Jak nie gubić zaślepki od obiektywu

2
2022
Jak nie gubić zaślepki od obiektywu

Gubienie klapek od obiektywu było zawsze moją zmorą. Niestety chyba żaden seryjnie dodawany do obiektywów dekielek nie ma uchwytu umożliwiającego przywiązanie go do aparatu. Można za to takie dekielki dokupić za grosze i to żadna nowość. Jest jednak pewien problem z ich mocowaniem.

Do tego typu klapek dołączone są przeważnie cienkie linki lub gumki w postaci pętli, którą można zawinąć wokół paska od aparatu lub jego mocowania. Po przywiązaniu nie ma problemu z gubieniem klapki ani po przypadkowym odpadnięciu, ani podczas fotografowania. W tym drugim przypadku czasami okazuje się jednak, że bujająca się na sznurku klapka zwyczajnie zaczyna przeszkadzać. Dodatkowym problemem jest zmiana obiektywów jeśli mają one różnie średnice. Warto więc taki sposób mocowania nieco zmodyfikować.

Z pomocą przychodzą zwykłe smycze z cienkim mocowaniem takim jak do telefonów komórkowych. Ważne jest to, żeby smycze miały odpinane końcówki i potrzeba ich tyle, ile mamy obiektywów.

Do każdej klapki mocujemy na stałe jedną końcówkę.

Jedną smycz mocujemy do aparatu, dzięki czemu nie ma potrzeby odplątywania smyczy przy zmianie obiektywu, tylko wystarczy przypiąć do smyczy końcówkę z klapką.

Drugą smycz można nosić na szyi i przypinać do niej klapkę, jeśli przeszkadza podczas fotografowania. To znacznie lepszy pomysł niż chowanie klapki do kieszeni.
Zawsze irytowało mnie szukanie dekielka po kieszeniach, bo przecież nie zawsze chodzę w tych samych ubraniach i nie zawsze klapka lądowała w tej samej kieszeni.

Takie smycze można za bardzo niewielkie pieniądze kupić w sklepach z akcesoriami do telefonów komórkowych albo wystarczy poszukać smyczy z takimi samymi mocowaniami wśród tych, które otrzymujemy często jako gadżety reklamowe.

Poprzedni artykułPinView zamienia facebookowego Timeline’a w tablicę a’la Pinterest
Następny artykułCramlr: Pogłębiaj wiedzę i sprawdzaj swoje postępy
Fotografuję i uczę innych, jak lepiej fotografować. Fotografia zawsze była i wciąż jest moją pasją. Wykonywałem zdjęcia na zlecenie takich firm, jak Coca Cola, Royal Collection, Pfizer, Bayer, Egmont i wiele innych. Oni mi zaufali. Zawodowo fotografowanie zaczynałem w Big Brotherze. Później pracowałem dla najważniejszych polskich agencji fotograficznych. W swoim dorobku mam okładkę w Polityce, rozkładówkę we Wprost i niezliczoną ilość innych publikacji w prasie i internecie. Mimo że fotografuję od ponad 21 lat, wciąż szukam nowych wyzwań i chętnie dzielę się swoją fotograficzną wiedzą.

2 KOMENTARZE