Jak powiedzieć przepraszam

0
3326
Jak powiedzieć przepraszam

Erich Segal powiedział: „Kto kocha, nie musi nigdy mówić: przepraszam”. To, że kochasz, nie oznacza jednak, że nigdy nie musisz przepraszać.

Jakie pytania zadajemy, gdy powinniśmy przeprosić? W jaki sposób przepraszać? Jaką metodę zastosować? Jak powiedzieć przepraszam w taki sposób, żeby pokazać, jak bardzo nam jest przykro?

Dla dziecka przeprosiny to wypowiedziane bez większego entuzjazmu: przepraszam. Jednak w przypadku dorosłego to tak nie działa. Przeprosiny muszą być szczere. W każdym związku, czy to osobistym, czy też zawodowym, nikt nie potrzebuje nieszczerych przeprosin, które mają na celu jedynie uspokojenie.
Jedynym sposobem, aby prawdziwie przeprosić, jest bycie szczerym. Jeśli nie chcesz potraktować tego poważnie, lepiej w ogóle nie przepraszaj.

(Zdjęcie: Vic/Flickr)

Tom O’Leary na stronie internetowej LifeGoalAction przedstawia pięć porad, jak skutecznie przepraszać:

1. Spraw, że twoje przeprosiny będą prawdziwe

Każdy umie rozpoznać udawane przeprosiny, a to przynosi więcej szkody niż dobrego. Prawdziwe przeprosiny mają na celu jedynie wzięcie na siebie odpowiedzialności i przezwyciężenie niezgody. Nie ma tutaj żadnych ukrytych zobowiązań czy oczekiwań.

2. Nie usprawiedliwiaj swoich czynów

Jeśli jesteś zajęty tym, aby wyjaśnić, dlaczego to zrobiłeś, twoje przeprosiny zaczną brzmieć, jakbyś wcale nie przepraszał, jakbyś nie był gotów wziąć odpowiedzialności za swoje czyny. Krótkie wyjaśnienie może pomóc w zrozumieniu, a usprawiedliwienie może tylko podsycić niezgodę.

3. Obiecaj, że się zmienisz

Jeśli nie możesz zapewnić, że masz zamiar się zmienić, wtedy pokazujesz, że na przeprosinach ci nie zależy. Jeśli nie jesteś zdecydowany na to, aby zmienić swój nawyk i wracać do domu wcześniej, nie mów: „Przepraszam, że tak późno wróciłem”. To będą puste i nieskuteczne przeprosiny. Lepiej będzie, gdy podziękujesz innej osobie mówiąc: „Dziękuję, że znosisz moje późne powroty do domu. Doceniam to” – a później zajmij się resztą.

4. Starannie sformułuj tekst swoich przeprosin

Upewnij się, że druga osoba wie, dlaczego ją przepraszasz. Stwierdzenie: „Przechodziłem, i tak sobie pomyślałem, że wpadnę i powiem przepraszam” znacznie różni się od stwierdzenia „Chciałem przyjść i przeprosić, ponieważ naprawdę zależy mi na tym związku”. Nie udawaj. Jeśli masz dobry powód, aby twój związek nadal trwał, druga osoba będzie chciała go usłyszeć.

5. Bądź przygotowany na trudne zakończenie

Chociaż czasami po przeprosinach jednej strony następują przeprosiny drugiej, po czym przychodzi pokój, kwiaty i małe ptaszki unoszące w powietrzu transparent z wyznaniem miłości, nie każdy może zareagować na to w taki sposób. Niektórzy ludzie będą zachowywać się obojętnie, inni chłodno, a niektórzy zareagują wręcz wrogo. Nie masz na to wpływu. Podjąłeś działanie, żeby przeprosić. A robienie tego w efektywny sposób jest najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić w tej sytuacji. Może druga osoba doceni to teraz, później albo nigdy. Bez względu na to, co się stanie, zrobiłeś to, co do ciebie należało i teraz możesz się zrelaksować. Reszta należy do nich.

Poprzez ostrożne realizowanie wszystkich tych porad i zastosowanie ich w swojej sytuacji, będziesz dokładnie wiedział, jak następnym razem powiedzieć „przepraszam”, gdy będzie to konieczne.

Skoro mówimy o tym, jak przepraszać, pamiętajmy, że jedną z najlepszych umiejętności, jaką możemy nabyć, jest dar wybaczania sobie samemu. Wyobrażam sobie jak każdy z czytelników mówi teraz, że wie jak wybaczać i oczywiście nie mamy najmniejszych wątpliwości, że tak właśnie jest. Pytanie brzmi: czy naprawdę wiemy jak wybaczyć sobie? To jeden z początkowych, niezwykle istotnych kroków rozpoczynających naszą podróż; ponieważ nie można wybrać się na daleką wycieczkę z całym tym bagażem, który teraz dźwigamy.