa wymaga czystej kartki papieru. Zmoczcie ją trochę benzyną i zaczekajcie, aż benzyna wyparuje z powierzchni papieru. Jeśli kartka ponownie jest czysta, spokojnie można korzystać z paliwa. Jak sprawdzić jakość paliwa? Jeśli pozostały tłuste plamy — wybierzmy innego dostawcę.

3. Teraz sprawdzimy paliwo pod kątem obecności żywicy. Trzeba kapnąć trochę benzyny na szkło, a następnie ją podpalić. Powstała biała plama świadczy o całkowitym braku żywicy. W skrajnym przypadku obecność jest marginalna. Obecność żółtych lub brązowych plam świadczy o przekroczeniu koncentracji żywicy. Tym sposobem można wykryć również inne dodatki. Przykładowo, jeśli na szkle pozostało kilka kropli, może to świadczyć o obecności w paliwie olejów napędowych.

4. Należy wziąć przeźroczysty pojemnik, napełnić go benzyną i popatrzyć przez niego na światło. Ciecz ma mieć żółtawy odcień. Następnie dodać do pojemnika odrobinę roztworu nadmanganianu potasu. Dalej sprawdzamy kolor. Jeśli stał się różowy, benzyna zawiera wodę. Pojemnika, w którym przeprowadzono eksperyment, lepiej nie używać do przechowywania żywności.

5. Osoby mający dobry węch mogą sprawdzić obecność dodatków benzyny po zapachu. W przypadku wyczuwalnego zapachu siarki, benzyna zawiera prawdopodobnie sulfan (siarkowodór). Niewykluczona jest obecność naftalenu. W każdym razie taka benzyna na pewno zawiera szkodliwe domieszki, a więc lepiej jej nie kupować.

Zapamiętajcie te sposoby sprawdzania jakości paliwa na stacjach lub udostępnijcie na swoich profilach w społecznościówkach, żeby nie zapomnieć.

Odezwijcie się w komentarzach, na których stacjach zazwyczaj tankujecie i czy paliwo zdało egzamin.