Czy można jeździć po całym świecie, porozumiewając się z większością ludzi we własnym języku? Tak, pod warunkiem, że jest nim angielski.
A jak podróżować nie władając żadnym językiem obcym? Można kupić rozmówki, jednak nawet jeżeli bezbłędnie wymówisz w miejscowym języku „Cześć! Jak się masz?”, dalej będzie coraz gorzej. Dlatego zobacz, jak porozumiewać się za granicą i czuć się komfortowo w obcym kraju, nie znając tamtejszego języka. Wbrew pozorom jest to możliwe.
(ebj75)ści
Jak porozumiewać się za granicą bez znajomości języka obcego
- Zacznijmy od kartki papieru i długopisu – użyj ich, aby pokazać, czego potrzebujesz.
Jeżeli rysowanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, zaopatrz się w niezastąpiony przewodnik „Point it. Traveller’s language kit”.
Składa się z obrazków, które należy pokazywać tubylcom, pytając o najbliższą stację benzynową albo sklep. - A propos – będąc za granicą znajdź najpierw jakiś supermarket. Dzięki temu zorientujesz się w cenach i nie dasz się wystrychnąć na dudka podczas kupowania pamiątek itd.
- Wykorzystaj język migowy. Tutaj Twoim sprzymierzeńcem jest kreatywność i wyobraźnia.
Większość sytuacji oraz przedmiotów można po prostu pokazać używając pantomimy. - Użyj tłumacza Google Translate. Istnieją osobne aplikacje na iOSa oraz Androida.
Inną przydatną aplikacją jest Speaklip (tylko Android). Aplikacja tłumaczy w locie wszystkie wpisywane/wklejane zwroty, a po wpisaniu zdania wypowie je głośno, pozwalając uzyskać pomoc ze strony miejscowych.
Wyżej wymienione programy niekoniecznie pozwolą ładnie przetłumaczyć któryś ze znakomitych żartów Karola Strasburgera, jednak pomogą odnaleźć się z łatwością w obcym mieście albo kupić bilet na dworcu. - Gdy stracisz kierunek, możesz skorzystać z serwisu internetowego DishPointer. Pokazuje on, w którą stronę są skierowane anteny satelitarne.
Chodzi o to, że w większości przypadków będą skierowane na południe albo południowy wschód (na przykład w Warszawie, co widać na poniższym obrazku).
Oprócz „talerzy” możesz wykorzystać obiekty sakralne.
W większości kościołów ołtarze są skierowane na Wschód.
(smb_flickr)
Jeszcze lepiej, jeżeli dostrzeżesz w pobliżu meczet.
W każdym z nich znajdziesz tzw. mihrab, zdobioną niszę wskazującą Kiblę (al Qiblah) – kierunek saudyjskiej Mekki.
(Wikipedia)
- Dość drogi sposób, ale skuteczny – miej w książce telefonicznej numery do znajomych znających język urzędowy w danym kraju.
Jest to dość droga opcja, dlatego zostawmy ją na wypadek poważnych problemów na granicy, posterunku policji albo w którymś urzędzie.