Jak robić „wodne” zdjęcia – przewodnik po fotografii

0
1241
Agata Spustek Jak robić wodne zdjęcia - przewodnik po fotografii

Piękne zdjęcia to marzenie każdego fotografa, a Matka Natura to najlepszy temat do fotografowania. Od malowniczych widoków, przez wspaniałe wschody słońca, aż do wywołującej podziw dzikiej przyrody – z pewnością nie brakuje inspiracji w otaczającym nas świecie. Przenieś swoje portfolio na następny poziom i zabierz je z lądu w morze.

Wodoodporna obudowa aparatu

Abyś mógł robić wysokiej jakości podwodne zdjęcia, zainwestuj w wodoodporną obudowę swojej lustrzanki. Nauticam to innowacyjna firma produkująca obudowy do aparatów, które są w stanie stawić czoła siłom przyrody. Ergonomiczna i wygodna obudowa Nauticam NA-NEX7 idealnie pasuje do aparatu Sony NEX-7. Obudowa Nauticam NA-D7100 dostosowana jest do aparatów marki Nikon. Dodatkowo obsługiwana jest przez szeroką gamę portów, co daje ci możliwość zmiany obiektywów do zdjęć i filmów wykonanych pod wodą. Obudowa zawiera przednią i tylną tarczę poleceń, dwustopniowy spust migawki, dźwignię AE-L/AF, ręcznie ustawiany zoom i ostrość oraz wskaźnik czułości aparatu na światło. Jej wielofunkcyjna płytka kontrolna pozwala na natychmiastową zmianę ognikowej, nawet przy ruchu po przekątnej. Osłona Nauticam NA-D7100 jest także wyposażona w wykrywacz nieszczelności, abyś miał pewność, że jest ona całkowicie wodoodporna.

Wodoodporna obudowa do telefonu

Telefony komórkowe cały czas gwałtownie się rozwijają – nastąpiła ogromna poprawa jakości zdjęć, które możesz zrobić swoim telefonem. Zamiast noszenia ze sobą nieporęcznej lustrzanki, możesz wykorzystać wodoodporną obudowę na telefon komórkowy, która zabezpieczy twoją komórkę i pozwoli ci wykorzystać ją do robienia pięknych podwodnych zdjęć. Uniwersalna obudowa wodoodporna zabezpieczy twój telefon na głębokości nawet 30 metrów.

Transport na wodzie

Zamiast z brzegu morza, zacznij robić zdjęcia bezpośrednio na wodzie. Kajakarstwo to idealny sposób na podziwianie niepowtarzalnych przybrzeżnych widoków. Kajaki pozwalają na osiągnięcie niższego punktu widzenia niż inne, większe łodzie. Przestrzeń bagażowa na kajaku jest ograniczona, dlatego trudno jest spakować wiele obiektywów na twoją wodną przygodę. Dlatego trzymaj się jednego obiektywu – szerokokątnego powiększającego (18-200mm, F3,5 do 5,6), który jest kompaktowy i szybko łapie ostrość, dzięki czemu będziesz mógł łatwo uchwycić nieoczekiwane chwile na łonie natury. Wysoka szybkość migawki jest konieczna, aby uchwycić ruch bez ryzyka wykonania rozmazanego zdjęcia. Znajdź złoty środek pomiędzy szybkością migawki, która pozwoli ci sfotografować przedmioty w ruchu, a taką, która będzie w stanie utrzymać ostrość zdjęcia. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, pamiętaj o tym, aby trzymać swój aparat na poziomie horyzontu, robić zdjęcia, kiedy woda jest spokojna oraz o tym, aby zapiąć pasek swojego aparatu na szyi.

GoPro – zdjęcia jakich nie było

Marka GoPro jest znana ze swoich trwałych i kompaktowych aparatów, idealnych do uprawiania wszystkich rodzajów rekreacji. Aparat GoPro HERO4 4K Action z łatwością wytrzymuje podwodne przygody, nawet na głębokości 40 metrów. Aparat może uchwycić twoją podwodną przygodę z nurkowaniem lub zostać przymocowany do twojej deski surfingowej. Dobrze też mieć ten aparat przy sobie w trakcie każdej przygody na łodzi. Możliwości techniczne aparatu to między innymi zdjęcia o rozdzielczości 12 megapikseli, częstotliwość 30 klatek na sekundę oraz tryb poklatkowy. Wbudowana łączność Bluetooth i Wi-Fi umożliwia natychmiastowe udostępnianie zdjęć i filmów, bez konieczności wcześniejszego zgrania ich na komputer.

Zdjęcie: MartinFish/Flickr

Ten krótki przewodnik po fotografii pokazuje, jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia na i pod wodą, które zadziwią wszystkich, dzięki wykorzystaniu zaledwie kilku produktów i technik. Jeżeli znasz inne metody uzyskania nietypowych zdjęć „wodnych” podziel się z nami w komentarzu.

 

Zobacz również:
Jak bezpiecznie fotografować podczas deszczu
Sposób na fotografowanie w ostrym słońcu
3 najważniejsze wskazówki dla początkujących fotografów
Jak uzyskać efekciarską opaleniznę fotograficzną
Nie masz statywu do aparatu fotograficznego? Oto rozwiązanie za 1$