Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu?

3
1117
Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu - Lifehacker

Każdy z nas potrzebuje wielu rzeczy. Lodówka, aby jedzenie szybko się nie psuło. Kuchenka – na czymś trzeba gotować. Ubrania na każdą okazję – to dotyczy głównie pań. Grzegorz opowiada, jak można pozbyć się tego, co zbędne.

Z czasem jednak zbiera się tego wszystkiego niezliczona ilość. Zaczynając od ubrań, a na ozdobach choinkowych kończąc. Oczywiście, nie podejrzewam nikogo, żeby miał dwie lodówki (ja miałem do niedawna), czy kuchenki, ale są rzeczy, których nadmiar po prostu zaśmieca mieszkanie. Jak sobie z tym poradzić?

 

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu - LifehackerKrok 1: Sortowanie

Weekend to dobry termin na porządki. Przygotuj więc pudła, wielkie torby lub inne pojemniki na rzeczy, których chcesz się pozbyć.

(Zdjęcie: toms)

Żeby sprawę uprościć, grzebiąc w każdym zakamarku mieszkania, dziel wszystkie rzeczy na kategorie, aby za każdym razem móc skupić się na jednej z nich, nie przejmując się chwilowo innymi.

 

Z każdej kategorii wydziel rzeczy, które chcesz wyrzucić, rzeczy, z którymi nie jesteś pewien co zrobić i rzeczy, które chcesz zatrzymać.

A teraz, skoro już zrobiłeś bałagan, czas to wszystko posprzątać: rzeczy do wyrzucenia wrzuć do jednego pojemnika, rzeczy, z którymi nie wiesz co zrobić, do drugiego, a pozostałe odłóż na miejsce. Jeśli wieszasz lub układasz ubrania, umieść je w różnych częściach szafy lub w innej szafie, jeśli masz taką możliwość.

Teraz rzeczy do wyrzucenia możesz sprzedać, oddać, lub… wyrzucić. Rzeczy, z którymi nie wiesz co zrobić, schowaj. Zajmiesz się nimi następnym razem.

Krok 2: Sortowanie

Nie – to nie pomyłka. Ten krok wykonasz później, na przykład za tydzień. Jest to po prostu powtórka kroku pierwszego, ale z rzeczami, które zostały za pierwszym razem.

Krok 3: Powtórz krok pierwszy

… a za dwa tygodnie zrobisz jeszcze raz to samo, ale z rzeczami, które zostały po kroku drugim. Proste?

W ten sposób, pozbyłeś się wielkiej ilości śmieci, których nie potrzebujesz. Ciesz się wolnym miejscem w szafkach i pamiętaj, żeby nie zmienić się ponownie w zbieracza.

Ale jak się pozbyć?

Jeśli wyrzucasz elektronikę, musisz oddać ją do odpowiedniego punktu składowania. Tego musisz się dowiedzieć samodzielnie.

Ubrania? Oddaj potrzebującym. To, że Ty ich nie chcesz, nie znaczy, że nikomu innemu się nie przydadzą.

Książki? Oddaj do biblioteki – tam zawsze brakuje książek. Możesz też je sprzedać do antykwariatu lub wystawić na Allegro.

Ozdoby? Nie znajduję dla nich żadnego zastosowania, chyba możesz je wrzucić do śmietnika. Chyba, że masz pomysł na jakiś świetny projekt weekendowy?

Większość rzeczy najprawdopodobniej jeszcze nadaje się do użytku, więc zanim je wyrzucisz, spróbuj je oddać osobie, której się przydadzą, lub sprzedaj. Nie ma sensu dośmiecać i tak już zaśmieconej planety.

[stextbox id=”info” caption=”O autorze” bcolor=”a6d995″]

Grzegorz Adamowicz - LifehackerGrzegorz Adamowicz (@gstlt) – kreatywny, z masą (czasem nieodpowiednich) pomysłów. Szuka nowych, lepszych sposobów na życie, korzystając z mądrości tych, którym się udało. Uwielbia fantastykę i fantastykę naukową. Woli czyn, niż słowa, choć nie stroni od pisania. Zgłębia magię, która przejawia się w niezwykłych rzeczach, które są w stanie dokonać pozornie zwykli ludzie i która siedzi gdzieś w każdym z nas, o czym można poczytać na jego blogu.

[/stextbox]