Jak robić zdjęcia smartfonem na rodzinnych spotkaniach

0
1207
Jak robić zdjęcia smartfonem na rodzinnych spotkaniach

Świąteczne spotkania rodzinne, to okazja do robienia pamiątkowych zdjęć. Rzesza miłośników fotografowania smartfonami wciąż rośnie, ale niektóre zdjęcia wciąż wielu osobom sprawiają problemy. Co zatem zrobić, żeby swoim smartfonem uwiecznić świąteczne spotkania w jak najlepszy sposób?

(Flickr/Lisa Jacobs)

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Oto 5 przydatnych porad, dzięki którym Twoje zdjęcia będą cieszyć oczy Twoje i Twoich bliskich.

1. Wyczyść obiektyw

1. Wyczyść obiektyw

Może to brzmi prozaicznie, ale w przypadku smartfonów jest to bardzo ważne. Obiektywy w tych urządzeniach przeważnie nie są zakryte i łatwo zostawić na nich odciski palców a to może znacznie pogorszyć jakość zdjęcia.

Do czyszczenia świetnie nadają się bawełniane T-shirty, ale jeśli w święta ubierasz się elegancko, to dobrze mieć w kieszeni kawałek szmatki, np. takiej jak do czyszczenia okularów. Sprawdzanie czystości obiektywu w smatrfonie powinno wejść Ci w nawyk.

2. Trzymaj aparat stabilnie

2. Trzymaj aparat stabilnie

Jednym z najczęstszych powodów powstawania nieostrych zdjęć nie jest źle ustawiona ostrość, tylko drgający aparat. Jeśli Twój smartfon podczas fotografowania będzie się trząsł, to jest duże prawdopodobieństwo, że zdjęcie będzie poruszone i przez to będzie wyglądało jak nieostre.
Im lżejszy aparat tym większa szansa na poruszenie zdjęcia. Są oczywiście programy i systemy redukujące drgania, ale niezależnie od nich warto trzymać aparat stabilnie.

Nie wyciągaj go zatem daleko przed siebie, tylko trzymaj dobrze w jednej dłoni jednocześnie trzymając łokieć blisko siebie a drugą dłonią obsługuj aplikację do fotografowania.

Pamiętaj, że to nie jest zwykły aparat i nie musisz go trzymać w klasyczny sposób. Wystarczy, że nie zasłonisz obiektywu, który w większości przypadków jest z boku. Takie umieszczenie pozwala na solidne trzymanie smartfona w dłoni.

3. Unikaj ciemnych miejsc

3. Unikaj ciemnych miejsc

Smartfony nie są specjalnie zaawansowanymi aparatami, mimo że mnogość aplikacji daje naprawdę sporo możliwości. Niestety nic nie zmienia tego, że w słabym świetle zdjęcia znacznie tracą na jakości.

Jeśli zatem chcesz robić zdjęcia swoim bliskim w pomieszczeniu, zaproś ich w jasne miejsce, np. w pobliże okna. Jeśli fotografujesz jedną lub dwie osoby ustaw je mniej więcej pod kątem 45° do okna, ale w taki sposób, aby cień jednej osoby nie padał na drugą. Taki kąt padania światła sprawi, że zdjęcie będzie bardziej plastyczne.

Jeśli jednak fotografujesz większą grupę ludzi, ustaw ich przodem do okna. Jeśli ustawisz ich inaczej, osoby stojące dalej od okna będą znacznie słabiej oświetlone i na zdjęciu znacznie słabiej widoczne.

4. Unikaj bliskich portretów – nie używaj cyfrowego zoomu

4. Unikaj bliskich portretów - nie używaj cyfrowego zoomu

Tu dwa problemy w jednym.

Jeśli zapragniesz kogoś sportretować, musisz zrobić to z nieco większej odległości i będzie to dość obszerny portret. Jeśli spróbujesz zrobić zbliżenie twarzy, to szeroki kąt widzenia aparatu sprawi, że zdjęcie będzie wyglądało niczym karykatura i możesz tym niechcący obrazić modelkę lub modela.

Rozwiązaniem mogłoby się wydawać przybliżenie obrazu cyfrowym zoomem, ale zdecydowanie nie należy tego robić, ponieważ drastycznie spadnie jakość zdjęcia. Pozostaje więc jedynie opcja odsunięcia się od fotografowanej osoby i uchwycenie jej w szerszym kadrze.

5. Użyj aplikacji umożliwiającej zablokowanie ostrości przed wykonaniem zdjęcia

Aplikacji do fotografowania jest wiele. Sam przebrnąłem przez instalację chyba kilkunastu, zanim trafiłem na odpowiednią dla mnie.
Jedną z najważniejszych dla mnie opcji była możliwość ustawienia i zablokowania ostrości tam gdzie chcę i wyzwolenia migawki dopiero gdy wykadruję prawidłowo zdjęcie. Dokładnie tak to działa w zwykłych aparatach.

Aplikacją, z której teraz korzystam jest Camera ICS+ (Android).
Dotknięcie spustu migawki powoduje ustawienie ostrości a puszczenie – wykonanie zdjęcia. Jeśli się rozmyślę, to wystarczy, że zsunę palec z przycisku i mogę ponownie ustawić ostrość gdzie chcę. Tak ustawiana ostrość będzie zawsze tam gdzie chcę, a nie jak to w większości wypadków bywa, na obiekcie znajdującym się na środku kadru.

A teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam zdrowych, spokojnych i fotograficznie udanych świąt :)