Jak oduczyć kota drapania mebli

3
1970

Z naszego punktu widzenia, drapanie ścian, kanap, naszego ulubionego fotela, czy szafy, jest działaniem na naszą szkodę. Hej! Jak jakieś zwierze ma czelność niszczyć moją własność! Jednak z punktu widzenia kota, jest to naturalne zachowanie.

W ten sposób ćwiczy swoje mięśnie i sprawność kończyn. Poza tym, Twój pupil po prostu to uwielbia!

Sposoby, jak oduczyć kota drapania mebli

Koty również postępują zgodnie ze swoimi emocjami. Drapiąc Twój ulubiony fotel, zostawiają na nim swój zapach, przez co chcą powiedzieć „To mój człowiek!”

Pewnie już Ci uświadomiłem to, że nie oduczysz swojego kota drapania różnych rzeczy. Nie ważne, czy krzyczysz, odganiasz, czy starasz się go karać w masę innych wyrafinowanych sposobów, kot i tak zrobi swoje.

Jednak możesz zachęcać go do drapania obiektów, które chcesz, żeby drapał.

Drapaczka

DrapaczkaPrzedmiot konieczny, jeśli nie lubisz jak Twój kot dobiera się pazurami do kanapy. Kupując drapaczkę, zwróć uwagę na to, jakiej jest ona wysokości – powinna być co najmniej tak wysoka jak kot stojący na dwóch łapach. Postaraj się też znaleźć taką, która jest możliwie jak najbardziej stabilna.

Jeśli lubisz majsterkować, drapaczkę możesz zrobić we własnym zakresie, używając do tego deski lub rury i sznurka.

(Zdjęcie: arriabelli)

Zwróć uwagę na to, które meble Twój kot lubi drapać najczęściej i postaw przy nich drapaczkę.

Zachęcaj kota do używania jego stanowiska do drapania poprzez delikatne ustawianie go przed drapaczką, za każdym razem, kiedy kot zabiera się za drapanie.

Innym świetnym sposobem zaznajomienia kota z drapaczką jest… drapanie jej samemu. Za każdym razem, kiedy wrócisz do domu, podejdź do drapaczki i podrap ją na przywitanie. Oczywiście, witasz się z kotem, nie z drapaczką. ;)

Woda

Zaopatrz się w spryskiwacz do roślin (można takie kupić w sklepie ogrodniczym) i odganiaj kota od bogu ducha winnych mebli, strasząc go wodą. Każdy wie, że koty nie lubią wody. Nie lubią też ostrych zapachów cytrusów (cytryna, pomarańcza) lub octu. Jeśli sama woda nie działa, możesz użyć roztworów powyższych.

Pamiętaj, żeby nie przesadzać, nie chcesz, żeby kot przestał Cię lubić, prawda?

Przykrycie

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, przykryj drapane meble kocem lub kapą. W ten sposób meble na pewno nie ucierpią. Jednak nie każdemu podoba się taki wystrój w mieszkaniu.

Przycinanie pazurów

Najbardziej efektywną i inwazyjną metodą na niszczenie mebli, jest przycinanie pazurów kota. Polecam tą metodę tylko dlatego, że w warunkach domowych, kot nie ma w jaki sposób tępić pazurów i po pewnym czasie, stają się one bardzo ostre. Jeśli nie chcesz tego robić, musisz zaopatrzyć się w całkiem niezłą drapaczkę, a najlepiej kawałek drewna z korą.

Aby dowiedzieć się w jaki sposób przyciąć pazury kota, udaj się do weterynarza po poradę. Możliwe, że dostaniesz też kilka innych przydatnych wskazówek, których nie uwzględniałem w tym artykule.

Zamykaj pokoje

Najbardziej oczywista metoda. Jednak musisz przyjąć do wiadomości, że takie działanie może przysporzyć wielu nieprzyjemności, drzwiom do ulubionego pokoju kota.

Taśma dwustronna

Prócz tego, że drapanie jest kotom potrzebne, one uwielbiają to robić. Jednak drapanie nie jest dla nich przyjemne na każdej powierzchni. Oklej drapane miejsca taśmą dwustronną, jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, a kot zacznie ich unikać. Jeśli postawisz przy tych miejscach drapaczkę, kot powinien zadowolić się jej drapaniem. Jak zauważysz, że przestał interesować się tymi miejscami, możesz zdjąć taśmę.

Przeszukując Sieć, znajdziesz jeszcze wiele innych sposobów na oduczanie kotów drapania miejsc, których nie powinien, jednak te, które tu przedstawiłem, są najbardziej efektywne. Jeśli znasz inne sposoby na kocie pazury, napisz nam o tym w komentarzu lub w komentarzu na Facebooku.

Grzegorz Adamowicz - LifehackerGrzegorz Adamowicz (@gstlt) – kreatywny, z masą (czasem nieodpowiednich) pomysłów. Szuka nowych, lepszych sposobów na życie, korzystając z mądrości tych, którym się udało. Uwielbia fantastykę i fantastykę naukową. Woli czyn, niż słowa, choć nie stroni od pisania. Zgłębia magię, która przejawia się w niezwykłych rzeczach, które są w stanie dokonać pozornie zwykli ludzie i która siedzi gdzieś w każdym z nas, o czym można poczytać na jego blogu.

3 KOMENTARZE