Czy można jeździć po całym świecie, porozumiewając się z większością ludzi we własnym języku? Tak, pod warunkiem, że jest nim angielski.
A jak podróżować nie władając żadnym językiem obcym? Można kupić rozmówki, jednak nawet jeżeli bezbłędnie wymówisz w miejscowym języku „Cześć! Jak się masz?”, dalej będzie coraz gorzej. Dlatego zobacz, jak porozumiewać się za granicą i czuć się komfortowo w obcym kraju, nie znając tamtejszego języka. Wbrew pozorom jest to możliwe.

(ebj75)ści 

Jak porozumiewać się za granicą bez znajomości języka obcego

 • Zacznijmy od kartki papieru i długopisu – użyj ich, aby pokazać, czego potrzebujesz.
  Jeżeli rysowanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, zaopatrz się w niezastąpiony przewodnik „Point it. Traveller’s language kit”.
  Składa się z obrazków, które należy pokazywać tubylcom, pytając o najbliższą stację benzynową albo sklep.
 • A propos – będąc za granicą znajdź najpierw jakiś supermarket. Dzięki temu zorientujesz się w cenach i nie dasz się wystrychnąć na dudka podczas kupowania pamiątek itd.
 • Wykorzystaj język migowy. Tutaj Twoim sprzymierzeńcem jest kreatywność i wyobraźnia.
  Większość sytuacji oraz przedmiotów można po prostu pokazać używając pantomimy.
 • Użyj tłumacza Google Translate. Istnieją osobne aplikacje na iOSa oraz Androida.
  Inną przydatną aplikacją jest Speaklip (tylko Android). Aplikacja tłumaczy w locie wszystkie wpisywane/wklejane zwroty, a po wpisaniu zdania wypowie je głośno, pozwalając uzyskać pomoc ze strony miejscowych.
  Wyżej wymienione programy niekoniecznie pozwolą ładnie przetłumaczyć któryś ze znakomitych żartów Karola Strasburgera, jednak pomogą odnaleźć się z łatwością w obcym mieście albo kupić bilet na dworcu.
 • Gdy stracisz kierunek, możesz skorzystać z serwisu internetowego DishPointer. Pokazuje on, w którą stronę są skierowane anteny satelitarne.
  Chodzi o to, że w większości przypadków będą skierowane na południe albo południowy wschód (na przykład w Warszawie, co widać na poniższym obrazku).
  DishPointer pokazuje, w którym kierunku są skierowane anteny satelitarne
  Oprócz „talerzy” możesz wykorzystać obiekty sakralne.
  W większości kościołów ołtarze są skierowane na Wschód.
  W większości kościołów ołtarze są skierowane na Wschód
  (smb_flickr)
  Jeszcze lepiej, jeżeli dostrzeżesz w pobliżu meczet.
  W każdym z nich znajdziesz tzw. mihrab, zdobioną niszę wskazującą Kiblę (al Qiblah) – kierunek saudyjskiej Mekki.
  Mihrab, zdobiona nisza wskazująca Kiblę (al Qiblah) – kierunek saudyjskiej Mekki
  (
  Wikipedia)Kibla (al-Qibla; Mekka, Arabia Saudyjska)
 • Dość drogi sposób, ale skuteczny – miej w książce telefonicznej numery do znajomych znających język urzędowy w danym kraju.
  Jest to dość droga opcja, dlatego zostawmy ją na wypadek poważnych problemów na granicy, posterunku policji albo w którymś urzędzie.

3 KOMENTARZE

 1. heh, dobre z tymi kościołami i antenami;) , kiedyś wyznaczało się kierunek kierując się położeniem słońca albo mchem na drzewach albo kompasem, ale jak widać nowoczesność wdziera się wszędzie. Problem pojawi się tylko, kiedy nie będziemy wiedzieć po której stronie Mekki jesteśmy, albo tubylcy zlinczują nas za wchodzenie do ich świątyń, bo o ile wiem obecność niewiernych w meczetach jest bardzo niemile widziana.
  Jeśli już masz androida to kompas jest w markecie-bardzo przydatna rzecz