Jak rozwinąć pamięć fotograficzną

7
21837

Pamięć fotograficzna to same korzyści: umożliwia błyskawiczne zapamiętywanie dopiero co przeczytanego artykułu lub obejrzanego plakatu, szybkie kojarzenie zapamiętanych obrazów.

Czytanie fotograficzne to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób, by uczyć się na pamięć.

Potrzebujesz ciemnego pomieszczenia, mocnej lampki oraz kartki papieru z wyciętym prostokątem umiejscowionej na fragmencie, który chcesz „sfotografować”.

Jak rozwinąć pamięć fotograficzną


(Flickr/x-ray delta one; CC BY-SA 2.0)

Wypracowanie nawyku szybkiego zapamiętywania zajmie Ci 1 miesiąc, przy założeniu, że będziesz poświęcać na to ćwiczenie 15 minut dziennie.
W ciągu pierwszego miesiąca Twoje oczy będą potrzebowały około 5 minut na przystosowanie się do czytania w świetle dziennym.

 • Znajdź ciemny pokój, wolny od rozpraszaczy. Jeżeli domownicy zajmują wszystkie pokoje, możesz np. poprosić ich, by nie wchodzili przez 15 minut do łazienki.
  Potrzebujesz mocnej lampy lub lampy sufitowej;
 • Usiądź z książką i kartką obok włącznika lampy.
  Nakryj stronę kartką papieru z wyciętym prostokątem położoną na akapicie, który chcesz zapamiętać;
 • Zostaw tylko jeden akapit i trzymaj książkę przed sobą. Zamknij, a następnie otwórz oczy, dostosuj odległość, by Twoje oczy mogły skupić się bez trudu na przeczytaniu danego fragmentu;
 • Wyłącz światło. Gdy Twoje oczy przyzwyczają się do patrzenia po ciemku, zobaczysz poświatę. Włącz światło na ułamek sekundy, a następnie zgaś je ponownie;
 • Będziesz mieć przed oczami coś w rodzaju „zdjęcia” tego akapitu, który miałeś przed sobą. Wraz z przyciemnieniem obrazu, zapal jeszcze raz na chwilę światło, patrząc ponownie na przyswajany materiał.

Tym sposobem przyswoisz cały tekst, akapit po akapicie.
Będziesz w stanie „przypomnieć” akapity z zapisanych w mózgu obrazków.

O czym należy pamiętać

 1. Ten sposób działa i to na pewno. Jest już od ponad 70 lat wykorzystywany przez wojskowych.
 2. Wkrótce rozwiniesz ten nawyk tak bardzo, że nauczysz się go stosować przez cały dzień.
 3. Każdy pominięty dzień treningu wydłuża wyrobienie nowego nawyku co najmniej o jeden tydzień (uzupełnienie: →10 lekcji, które ułatwią Ci zmianę zachowania).

(via)

7 KOMENTARZE

 1. „Zostaw tylko jeden akapit i trzymaj książkę przed sobą. Zamknij, a następnie otwórz oczy, dostosuj odległość, by Twoje oczy mogły skupić się bez trudu na przeczytaniu danego fragmentu;”

  Mam przeczytać dany fragment, czy jedynie moje oczy mają się skupić bez trudu na przeczytaniu danego fragmentu?

  W skrócie: czytać czy patrzeć?