Czy można jeździć po całym świecie, porozumiewając się z większością ludzi we własnym języku? Tak, pod warunkiem, że jest nim angielski.
A jak podróżować nie władając żadnym językiem obcym? Można kupić rozmówki, jednak nawet jeżeli bezbłędnie wymówisz w miejscowym języku „Cześć! Jak się masz?”, dalej będzie coraz gorzej. Dlatego zobacz, jak porozumiewać się za granicą i czuć się komfortowo w obcym kraju, nie znając tamtejszego języka. Wbrew pozorom jest to możliwe.

(ebj75)ści 

Jak porozumiewać się za granicą bez znajomości języka obcego

 • Zacznijmy od kartki papieru i długopisu – użyj ich, aby pokazać, czego potrzebujesz.
  Jeżeli rysowanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, zaopatrz się w niezastąpiony przewodnik „Point it. Traveller’s language kit”.
  Składa się z obrazków, które należy pokazywać tubylcom, pytając o najbliższą stację benzynową albo sklep.
 • A propos – będąc za granicą znajdź najpierw jakiś supermarket. Dzięki temu zorientujesz się w cenach i nie dasz się wystrychnąć na dudka podczas kupowania pamiątek itd.
 • Wykorzystaj język migowy. Tutaj Twoim sprzymierzeńcem jest kreatywność i wyobraźnia.
  Większość sytuacji oraz przedmiotów można po prostu pokazać używając pantomimy.
 • Użyj tłumacza Google Translate. Istnieją osobne aplikacje na iOSa oraz Androida.
  Inną przydatną aplikacją jest Speaklip (tylko Android). Aplikacja tłumaczy w locie wszystkie wpisywane/wklejane zwroty, a po wpisaniu zdania wypowie je głośno, pozwalając uzyskać pomoc ze strony miejscowych.
  Wyżej wymienione programy niekoniecznie pozwolą ładnie przetłumaczyć któryś ze znakomitych żartów Karola Strasburgera, jednak pomogą odnaleźć się z łatwością w obcym mieście albo kupić bilet na dworcu.
 • Gdy stracisz kierunek, możesz skorzystać z serwisu internetowego DishPointer. Pokazuje on, w którą stronę są skierowane anteny satelitarne.
  Chodzi o to, że w większości przypadków będą skierowane na południe albo południowy wschód (na przykład w Warszawie, co widać na poniższym obrazku).
  DishPointer pokazuje, w którym kierunku są skierowane anteny satelitarne
  Oprócz „talerzy” możesz wykorzystać obiekty sakralne.
  W większości kościołów ołtarze są skierowane na Wschód.
  W większości kościołów ołtarze są skierowane na Wschód
  (smb_flickr)
  Jeszcze lepiej, jeżeli dostrzeżesz w pobliżu meczet.
  W każdym z nich znajdziesz tzw. mihrab, zdobioną niszę wskazującą Kiblę (al Qiblah) – kierunek saudyjskiej Mekki.
  Mihrab, zdobiona nisza wskazująca Kiblę (al Qiblah) – kierunek saudyjskiej Mekki
  (
  Wikipedia)Kibla (al-Qibla; Mekka, Arabia Saudyjska)
 • Dość drogi sposób, ale skuteczny – miej w książce telefonicznej numery do znajomych znających język urzędowy w danym kraju.
  Jest to dość droga opcja, dlatego zostawmy ją na wypadek poważnych problemów na granicy, posterunku policji albo w którymś urzędzie.