20 porad jak poprawić sytuację finansową

5
2589
20 porad jak poprawić sytuację finansową

Woody Allen powiedział: „Posiadanie pieniędzy jest lepsze od ich braku; przynajmniej z powodów finansowych”. Zacznijmy liczyć koszty życia i myśleć, jak poprawić sytuację finansową, aby nie skończyć jako bankrut.

Napotykając kłopoty finansowe, każdy reaguje inaczej, wybierając rezygnację, złość albo otwarcie się na nowe. A już Albert Einstein mawiał, że szaleństwem jest działać według tego samego schematu w oczekiwaniu na inne rezultaty.

Sprawdź, jak poprawić sytuację finansową

20 porad jak poprawić sytuację finansową(Zdjęcie: Flickr/Pictures of money, CC BY 2.0)

 1. Używaj gotówki. Dzięki temu lepiej się orientujesz, kiedy kończą Ci się pieniądze. Nie zapewnią ci tego ani karta kredytowa, ani karta debetowa (karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego).
 2. Odkładaj co tydzień niewielką kwotę. Już po roku uzbiera Ci się całkiem niezła kwota, którą można zainwestować we własny biznes albo wydać na coś naprawdę potrzebnego. Przykładowo odkładając 100 złotych tygodniowo, już po roku będziesz dysponować kwotą 4800 zł!
 3. Spędzaj więcej czasu w domu. Wychodzenie na zewnątrz powoduje mnóstwo niepotrzebnych wydatków. Jadasz w restauracjach, robisz zakupy w centrach handlowych, kupujesz kanapki na stacjach benzynowych. Ciężko jest powstrzymać się przed wydawaniem, gdy jesteś w drodze. Przebywając częściej w domu nie tylko oszczędzasz, ale też masz więcej czasu dla rodziny.
 4. Unikaj katalogów z ofertami oraz maili z reklamami. Są skonstruowane w taki sposób, aby zmusić Cię do wydawania na coś, czego wcale nie potrzebujesz.
 5. Twórz plan wydatków na najbliższy miesiąc. Jeżeli masz ochotę do kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz, wpisz je na listę. Kupujesz tylko niezbędne rzeczy – reszta trafia na listę wraz z podaniem daty. Sprawdź po 30 dniach, czy nadal chcesz kupić te rzeczy.
 6. Gotuj w domu. Wydaje się to trudniejsze od stołowania się na mieście, jednak wcale nie jest trudne. W końcu możesz kupować łatwe do przygotowania produkty, na przykład bardzo zdrowe mrożonki.
 7. Ćwicz. W ten sposób unikniesz ogromnych wydatków na leczenie.
 8. Odkryj system kopert. Działa podobnie jak używanie gotówki, ale dodatkowo używasz kopert do dzielenia wydatków na kategorie. Opłaty komunalne, żywność, paliwo itd.
 9. Rozmawiaj o finansach ze swoją drugą połówką. Ważne, abyście wiedzieli o swoich finansach. Musicie mieć podobne cele finansowe oraz zgadzać się co do wydatków. Na omawianie tych kwestii wystarczy 20 minut tygodniowo.
 10. Używaj arkuszy kalkulacyjnych. Wystarczą Dokumenty Google albo Microsoft Excel.
 11. Opłacaj w pierwszej kolejności rachunki i dopiero wtedy planuj kolejne wydatki.
 12. Ćwiczenia w domu i bieganie pozwalają zaoszczędzić na karnecie na salę fitness.
 13. Odetnij kabel od telewizora. Zamiast tego oglądaj filmy na DVD, starannie dobierając tematykę. A przy okazji zaoszczędzisz na abonamencie.
 14. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Mniej rzeczy oznacza większy porządek i spokój. Zadbaj o minimalistyczny wystrój i już nigdy nie powrócisz do tego, co było wcześniej.
 15. Wymieniaj się. Książki, rzeczy, zabawki – możesz je oddać rodzinie i znajomym. Jeżeli potrzebujesz czegoś, wyślij maila do znajomych i zapytaj ich, czy nie mają przypadkiem tej rzeczy.
 16. Używaj barteru. Często ludzie wolą skorzystać z Twoich usług, zamiast brać od Ciebie pieniądze. Możesz na przykład przygotować kilka świetnych artykułów promujących znajomego webdesignera w zamian za przygotowanie Ci strony WWW.
 17. Wykorzystuj systemy płatności elektronicznej. Dość skomplikowany proces wypłacania pieniędzy sprawia, że wydajesz mniej chętnie.
 18. Rób prezenty. Dzielenie się z innymi jest piękne – oznacza wielkoduszność i dbanie o drugą osobę. Spędź z kimś swój czas. Upiecz komuś ciasto. Wykonaj usługę, której ktoś może potrzebować. Bycie hojnym wcale nie uderza po kieszeni.
 19. Ucz swoje dzieci oszczędzania, zarabiania, robienia prezentów oraz mądrego wydawania pieniędzy. Zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie sporo pieniędzy.
 20. Znajdź szczęście w życiu, nie w wydawaniu. Często ludzie kupują, ponieważ myślą, że zapewni im to szczęście. Po prostu MUSZĄ mieć najnowszy gadżet albo samochód. Zamiast tego pokochaj otaczających Cię ludzi, to, co robisz, ćwiczenia oraz medytację.